BR50 Roco - tender cu cabina

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

mpursu

Well-Known Member
Trenulist
25 August 2007
3.675
642
Oradea
railcrisana.wordpress.com
WEBSITE
https://railcrisana.wordpress.com/
LOCATION
Oradea
YOUTUBE
mpursu
Locomotivele BR50 sunt de tip 1-5-0 (o osie cu roţi alergătoare, cinci osii cu roţi motoare şi nicio osie cu roţi purtătoare - ceea ce sigur ştiaţi deja
1.gif
). Mai multe detalii despre locomotivele reale din această serie găsiţi aici.
La căile mele ferate se află o frumoasă BR50 Roco cu cabină în tender, care îmi place tare mult
41.gif

P1130569-BR50-Roco-dreapta_zpsr67w80yc.jpg

P1130583-BR50-Roco-stanga_zps5a8xgaii.jpg

P1130572-BR50-Roco-cazan_zpsvfzkx1e4.jpg
P1130573-BR50-Roco-tender_zpsjq0o7ver.jpg

Motorul se află în tender. Osiile 3 şi 4 ale tenderului sunt angrenate, iar mişcarea este transmisă printr-un ax cardanic şi la roţile motoare ale locomotivei. Decodorul cu sunet, foarte bine reglat din fabrică, se află tot în tender, dar difuzorul se află pe tavanul cabinei locomotivei. Roţile sunt din plastic cu margini metalice, iar bielele prezintă "mica" problemă de care mă tot leg eu
4.gif
şi pe care am rezolvat-o imediat
15.gif
. Dacă totul va merge bine, atunci voi reuşi să înlocuiesc roţile & bielele existente cu versiunile lor îmbunătăţite.
P1130576-BR50-Roco-dreapta-contralumina_zpstxzn7bsb.jpg

P1130581-BR50-Roco-difuzor_zpsuvsekeib.jpg

P1130584-BR50-Roco-biele-stanga_zps1tl7o5ub.jpg

P1130586-BR50-Roco-tender_zpscu5bvm1n.jpg

Îmi place foarte mult cuplarea apropiată dintre locomotivă şi tender, iar gradul de detaliere este excelent. Sunt foarte încântat de această locomotivă şi o recomand tuturor
16.gif

P1130590-BR50-Roco_zpsvwnqdgxo.jpg
 
Ultima editare:
Acu sa nu zica lumea ca numai iti lauzi calu , ar mai fi de adaugat ca sunetul e cam slab ca intensitate , mai ales pentru cei obisnuiti cu locomotive Trix 8)
Sa-l stapanesti serios !
 
Trebuie sa recunosc faptul ca aceste 'sugar-cube speakers' au un randament surprinzator de bun pt. cat sunt de mici. (desi nu am inteles inca pe deplin principiul lor de functionare, cu membrana la interior...) Dom' profesor ?