Modulul meu pentru fotografii - Adi

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Vali,

niscaiva capsunele :mrgreen:

zolaadi,

ca tot am chef de scris (lucru din ce in ce mai rar in ultimul timp,mai ales cand reactiile sunt negative),am sa te lamuresc putintel cum sta treaba cu expunerea pe forum a muncii noastre (cel putin,in viziunea mea).

in spatele unei fotografii,de cele mai multe ori se ascunde multa munca,realizata pe parcursul unei perioade de timp,mai mare sau ma mica,cateodata cu destul efort,atat financiar cat si fizic.
de multe ori munca depusa a fost executata de 2-3 ori,in functie de perseverenta fiecaruia.si nu rare sunt cazurile in care, in pofida efortului realizat, rezultatul nu este pe placul tuturor, caci fiecare dintre noi poate sa fie obisnuit sau sa tinda catre un anumit nivel calitativ, dobandit de-a lungul timpului,pe baza experientei acumulate, lucru absolut normal.

in momentul in care postezi o fotografie si spui "asta-i munca mea", trebuie sa te astepti la diferite opinii,care mai de care diferite (cate capete,atatea pareri), sa incerci sa analizezi sugestiile si ideile transmise, cateodata de-o forma nu tocmai pe placul ego-ului...sau pur si simplu sa treci cu vederea o simpla gluma,ce nu se vrea jignitoare. (sa stii ca produsele de cofetari au si ele doza lor de munca :wink: )

cine a modelit ceva stie foarte bine ce inseamna sa lucrezi pe apucate (eu lucrez cateva ore la sf.de sapt.,daca lucrez), sa mai suporti si cicalelile specifice sexului opus, pentru care orice activitate ce nu vizeaza "beneficiul familiei" (sau personal) este considerata activitate "inamica" ....deci nici vorba de nerespectarea muncii realizate.toti am fost incepatori...

si ca sa inchei,caci mi se facu lehamite de scris, nu intodeauna o lucrare bine facuta va avea parte de laude, iar daca prin postarea lucrarilor se urmareste o oarecare cantitate de bravo-uri si aplauze,atunci se trece pe langa adevaratul scop al modelismului.

spor la treburi!

imi cer scuze pentru off-topic (a se citi "teoria chibritului!) si ramane la latitudinea moderatorilor (sau a lui zolaadi) stergerea acestui post.
 
Da este ok ce ai spus, eu nu am cautat deloc bravo-uri sau aplauze, doar vroiam o opinie asa cum a scris Radu (idei de modificare,chestii de retusat etc.).Intr-adevar fiecare depune un anumit efort pentru munca sa, asa cum poate, dar acea munca poate/trebuie sa primeasca anumite critici. idei de imbunatatire.
M-am inscris in acest forum tocmai pentru ca am vazut niste lucrari reusite si am vazut un potential in acest forum(Romanii au talent(nu emisiunea ci adevarul :D ).Am zis ca acest loc este si pentru mine, pentru talentul pe care il am (mai mare sau mai mic).De aceea, pentru mine este foarte importanta comunitatea, sustinerea ideilor si implicarea in oarecare masura a fiecaruia pentru ca aprope orice proiect sa aiba un viitor.Niciodata nu mi-au placut contrele pe forumuri in general, deci nici aici.Forumul, asa cum am spus mai sus, este practic o comunitate.Toti utilizatorii trebuie sau ar trebui sa formeze un intreg.

P.S. - numele meu este Adi, ca sa nu se mai faca confuzii intre zolaadi si zooladi :D asa cum am mai vazut si pe un alt forum strain.

Numai bine!
 
:D O sa iasa misto, o sa vezi. Spuma poliuretanica este, nu?
Cu ce o sa o imbraci dupa ce ii dai forma care crezi?
Merge fasa gipsata, in 2 straturi, nu e scumpa. Spor la treaba. Eu am facut 2 module din carton lipit si fasa gipsata.La urma a iesit ceva usor de max 2-3 kg cu pomi cu tot. La o lungime de 120cm si 30cm adancime. Cat au ale tale?
 
Da este spuma :D Am pus serpentinele din polistiren suspendate apoi am umplut cu spuma si bucati de polistiren expandat (ca sa nu pun o tona de spuma :lol: ).Modulul asta e o incercare pentru mana mea(e prima data cand fac asa ceva).Am exagerat un pic cu ipsosul, am ingreunat un pic modulul, dar stiu acum ce greseli sa evit si ce metode de imbunatatire sa folosesc pe viitor.
Voi acoperi ce mai este ori cu fasa gipsata cum ai spus tu ori cu prosoape de bucatarie de exemplu imbibate cu ipsos.mai vad.

Poze





 
La al 2, incearca sa faci niste cofraje din carton de la cutii de ambalaj, dinala maro. Il lipesti cum vrei, pui spuma si cand e finisat il acoperi cu 2 randuri de fase gipsate. Mizerie 0 daca vrei sa-i spun asa. Nu murdaresti decat tava in care inmoi fasa gipsata in apa. De pret nu spun, e dictat de cea mai chioara spuma poliuretanica la spray pe care o gasesti si de fasa gipsata,, care e in jur de 3-5 lei o rola de 5m lung cu 200 latime. Daca cauti prin poze la mine o sa vezi 2 module facute asa, ies usoare. Eu le am in vitrine de cca 3 ani si nu s-au deformat, nu au crapat etc. Spor la modelit, cand termini ce faci sotia o sa se laude cu ce faci tu la prietene cand o viziteaza. :|
 
La capitolul mizerie, daca stai la bloc eu am alta recomandare. Carton de ambalaj lipit cu un pistol cu plastic cald, gasesti si prof si mai de duzina, important e sa isi faca treaba.Cu pistolul ai avantajul ca se intareste repede, nu pierzi timp mult. eu am fct alea 2 diorame, partea de cartoane in 2-3 ore. Carton gasesti si dublu si triplu la miez, pe la ambalajele de frigidere si aragaze, ca sant mai mari. Si nemtii de la Noch tot carton folosesc la machetele prefabricate.Polistirenul tocat cu un cutit, face mizerie multa. Se electrizeaza bucatelele si iti iese par alb sa-l cureti dupa aia. Si inaltatoarele pt strada mergeau din carton, se prelucreaza usor. Dupa ce pui spuma si intra peste tot, se intareste de nu o sa crezi. Ca sa nu intre spuma multa pune cocoloase de ziare lin zonele unde o sa fie mai inalt relieful. Cand l-ai acoperit, e dur si tine si copacii in el infipti fara probleme. Eu am pus pe dealurile din diorama mea 4 tuburi in total. Si e 1800x100cm. E usoara si dura in acelasi timp. Daca treci la carton, recomand sa lipesti placa de baza de un blat de masa sau o placa de pal melaminat pana se usuca spuma, altfel o sa se curbeze haios si nu o sa-ti placa. Il desfaci numai dupa ce s-a uscat fasa gipsata sau ce o sa folosesti (servetele, aracet, ziare, etc). Spor la treaba in continuare. :D