Diorama 2/5

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

cristianssenn

Member
2 Februarie 2011
16
0
Bucuresti
LOCATION
Bucuresti
Salut,

Cu toate ca citesc acest forum de aproape un an de zile nu am simtit nevoia sa scriu (in afara de cateva PM-uri cu intrebari catre forumisti) si sa ma prezint. Cum toate au un inceput o sa-mi fac aici prezentarea pentru a nu mai genera inca un post :) : ma numesc Cristi, am 30 de ani si sunt din Bucuresti.
Pasiunea pentru trenuri o am de cand eram mic si au fost nevoie de cativa ani buni ca sa ajung sa-mi permit si eu primul set, achizitionat anul trecut. De atunci pana in prezent am tot adugat diverse achizitii marindu-mi parcul constant :) .

Acum trec la lucrurile serioase prezentandu-va schita dioramei adapta dupa un model regasit in revista Railway Modeller (numarul din Feb 2012):


Pentru ca am omis sa transcriu si dimensiunea ei o sa le redau aici:
- Latime stanga: 1800mm
- Lungime sus: 5700 mm
- Lungime jos: 5000 mm
- Latime dreapta sus: 1150 mm
- Latime dreapta jos: 1430 mm

Da, dimensiunea ei este mare pentru ca va ocupa 2/5 dintr-o mansarda (restul a fost adjudecat de sotie :( ).

Am urmatoarele intrebari pentru care eu nu am gasit raspuns pe net ( nici nu prea am stiut ce sa caut):
- diorama o sa fie situata in epoca I - II, deoarece am facut ceva modificari fata de schita initiala nu stiu daca am pozitionat cum trebuie: remiza, turnul de apa, canalul pentru zgura si statia pentru alimentare cu carbuni.
- la intrarea in gara dinspre stanga dioramei am pus doar un macaz pentru dreapta, e nevoie si pentru stanga?
- cu toate ca e mare suprafata dioramei nu am nici o idee unde as putea include si o zona industriala.

Pe langa cele trei intrebari astept sugestii, modificari pe care le considerati ca ar duce la imbunatatirea dioramei.

Multumesc.
 
Pai zona industriala ai putea sa o faci in loc de a doua gara :D ar da foarte bine eventual ai putea sa faci acolo o cariera de piatra cu uitilaje de prelucrare a pietrelor si de transport pe tren , etc:D cel mai frumos la hobbyul asta este ca poti sa-ti lasi imaginatia sa o ia razna:D
 
Dupa ceva sapaturi prin 'net am gasit urmatoarea pagina wiki unde este prezentata prepararea si intretinerea locomotivelor cu aburi din Germania.
Poate sa-mi spuna cineva daca pasii respectivi erau aceiasi ca si pentru locomotivele noastre?

L.E.: Gasit aici pe forum.