Locomotive cu abur fabricate dupa 1910

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Salut 060-EA!

Da, are pe ultima osie motoare. Din pacate trenul de osii e cam rigid in plan vertical. Imi amintesc cu parare de rau de 214 OBB din vechea productie Liliput, pe care am schimbat-o pe BR12 DRG Lil.Bach. Vechea masina avea suspensii pe toate cele 4 osii motoare asa ca nu avea probleme cu culegerea curentului. La 84 am avut surpriza ca dupa montarea sabotilor de frana la osia alergatoare si mutarea curatitoarelor de sina de pe sasiu pe bisel, sa am probleme cu alimentarea. Innebuneam ca nu stiam de ce! Am curatat rotile, colectoarele, am desfacut-o, nimic! :skul: In curba culegea perfect, in linie dreapa....pauza! Am luat in final masina si am pus-o pe o suparafata plana. Am constatat ca curatitorele erau fest facute pana la imbinarea cu sasiul, nelasand biselul sa oscileze pe vericala. Locomotiva la denivelari ale caii ramanea suspendata pe osia alergatoare si ultima motoare CU CAUCIUC! ...si fara curent, evident. Am pilit cam 0,4mm din piesa si acum totul e OK!

PDI
 
http://www.railfaneurope.net/pix_frameset.html
stia-ti ca exista aceasta lokomotiva?
http://www.piko.de/produkt_db/check.php?page=detail&grand_id=3&parent_id=3&child_id=2&id=95121
ei ce parere ave-ti?
daca cumva a mai afisat cineva poza imi cer scuze
 
treaba e ca vad ca nu ne trimite cum trebuie siteul railfaneurope ca am vrut sa va arat la loko cu "aburoase" un model real si sa-l comparam cu cel care a existat la Piko si momentan e scos din fabricatie banuiesc ca era un model comemorativ sau ceva de acest gen si am fost placut surprins ca exista si o varianta reala nu doar ceva fantezist
oricum de maine voi fi mai fericit ca am sa am si eu o aburoasa ceva mai "adevarata" la acest gen de hobby
 
da-mi si mie o idee unde merge bagat difuzoru ca am incercat toate variantele singura e sa desfac difuzorul de pe cutie si sa-l bag cumva tot in cazan dar cam intra pe o parte
lok ar fi dar trebuiesc demontate mai multe piese la ea
 
pai tot modelul asta de loko am si difuzorul e dela modulul de sunet pt G7
si am vazut mai atent fimuletul si acol m-am elucidat avazut ca si tu l-ai montat in tender asa am sa fac si eu
 
oricum multumesc pt sfaturi "frate" eu am vazut imaginile mai demult dar nu eram pregatit financiar de asa achizitie dar acum abia astept sa ajung acasa si s-o vad si la mine in depou
 
si vad ca mai e o diferenta amea e piko dar e destul de bine realizata ca am trecut si eu de la hobby la profesionale mai cu pasi timizi dar e bine pt inceput
 
pai la roco e in cazan.....in tender nu ai loc....abia incape decodorul,
cel putina la mine asa e
 
pai si la piko ar avea lok in cazan dar trebuie demontat difuzorul de pe cutia de rezonanta e destul de munca dar la modelul lui 060-EA daca te uiti mai bine la imagine ai sa vezi ca tot in tender e bagat difuzorul si chiar el a spus mai devreme
k am sa mai incerc pana gasesc eu o solutie si ca intotdeauna vor fi si compromisuri de facut
orikum e bine ca am avut de ude materiale de inspiratie si de aspiratie
 
am reusit sa introduc decodoarele si chiar si difuzorul in cazan e lok la discretie singura chestie e ca trebuie renuntat la cutia de rezonanta a difuzorului si trebuiesc decodoarele isolate adika ifasurate in banda izolatoare pt a se feri de scurtcircuitari ca iese fum sigur eu nu am patit-o am fost mai preventiv si am folosit banda de teflon e ma buna ca e subtire
multa bafta cine isi cumpara loko BR01.5 Piko poate sa foloseasca cu incredere metoda ca da roade
 
Salut !!! O problema :
trebuiesc decodoarele isolate adika ifasurate in banda izolatoare pt a se feri de scurtcircuitari
Atentie ca decodoarele, datorita miniaturizarii si alimentarii la tensiune relativ mare, se incalzesc la cel putin 44 de grade celsius. Daca le infasori in banda izolatoare, risti sa-l incingi pana "pocneste", nemaiavand cum sa disipe caldura. :!:
Izolat doar in partea de jos, partea care se reazamaajunge, caci carcasa e de plastic.