LOCOMOTIVELE ELECTRICE

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
dupa o foarte lunga absenta,aflata in reparatii,se intoarce la regionala mea E94 Roco....pentru a pleca din nou la reparat :( :(

DSC04584.jpg


DSC04579.jpg
 
sa va spun si cate ceva despre prototip.in 1940 au fost construita clasa E94 bazata
pe E44 si E93,atingand 90km/h,este prima locomotiva cu transmisie elastica.au
fost livrate inca 146 loc dupa 1940,cele neterminate din cauza razboiului au fost
terminate in austria si germania dupa wwII.multe E94 si E44 au fost date uniunii
sovietice ca despagubiri de razboi,E94 fiind supuse la teste in conditiile cercului
arctic,insa au rezistat..."porcii de otel",cum au fost numite ,au fost foarte folosite
in reconstructia germaniei.in aniii ´70 DR le-a redenumit,E 254 fiind in serviciu
pana prin 1977...
modelul este foarte bine realizat,inainte de recentul faliment,si nu se dezminte ,calitatea specifica Roco fiind evidenta.in 1997,87 de modele de E94 si
1020(OBB) au tras un eurosprinter Br 120 de 87 tone pe o distanta de 5.4 m,banii
obtinuti din record fiind donati in scopuri caritare
 
asta da locomotiva. nu prea am vazut-o la multa lume. este preferata mea din gama locomotivelor electrice alaturi de E 44.
 
silviu,
cand am cumparat-o,2 ani si 3 luni in urma mi-au zis ca am garantie 2 ani,prin
primavara mi s-a ars un canal de lumini in decodor si am trimis-o la mama ei la
reparat,prin intermediul magazinului.decodorul este cu sunet.a plecat cu o
problema la roco si s-a intors cu 2...nu mai are sunet :( si luminile in
continuare naspea....fara sa mai vbesc de balustrazile rupte si de farurile
centrale lipsa... :-x
stapanul magazinului mi-a garantat ca de data asta o repara....stie el ca altfel ma
pierde de musteriu
 
Iata ca dupa secole de asteptare, in sfirsit azi am intrat in posesia acelui Lima EC, nu se poate CFR-iza, are carcasa nervurata si usile invers, deci ramine cum e :D
 
EC-ul, spre bucuria mea, seamana foarte bine cu Fleischmann si merge foarte bine :D
 
Salut!Prima reparatie la acelasi individ ai facut-o,la care o trimiti inapoi??? :x Daca da probabil ti-o trimite inapoi fara motoare....
As fi curios de la cine ai cumparat-o....ca am o banuiala si daca se comfirma,e rau.... 8)
 
@DAN C.F.R.

nu e cumparata in Romania.....
...si daca tot ai inceput...te referi la stefan hobby toys?
 
Daca nu s-a inamplat faza in Romania,nu mai are importanta.Nu stiu cine e Stefan dar sunt si pe la noi o multime de neseriosi care fac unele mizerii asemanatoare.Nu stiu de ce te-ai suparat insa eu daca pateam ce ai patit tu,nu mai aveam incredere intr-o alta'' reparatie ''la aceeasi sursa!Este doar o parere..
Da am patit o faza cu un comerciant in domeniu si m-a scarbit insa nu vreau sa-l mentionez.Eu cumpar de la Rally pentru ca este un adevarat comerciant,corect,punctual si serios.
 
ce suparare frate?eu nu ma supar. :D am incredere in "sursa" mea,ii sunt client de
cativa ani buni si are discounturi super. :wink: ...si sunt sigur ca mi-o repara.pacat ca
trenuie sa mai astept,imi plang vagoanele de marfa dupa ea :p
@srazvi
neste poze un pui si tu?
 
Da, pun niste poze dar cu:
1.Boghiu pentru locomotiva electrica LE 5100 KW
p41.jpg

2.Boghiu pentru locomotiva electrica LE 4000 KW
p43.jpg
 
nu-i o greseala ca-i pentru export: boghiuri pentru locomotive electrice Co-Co si Bo-Bo (4000-5100 KW) :lol:
 
Locomotiva BR 140, DB AG Ep V, HO ROCO 63708 are decodor digital de sunet? Lumini alb-rosu in functie de mers? Dar cand locomotiva sta pe loc se aude ceva sunet? Luminile functioneaza? Multumesc.
 
@ Marius Mehano
Din fabrica 63708 nu are decodor digital , doar mufa NEM 652.

Are lumini alb / rosu , cu beculete,care se schimba cu directia de mers , dar sunt de intensitate redusa.

In cazul montarii unui decodor digital , luminile pot functiona si atunci cind locomotiva sta pe loc. In cazul decodoarelor cu sunet , se pot activa anumite sunete si in cazul in care locomotiva sta.