Anunt important: [Local Link Removed for Guests]
Momentan sunt probleme cu trimiterea email-urilor spre yahoo, va rugam sa folositi seciunea Contact daca aveti probleme cu primirea email-urilor de resetare a parolei sau activarea contului

"Blitzdiorama" - Diorama in 10 zile.

Diorama la care lucrez

Moderator: rrzxxx

andreiul

Mesaj de andreiul » Lun Apr 25, 2011 1:01 pm

Misto! Vad ca se croseteaza la greu acolo. Cati lucrati la macheta? Tu, Vali si Flriin-Gam3? Mai e cineva? Oricum, merge repede si din ce vad si bine.

Vali! In poza aia zici ca dai gaura cu roto-percutorul, nu lipesti cu plastic!!

PS: Imi place zona din poza de mai jos; astept detalii la finalizare tot din zona asta:
[Link Removed for Guests]
Bafta tuturor! Andrei
obiwan

Mesaj de obiwan » Lun Apr 25, 2011 5:48 pm

Io ma chinuiam cu plasticu fierbinte, imi picase un picur in chiloti si regretam ca nu e iarna sa se solidifice rapid :grin:

Doru, merge bine cu hotglue, tre sa imi cumpar un pistol ca al lui Gam3. Ms!
leon-gr

Mesaj de leon-gr » Mar Apr 26, 2011 6:14 pm

obi!!!
nu te ascunde dupa munte ca te vezi!!!
frumoasa treaba cu pietrele...am spus eu ca ai gresit ocupatia...pietrar trebuia sa te faci...si poate ca scoteai mai multi bani!!!
hi hi hi hi hi!!!
C.G. LEONARD
LDH

Mesaj de LDH » Mar Apr 26, 2011 10:38 pm

Alio! Tavarischi! Inapoi la subiect ca luam ban!

Adevarul este ca nu ar strica "fo" 20000 de ban-i :grin:
Toate cele bune,
LDH
Gam3
Site Admin

Mesaj de Gam3 » Joi Apr 28, 2011 2:07 pm

cosmin78 scrie:Hristos a inviat!

dragilor,imi place ca lucrati pe structura caroiaje....veti simti imediat diferentele fata de dioramele cu blat greoi.
insa....desi e cam tarziu...plasa aia metalica o sa lucreze in timp,sunt patit cu ea.cea mai cea si ideala este plasa de tantari din plastic,nu lucreaza in timp,nu face mofturi si figuri....

ce sa mai,aveti o echipa pe cinste...Florin (Iasul) incruntat la pietris,care de frica se va aseza bine si Vali se stramba la stanci de se aseaza singure :-P
spor la treburi si ciocnit oua!

Salut,

Cosmin, pe diorama de la Sinaia suprafata pe care am pus plasa este mai mare si are multe stanci. Luna asta sunt 2 ani de cand e gata diorama si nu sunt probleme deloc cu plasa.

[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]

Aici la Cluj am pus de 2 ori fase pe plasa, dupa uscare arata asa:

[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]

Dupa mine hartia de la Noch face toti banii, se lucreaza super cu ea, din pacate nu stiu ca in comert sa avem alternativa pentru ea.

Plasa si fasele sunt mai pretentioase.

Pietrisul meu si stancile "Obiwan"

Revenim cu pozele restante si diorama terminata cat de curand, dupa ce ne revenim.
sogard_2003

Mesaj de sogard_2003 » Joi Apr 28, 2011 2:29 pm

Daca vorbesti despre hartia creponata , aceasta se gaseste la buchetele de flori. Cred ca merita intrebat la o forarie de unde fac ei rost de hartia aia.
""Acum, pe de laturi incep sa ramana<br>
Semnale, macazuri, vagoane si fum.<br>
Trec umbre de oameni cu steaguri in mana<br>
Si trenul, navalnic, se-asterne la drum.""    Colibri<br><br><br>
brcosminp

Mesaj de brcosminp » Joi Apr 28, 2011 3:16 pm

Dupa aplicarea fasei mai dati cu ceva pe deasupra pentru finisare ? ramane vizibil caroiajul fasei ? eu am facut cateva incercari cu fasa gipsata de la farmacie insa nu stapanesc tehnica, imi ramane textura destul de vizibila, trebuie pensulata cat e moale, mai aplic un strat subtire de ipsos sau cum sa scap de patratele ?
andreiul

Mesaj de andreiul » Joi Apr 28, 2011 6:31 pm

Florin, la Hornbach se gaseste o hartie crep similara celei de la Noch; doar ca sulul este lat cam de 70 mm; evident, pretul este muuuuult mai mic decat cel de la Noch. Nu am testat-o niciodata, insa mi-a sarit in ochi faptul ca e identica.
Bafta tuturor! Andrei
LiviuM

Mesaj de LiviuM » Vin Apr 29, 2011 8:03 am

obiwan scrie: Das ist eine BlitzDioramen 8)
Sorry, daca nu era folosit in titlu imi vedeam de treaba, da' asa...
Dioramen nu exista in germana. Exista in schimb [Link Removed for Guests]
Asa ca "inventia" ar fi "Das ist ein Blitzdiorama".
Lica_Frinaru

