BR01 1514-7 PIKO - modificari

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Salut MPU!

Daca pui un filtru galgen ( vopsirea cu galben diluat a ledului alb ) in fata unei surse de lumina alba, obtii un spectru de lumina galbena de forma clopotului lui GAUSS, deci foarte apropiata de spectrul unui bec cu incandescenta.
Daca foloseam un led galben, forma spectrului de lumina ar fi fost precum un cucui, si prin urmare, cam greu de asimilat cu lumina unui bec.
:p
 
Dezastru,sper sa reusesti sa le aduci la starea initiala,nu am inteles,cum ai introdus generatorul de fum in BR01 a lui Florin,fiindca acolo este acel lest metalic pe care eu nu reusesc sa-l scot s-au nu am indeminarea necesara :(
 
Salut Aulin!

In modelul prezentat cat si in cele 2 bucati care urmeaza, in acea zona nu este lestul. Ca sa te convingi tragi cu mana de cosul de fum care nu este lipid de cazan, si o sa vezi o gaura ovala fara nimika dedesupt. :)
Daca nu este asa, e posibil sa ai alta versiune de BR01 PIKO.

Nu iti recomand sa scoti lestul deoarece:
1 - trebuie dezlipita marchiza de cazan si PIKO o lipeste destul de bine;
2 - surubul care tine il loc lestul este ascuns sub acea adancitura patrata de pe mijlocul cazanului in partea de sus. Acea adancitura patrata este lipita foarte bine de partea de sus a cazanului.
3 - trebuie dezlipite de pe beculet cele 2 fire alb si albastru, ca sa nu le deteriorezi cand vei misca lestul de la locul lui.

Simplu, nu?
:lol:
 
PS. Am primit azi un sms - de la cele 2 aburoase " suntem fericite ca am ajuns la doctor , deja ne simtim mai bine , abea asteptam sa revenim in beci dar cu o conditie - sa stam pe diorama nu intr-o cutie uitate undeva printr-un colt "
Nu am incotro , am dat spaga doctorului ca sa le trateze cum trebuie si am facut loc pe diorama pentru ele . Au 2 locuri calduroase si luminoase in remiza circulara .

DL. Doctor sa le faceti sa scoata fum,lumini si sunete din nou
 
Azi am desfacut tenderul pentru a putea ajunge la rotile coclite. :)



Ansamblu rotilor separat, si se vede destul de clar pe prima roata ceva verzeala. :)


Acestea trebuie lustruite pana se pierde acea inverzeala de pe metal.


Dupa lustruirea rotilor cu lemn de brad, la cele care au si cauciuc de tractiune le voi schimba si pe acestea cu unele noi cumparate deja de Bogdan. :)