Locomotiva Br 81 Fleischmann

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

hgdan

Well-Known Member
Trenulist
14 Martie 2008
929
0
Cluj Napoca
www.hgd.ro
WEBSITE
http://www.hgd.ro
LOCATION
Cluj Napoca
In anul 1928 Hanomag a livrat o serie de 10 locomotive " grele" de manevra, s-au folosit multe piese de la mai micutele Br 80.

Acestea aveau o putere de 860 CP , lungime 11m

Modelul Fleischmann 4081:

A fost declarat "Modelul anului 2002" de catre revista Bahn Profil

DB , epoca 3 , 3 faruri fata -spate
sasiu metalic ,vedere libera sub cazan, caroserie de plastic, roti metalice, motor cu volanta.
Iluminare cu LED , interfata NEM 651 , Cuplare scurta, cuple interschimbabile (NEM 362)

Functionarea este ireprosabila, deosebit de silentioasa, o adevarata bijuterie.

Si acum citeva fotografii:





Eu sunt legat sentimental de Br 80, a fost prima locomotiva cu aburi ce am avut-o si am cautat in ultimii ani un Br 80 care sa ma satisfaca,dar din pacate nu am gasit nici o locomotiva pe gustul meu.( am avut Roco , Fleischmann , Piko).Asa pe principiul " cu cit mai multe roti, cu atit mai bine " am optat pentru Br. 81 , eu consider ca am facut o alegere buna :D
 
O alegere chiar FOARTE buna 8) :aplauze::aplauze::aplauze:
Sunt foarte incantat fiindca bielele sunt corecte pe ambele parti - ceea ce Fleischmann reuseste mai des decat alte firme de profil :D - iar locomotiva insasi este o aparitie incantatoare. Felicitari si.. happy driving!
 
Trebuiesc facute poze cu BR 92 in paralel.
aceeiasi formula de roti si destinatie: manevra.

Asa ca Doru trebuie convins sa participe la gala. :D