Locomotiva diesel 280 ( V80 )

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

hgdan

Well-Known Member
Trenulist
14 Martie 2008
929
0
Cluj Napoca
www.hgd.ro
WEBSITE
http://www.hgd.ro
LOCATION
Cluj Napoca
Desi a fost fabricata in doar 10 exemplare aceasta locomotiva a avut parte de o popularitate deosebita, cunostintele tehnice acumulate cu acest tip au dus la dezvoltarea urmatoarelor modele de locomotive diesel .

Acest tip de locomotiva era destinat doar remorcarii trenurilor de calatori pe linii secundare , locomotiva avea greutatea pe osie de doar 14,5 t .

Locomotivele V80 au circulat doar in zona Bamberg si Frankfurt am Main , de unde si denumirea popularului tren personal "Bamberger ". Locomotivele au fost in exploatare in perioada 1952 - 1978 , au remorcat diverse tipuri de vagoane de persoane , de la "Donnerbuchse " la "Silberlinge".

Cateva date tehnice:
Formula axelor : Bo Bo
Lungime : 12,8 m
Greutate : 58 t
Motor: MTU V12 diesel 4 timpi , 1100 CP
Vit maxima: 100 km / h
Transmisia : Hidraulica

Modele V80 la HO au fost fabricate de catre Roco , TRIX / Maerklin , Lima atat ale versiunii originale cat si ale versiunii cu esapament pt. reducerea zgomotului.

Intrucat eu detin doar un model TRIX HO , rog pe cei care detin alte modele ( sau la alte scarii ) sa posteze fotografii cu modelul lor.


Cate ceva despre modelul TRIX :
Constructie integral metalica ,motor cu volanta amplasat central , tractiune pe 4 axe. Lumini cu LED ( galben ) , se schimba cu directia de mers. Decodor DCC / Selectrix , cu compensare de sarcina , incorporat
 
Salut,
Foarte frumoasa aceasta locomotiva.Eu am cea de la Roco cu esapament pe acoperis.(a intrat in colectia mea in urma unui schimb cu un prieten....)