Alternativa pentru crearea relief de Ghips

Mesaj de Lica_Frinaru » Sâm Apr 30, 2011 10:21 am

Am folosit cu succes o metoda mult mai ieftina:
Pe armatura obiectului (munti, statui alte obiecte) se pune fisii de pinza de sac muiate in o solutie subtire de ghips. Nu se amesteca prea mult ghips deodata ca se intareste prea repede si se risipeste. Fisiile sunt de o palma de late si cam de jumatate de metru de lungi ori mai scurte ori mai lungi dupa cum se preteaza subiectul. Peste "coaja" asta se poate adauga un strat subtire de ghips cu un spaclu. Nu stiu daca exista in romania asa ceva dar in SUA exista un alt fel de ghips "hydrocal" care este mai usor decit ghipsul mormal, este preferat de multa lume pentru ca produsul final este mai usor cu 2/3.
Pentru amestecat am folosit un container special flexibil care poate fi usor curatat cind se intareste ghipsul. Mai mult ca sigur nu prea da nimenea bani pe asa ceva dar cind eram in Romania taicamiu mi-a aratat o smecherie: foloseste o jumatate de minge de plastic (cauciuc) sparta! Tin minte ca a mers de minune !!!
Am folosit personal aceasta metoda (sac + minge sparta) la creat mulaje si sculpturi.

Noroc!!!
LICA Frinarul<br>
obiwan

Mesaj de obiwan » Sâm Apr 30, 2011 9:37 pm

Asa e , Liviu M! pesemne ca inca nu te-ai obisnuit cu limbajul Kenobi, Mein Herr! Daca observi, nemtii au tendinta lingvistica de a da terminatii in ''.....amen'', de aceea am compilat in mod gresit intentionat cuvantul. Mai am si alte chestii in germana pe care nu le inteleg nici io, dar colegii de pe forum s-au obisnuit. Multumim pentru corectarea sau corectia :grin: facuta, toate bune!
LiviuM

Mesaj de LiviuM » Dum Mai 01, 2011 10:57 am

Merci de traducere si ma bucur ca nu te-ai suparat.
Ai spus deja ca e inventie si, cum spuneam si mai sdus, daca n-ajungea titlu de topic chiar nu ziceam nimic (mai ales ca nu-s sigur 100% nici pe varianta mea, da' e mai probabila ca a ta).
Si cu asta termin cu offtopicul O zi buna in continuare.
Gam3
Site Admin

Mesaj de Gam3 » Lun Mai 02, 2011 11:17 pm

sogard_2003 scrie:Daca vorbesti despre hartia creponata , aceasta se gaseste la buchetele de flori. Cred ca merita intrebat la o forarie de unde fac ei rost de hartia aia.
Nu cred ca hartia de la flori este una si aceasi cu hartia de la Noch.

Very tough and flexible, waterproof 3-fold paper, suitable to cover a landscape frame.
First cut some greater pieces and fix them onto the landscape frame with some hot-glue.

si costa 3 euro, ce rost are sa bat drumul pe la florarii?

brcosminp scrie:Dupa aplicarea fasei mai dati cu ceva pe deasupra pentru finisare ? ramane vizibil caroiajul fasei ? eu am facut cateva incercari cu fasa gipsata de la farmacie insa nu stapanesc tehnica, imi ramane textura destul de vizibila, trebuie pensulata cat e moale, mai aplic un strat subtire de ipsos sau cum sa scap de patratele ?
Dupa ce pun fasa pe plasa pe toata suprafata dau cu o pensula inmuiata in apa. Daca fasa este intinsa bine si nu are cute la capete nu se prea cunoaste. Eu la inbinari insist cu aplicatorul de iarba mai mult .

andreiul scrie:Florin, la Hornbach se gaseste o hartie crep similara celei de la Noch; doar ca sulul este lat cam de 70 mm; evident, pretul este muuuuult mai mic decat cel de la Noch. Nu am testat-o niciodata, insa mi-a sarit in ochi faptul ca e identica.
Cu prima ocazie am sa intru la Hornbach sa vad despre ce e vorba. Sunt curios daca are aceleasi proprietati ca hartia de la Noch.
interesantul

Mesaj de interesantul » Mar Mai 03, 2011 8:35 am

De la deschidera topicului, au trecut mai mult de 10 zile.

Ce s-a mai intamplat?

In ce stadiu este acest proiect?

E.
“Violenţa verbală şi non verbală este ultima armă a incompetenţilor!” - Исаак Азимов
------------------------------------------
Locomotive, vagoane, călătorii
mity

Mesaj de mity » Mar Mai 03, 2011 8:57 am

Stadiu este FINISHED!

Urmeaz㒠detaliile dup㒠o odihna binemeritata a domnilor constructori. :)
Imagine
Scrie răspuns

Înapoi la “Prezentari si discutii despre diorame”