Electricele Trainsylvania

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Minunata Dihania !!! :D
O intrebare foarte la obiect: luminile sunt cu led-uri sau cu bec ? In original ma refer.
Si daca sunt cu bec, lumina are intensitati egale la toate farurile, sau sunt diferente ... ?
 
Salutare,
Am achizitionat ieri o superba locomotiva electrica seria 242 de la Brawa.
De fapt acelasi tip de locomotiva ,dar de la Piko,in alta vopsire,am prezentat-o mai demult.
Nici Piko-ul nu e rau,dar modelul Brawa,pe linga faptul ca are o sumedenie de detalii si e foarte frumos lucrata,are un mers excelent si foarte silentios.Rotile sint de metal,cu spite iar boghiurile sint o bijuterie.
Diferenta majora dintre modele este ca,din cauza dimensiunilor bandajelor rotilor ,242-ul de Piko loveste traversele de Tillig Elite.Modelul Brawa nu.
M-am trezit cu noaptea in cap si i-am facut citeva poze dar de data aceasta nu am pus detalii ci am incercat sa prezint locomotiva in contextul dioramei.
Sa vedem ce a iesit:



 
Diorama devine de basm. Dar la asa mandrete de locomotiva e si mai pacat ca nu este si catenara :)
E in plan ?
 
Felicitarile mele sincere atat pentru locomotiva, pe care de mult o admir si eu, cat si pentru diorama, care mai ales in aceasta ipostaza nocturna arata bestial.Mult succes in continuare. Cu respect
 
Da intradevar, sunt corecte acum si tot frumoase, dar parca s-a pierdut atmosfera ireala de basm a aerului de munte in lumina lampilor cu vapori de sodiu.
Felicitari ,
Puiu
 
Salutare,
O noua locomotiva intrata in colectie este Piko E 63 05 DB epoca IV
E unul dintre modelele Piko bine realizate,in schimb mersul nu este cel mai realist.
Ca sa fie ca in realitate,trebuie rulata doar pe manevra(tasta 4 pe Rocomaus),altminteri goneste ca o nebuna.
Ca si paranteza,multa lume se plinge de faptul ca la EA decodorul se pune intr-un loc greu accesibil.Nu stiu cum se face dar eu l-am pus singur desi colegii mei stiu ca sint total pe dinafara cu electronica si ca de-abia stiu sa lipesc un cablu:)
Poate nu stiti cum se pun decodoare in alte locomotive?
Ei bine,la E 63,indiferent de tip,ca sa ii pui decodor,e o intreaga aventura asa ca nu o sa-i stric placerea lui HGDan si il las pe el sa va povesteasca tarasenia.
Citeva poze:

spor,
sandy