Digital start Set Tilig - centrala lenz

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
aceeasi problema am avut si eu. am si eu un start set asemanator, doar locomotiva si vagoanele difera, in rest acelas as putea spune
nici eu nu stiam cum merge si abea cand l-am pus in vanzare pe forum i-am dat de cap din intamplare. nu as putea spune ce i-am facut exact fiindca habar nu am. stiu doar ca am invartit de butoanele alea de am inebunit centrala. chestia este ca s-ar putea adresa locomotivei sa fie pe 3, sa-ti arate pe ecran numarul 3 : L 3 - cam asa ceva. A mea la adresa asta merge. incearca. daca nu...., pune-o la vanzare pe forum si poate ii dai de cap. :D
 
Aceasta nu e alta decat centrala LenzCompact, la care ma gandisem inaintea statiei LenzSet100 :). Voi cauta instructiunile ei si voi povesti cum se utilizeaza.
In principiu, se apasa pe butoanele "+" (plus) si "-" (minus) pana cand pe afisaj apare numarul locomotivei catre care centrala va emite comenzi. Cu butoanele "sageata-sus" si "sageata-jos" se alege sensul de mers al locomotivei ("sageata-sus" = cu cazanul sau cabina 1 inainte, "sageata-jos" = cu tenderul sau cu cabina 2 inainte), iar cu butonul rotativ se alege viteza. Functiile F0 (lumini), F1 si F2 se activeaza la o apasare a butoanelor respective, iar dezactivarea lor se face apasandu-le inca o data. Butonul rosu "S" are rolul de stop general.
 
F1 si F2 pot fi cuple digitale, generatoare de fum, lumini suplimentare instalate in cabine sau la roti etc., cu care locomotiva poate fi dotata de producator sau... de posesor ;).
Adica respectivele dispozitive se conecteaza cu borna pozitiva spre firul albastru si cu borna negativa spre firul verde (F1) sau cel violet (F2). Ca si iesirile de lumini, aceste fire sunt puse la masa atunci cand functiile sunt activate, respectiv sunt "lasate in aer" cand functiile sunt dezactivate.
 
la suprafata pare simplu, dar e cam complicata treaba cu centrala asta. daca achizitionezi o adoua locomotiva digitala, cum ii faci programarea? am vazut ca daca apesi concomitent tastele de directie intri intr-un fel de meniu, dar acolo e ceata complecta pentru mine. nu inteleg nimic din toate numerele alea.
 
lupul_alb a spus:
la suprafata pare simplu, dar e cam complicata treaba cu centrala asta. daca achizitionezi o adoua locomotiva digitala, cum ii faci programarea? am vazut ca daca apesi concomitent tastele de directie intri intr-un fel de meniu, dar acolo e ceata complecta pentru mine. nu inteleg nimic din toate numerele alea.
Comanda locomotivelor digitale este foarte simpla; programarea este olecutza mai dificila, insa, din fericire, nu se efectueaza decat rareori :D. La sosirea unei noi locomotive digitale, schimbarea adresei acesteia este destul de usoara si se face conform instructiunilor statiei.
 
pai si cum putem face rost sau cine s-ar putea ocupa pe acest forum sa ofere niste instructiuni traduse in limba noastra cea de toate zilele, referitoare la aceasta statie? de ce nu se face un topic separat unde sa se posteze traducerea diferitelor cartii de instructiuni din germana in romana ca astfel sa nu ne mai uitam ca pisicile prin calendare cand intram in posesia unor instrumene ca acestea? ar fi intr-adevar un act de ajutorare pentru cei multi. macar instructiunile de baza.
 
Lupane, obligatia vanzatorului, este de a pune la dispozitia clientului si instructiunile in limba Romana. Pt digital PIKO gasesti traducerea pe www.trennet.ro sau o trimit eu prin mail :p Pentru alte modele, fiecare dealer are regulile lui.
La acel startset ai manualul in engleza ?
 
nu rally. la acel start set am un nenorocit de manual in germana, o limba care mie nu mi-a placut niciodata. daca era in engleza, altfel statea treaba acum. vanzatorul de la care l-am luat asta vara mi-a promis ca-mi va trimite niste instructiuni in limba romana si cand va traduce manualul imi va da si mie. desigur ca am asteptat mult si bine mailul lui ca....... ochii in soare. sa-ti spun si numele lui?


am facut rost la un moment dat de niste instructiuni in limba engleza al acestei centrale. le-am gasit pe o pagina de net. si cand sa le printez m-a lasat tusul de la imprimanta. azi nu-mi mai aduc aminte pagina. :-x