Diorama H0

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Cotetul. Mai am de prafuit si murdarit diverse zone, de lipit cosurile si "sticla" geamurilor. Am vopsit acoperisul cu email negru mat, lemnaria cu maro mat (mai putin usa si ramele geamurilor) iar apoi am purces la o spalare cu acrilice: negru, alb, maro, ocru.



Daca o fi timp, maine poze cu sandramaua la cheie.
 
Continuare, remiza:




Lucrarea este realizata pe o placa de extrudat de 20mm grosime. Solul este realizat din pamant luat din gradina, cernut, sterilizat etc. Terasamentul este realizat la nivelul solului, pentru a evita impiedicarea salariatilor remizei si imprastierea lor printre sinele de cale ferata.





Va urma.
 
Am mai adaugat ceva detalii:



Podetul este confectionat din baghete din lemn de tei de 6mm latime, taiate, zgariate, vopsite. Cred ca voi face altul, pe asta am cam exagerat cu zgarieturile.
 
Traversele din lemn arata bine, teiul e pretabil la lucrari de acest gen. La sinele stivuite ar trebui sa le vopsesti capetele in alb, sa atraga atentia celor care nu vad bine cand lumina e redusa, ca implantul de genunchi costa mult. Pietrisul folosit insa e varza, transluciditatea obliga la vopsire atenta. Cel de woodland scenics e ce trebuie. Ce reprezinta cosmelia verde? Imi place geometria ei, sper sa o scoti ca la carte. Spor!!!
 
Cosmelia verde e baraca in care se realizeaza frectia galenica la genunchii cu implant pentru fraierii care se impiedica de sine :D . Acoperisul remizei tale este beton, dar albul ala dintre caramizi imi scoate ochii. Nu in evidenta. Prefer genul asta de abordare.
 
Inca un pas. Mic, dar exista. Sau, cum ar spune un clasic in viata, mananc deci exist.




Mai am de lipit burlanele, cateva mici retusuri la jeg ca-mi pare prea mult si gata.
 
Am reusit sa fac cele doua module ce vor compune diorama, fiecare de 100cm x 119 cm.


Materialul utilizat: - OSB de 10 mm. Ambele module, montate de proba:


Le-am fixat impreuna cu patru suruburi de 10mm + piulita fluture.


Total costuri pana in acest moment:
- OSB 10 mm (cu tot cu debitare) - 48 lei
- suruburi pt. PAL 3.5 x 40 mm - 8 lei
- sipca 42 x 42 x 2000 mm (picioare si coltare) 4 buc. - 41 lei
- aracet pentru lemn Moment Wood Express - aprox 10 lei
- multa munca
Traseul caii ferate si traseul soselei vor fi realizate din OSB de 6 mm.
 
Am terminat de insirat sinele pe module. Prisma terasamentului este de la WS, am mai folosit-o si este foarte buna (inclusiv ca pret).


Modulul din prim-plan are si cablarea terminata, maine ma voi ocupa (probabil) si de celalalt.

Se observa ca am realizat un bus pentru semnalul DCC chiar daca diorama este mica. Punctele de alimentare sunt la distanta de aproximativ 1 m unul fata de altul.

Am inceput sa montez si catenara iar dupa fixarea terasamentului doar intre sine ma voi ocupa de relief (coaste din osb de 6 mm + plasa din aluminiu + fasa gipsata).