Probleme v110 Piko Gutzold

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

costin5

New Member
17 Iunie 2017
11
0
Va salut pe toti modelistii,ca orice locomotiva veche,batrana v110 Piko a avut nevoie de o revizie tehnica de la a la z.Ca orice incepator,din neatentie am scapat pe jos ambele cardane ce realizeaza transmisia.Nestiind de asta,am curatat-o si cand sa montez cardanele cu pricina...apare problema:ele nu mai erau.Ma uit pe jos vreo 20 de minute...dar nimic :confused: .Nu am mai gasit piese de schimb si aici cer ajutor:cei care cunosc sa imi spuna din ce as putea confectiona homemade ambele cardane pentru loko mea (in rest functioneaza perfect).
O seara buna tuturor!
 
Radu161 post_id=163423 time=1497861551 user_id=256 a spus:
Salut

Pentru cardane eu mi-am copiat capete de cardane de Piko pe care le bag in tuburi de alama cu diametru de 2mm.
Daca s-ar potrivi, te pot ajuta cu asa ceva.

Buna seara,

M-ar interesa din ce material ai confectionat capetele si de unde ai copiat aceste capete.In al doilea rand unde pot gasi aceste tuburi.In mare parte cred ca ce ai spus mai sus se potriveste(cred),si daca ai mai putea sa-mi mai spui pasii urmatori,mi-ar face mare placere! (caut de 1 luna sa schimb motorul vechi cu unul nou pentru ca am mai pierdut in timp din cauza unei pungi gaurite si unul dintre suporturile cu care se prinde cardanul de motor),(problema destul de mare).Am mai gasit pe forum sa fac cu arc de pix sau cu arc de simering de masina de spalat.Multumesc si sper ca toata lumea care va citi sa inteleaga tot ce am scris.
O seara buna!
 
Capetele sunt din rasina presurizata, rezistenta e similara plasticului, am o locomotiva care are rulat sute de metri cu asa ceva. Originalele sunt dupa cardanele de Taurus Piko TT.
Tuburile de alama se pot cumpara de la Hornbach sau magazine on-line specializate cum ar fi Sierra.ro .

Din ce oras esti?
 
Multumesc de raspuns,acum intreb de unde sa fac rost de rasina,si cum pot face matrita.Cu cardanele am inteles,dar nu exista o alta solutie decat sa fac eu capetele?
(de la o jucarie ceva,etc),sau doar din rasina?.Spun asta pentru ca,fiind incepator nu am lucrat niciodata cu rasina presurizata+ca nu stiu sa fac matritele.Daca m-ai putea ajuta in continuare mi-ar placea si ti-asi multumi enorm pentru eforturi! O zi buna!
 
Multumesc de intentie,dar fiind un modelist as vreau sa incep sa invat sa confectionez cardanele...daca poti sa ma ajuti in continuare as fi incantat..rasina nu se poate inlocui cu plastic topit? (turnat in gaura rotii dintate pana in tubul de alama-apropo cat costa un tub ca nu am apucat sa caut?) si problema s-ar rezolva.

O zi buna si multumesc inca odata (astept un raspuns)!!!!!!

diorama mea: https://forum.lokomotiv.ro/viewtopic.php?f=67&t=14210
 
Salut,

Imi poti da un link de unde sa copiez capetele cardanelor? (teava de alama am gasit in mai multe parti,dar cum sa leg de ele conexiunile cu roata dintata ce transmite miscarea de la motor la roti),din pacate imi trebuie ceva care sa se indoaie usor stanga-dreapta si in acelasi timp sa realizeze miscarea rotilor.O sa incerc cu arcuri,pasta de pix,tub termocontractant,inclusiv cu ce ai sugerat mai sus.

Legat de varianta cu cele de Taurus,imi vor trebui doua,trebuie sa vad diametrul suportilor de prindere care vin cu cardanul,sa ma asigur ca se potriveste cu axul motorului (nici prea mic,nici prea mare).Practic,eu as avea nevoie mai mare de suportii cardanului,dar daca nu gasesc separat cumpar cu cardan cu tot fiind mai bine(ajustez lungimea-asta sa fie problema cea mare).

Cat despre motor,l-am curatat,uns si mai trebuie sa ii pun carbunii homemade care nu sunt carbuni mari piliti,sunt mina de creion HB (se potrivesc perfect)

O seara buna!
 
Salut,

lucrez la o improvizatie facuta dintr-o pasta de pix adaptata la unul dintre capete prin intermediul unei gauri prin care trece o mica bucata de sarma pe lateral,care rezolva problema.Din lipsa timpului nu am putut testa „inventia”,dar cand voi avea o sa mai trec cu un raspuns aici pe forum.La invartirea axului motorului cu mana,noul cardan se descurca de minune ,avand loc si transmisia miscarii de la motor la roti,cat si rotirea boghiului stanga-dreapta.

Legat de ultima intrebare cea cu locomotiva,da am un br 185 Piko Connex,nou-nout,rulat maxim 5 minute de proba,dar stiu deja cum a fost cardanul.

O zi buna!
 
Acolo unde ai sarma respectiva, ar trebui o suprafata sferica, de diametru egal cu interiorul bucsei in care intra cardanul.
Uite o alta solutie, pe langa cea propusa de Radu:

https://forum.lokomotiv.ro/viewtopic.php?f=126&t=12824&start=15
 
Buna seara Cosmin78,

In legatura cu acele sarme,le-am pilit,m-am chinuit sa le fac la cote fixe si cred ca mi-au iesit.Ideea propiusa de tine ar fi mult mai buna dar nu am 3d printer,iar pentru atata lucru nu am de ce sa-mi cumpar unul.Multumesc pentru sfaturi si idei,voi reveni cu amanunte dupa ce-i voi face proba(cand am timp).

O seara buna!