Opinii despre locomotiva CE 6/8 KROKODIL (Roco)

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

mpursu

Well-Known Member
Trenulist
25 August 2007
3.675
642
Oradea
railcrisana.wordpress.com
WEBSITE
https://railcrisana.wordpress.com/
LOCATION
Oradea
YOUTUBE
mpursu
Salută’ri tuturor! Simpatica locomotiv㒠CE 6/8 KROKODIL (Roco) mi-a să’rit în ochi datorit㒠multelor roţi cu spiţe & biele & osii false etc., deşi eu unul recunosc c㒠nu am vagoane elveţiene şi nici nu cred c㒠voi avea vreodată’.
Conform bunului meu obicei :D am studiat lista de piese şi tare mi-a plă’cut ce am gă’sit acolo: motorul antreneaz㒠exact osiile false mari, ca la locomotiva real㒠:aplauze:, ceea ce înseamn㒠c㒠mişcarea roţilor & bielelor locomotivei H0 va corespunde realită’ţii, iar osiile motoare ale locomotivei NU au nici roţi dinţate şi nici coroane dinţate deoarece sunt antrenate de biele. îmi place aspectul mai neobişnuit al locomotivei, precum şi faptul c㒠este electrică’, este articulat㒠şi are dou㒠pantografe simetrice mari şi late. Dac㒠înţeleg eu bine, farurile ei lumineaz㒠3rei alb / 1 alb, conform normelor elveţiene, ceea ce iar㒺i este OK pentru mine.
Dac㒠are cineva aceast㒠locomotiv㒠sau vreo alta asemă’nă’toare, am marea rugă’minte s㒠o prezinte în detaliu aici, cu pă’reri pro / contra.
 
Salut,
Ceva poze cu modelul meu sunt aici. Jucaria este realizata foarte bine. Asa cum spuneai, masinaria este lucrata ca cea reala la capitolul transmisie.
Pro: lucratura fina, multe detalii aplicate, functionare ireprosabila.
Contra: partile metalice sunt vopsite prost, vopseaua cade la orice manipulare "fara manusi". Luminile nu respecta standardul SBB, locomotiva are lumini doar pe sensul de mers in fata (daca se ataseaza vagoane, nu conteaza). Spatiul interior este limitat, nu se poate monta decodor cu sunet fara interventii majore la sasiu (frezare, etc.). Cu toate astea ma caznesc sa aduc in colectie si modelul maro de epoca II, cu usi la ambele capete si chiar si modelul utilizat la manevra (doar un pantograf). Una peste alta, bafta la achizitionat, ca modelul este un deliciu.