Anunt important: [Local Link Removed for Guests]
Momentan sunt probleme cu trimiterea email-urilor spre yahoo, va rugam sa folositi seciunea Contact daca aveti probleme cu primirea email-urilor de resetare a parolei sau activarea contului

BR50 Roco - tender cu cabina

Locomotive / vagoane, in imagini, impresii.

Moderator: rrzxxx

mpursu

BR50 Roco - tender cu cabina

Mesaj de mpursu » Sâm Feb 07, 2015 6:19 pm

Locomotivele BR50 sunt de tip 1-5-0 (o osie cu roţi alergă’toare, cinci osii cu roţi motoare şi nicio osie cu roţi purtă’toare - ceea ce sigur ştiaţi deja Imagine). Mai multe detalii despre locomotivele reale din aceast㒠serie gă’siţi [Link Removed for Guests].
La că’ile mele ferate se afl㒠o frumoas㒠BR50 Roco cu cabin㒠în tender, care îmi place tare mult Imagine
[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]
Motorul se afl㒠în tender. Osiile 3 şi 4 ale tenderului sunt angrenate, iar mişcarea este transmis㒠printr-un ax cardanic şi la roţile motoare ale locomotivei. Decodorul cu sunet, foarte bine reglat din fabrică’, se afl㒠tot în tender, dar difuzorul se afl㒠pe tavanul cabinei locomotivei. Roţile sunt din plastic cu margini metalice, iar bielele prezint㒠"mica" problem㒠de care m㒠tot leg eu Imagine şi pe care am rezolvat-o imediat Imagine. Dac㒠totul va merge bine, atunci voi reuşi s㒠înlocuiesc roţile & bielele existente cu versiunile lor îmbună’tă’ţite.
[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]
îmi place foarte mult cuplarea apropiat㒠dintre locomotiv㒠şi tender, iar gradul de detaliere este excelent. Sunt foarte încântat de aceast㒠locomotiv㒠şi o recomand tuturor Imagine
[Link Removed for Guests]
Ultima oară modificat Lun Feb 09, 2015 5:26 pm de către mpursu, modificat 1 dată în total.
MPU - Clubul Feroviar "Crișana" [Link Removed for Guests], [Link Removed for Guests]
piti

Mesaj de piti » Sâm Feb 07, 2015 7:23 pm

Acu sa nu zica lumea ca numai iti lauzi calu , ar mai fi de adaugat ca sunetul e cam slab ca intensitate , mai ales pentru cei obisnuiti cu locomotive Trix 8)
Sa-l stapanesti serios !
Mauritius

Mesaj de Mauritius » Sâm Feb 07, 2015 8:04 pm

Cam multe fire se vad in marchiza incearca sa le ascunzi cumva pe langa pereti .
mpursu

Mesaj de mpursu » Lun Mai 11, 2015 10:41 am

Aşa cum spuneam, difuzorul este montat pe tavanul cabinei:
[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]
MPU - Clubul Feroviar "Crișana" [Link Removed for Guests], [Link Removed for Guests]
dac

Mesaj de dac » Lun Mai 11, 2015 10:57 pm

Trebuie sa recunosc faptul ca aceste 'sugar-cube speakers' au un randament surprinzator de bun pt. cat sunt de mici. (desi nu am inteles inca pe deplin principiul lor de functionare, cu membrana la interior...) Dom' profesor ?
NanoXmaus + Roco 10764 + GenLI-S88 + Rocrail
mpursu

Mesaj de mpursu » Mie Mai 13, 2015 11:07 am

Hmmm.... probabil bobina mobil㒠transmite vibraţiile direct suprafeţei pe care difuzorul se afl㒠fixat.
Scrie răspuns

Înapoi la “Prezentari si discutii despre modele”