Modulul de expozitie " a lu` Ghiata "

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Ghiata

Active Member
3 Octombrie 2009
202
0
Bucuresti
www.alarms-gds.ro
WEBSITE
http://www.alarms-gds.ro
YAHOO
muscalubz
LOCATION
Bucuresti
Salutate tuturor si La Multi Ani !
Gata de data asta ma fac baiat cuminte si o sa incerc sa duc ceva pana la capat.
Modul de expozitie (poate odata am si eu ocazia sa ma prezint undeva)
Noutatea (cred eu ) este ca la confectionarea acestui modul sa participe toata lumea de pe acest forum.
Bineinteles ca doar cu idei :D .
vreau sa-l construim de la 0 eu cu munca fizica si ceva idei si voi , cei care doriti, cu sfaturi si idei. Sunt curios ce o sa iasa.
Dimensiune
500/3000 dar poate facem o derogare si pastram 500 la capete ne "ingrasam" putin dupa care "slabim" la loc pastrand in acelasi timp normele standardului
Tema.
1. Modul mina de carbune
2. Modul prelucrare lemn.
3. Etc
Puteti sa mai propuneti si voi si sa vedem la ce ne oprim.
Hai ce spuneti ......intrati in joc.
 
Ideea pe care vrei s-o abordezi tu e interesanta, dar complica mult lucrurile. Asta in cazul in care vrei ca respectivele unitati sa fie "deservite" de linie, cum e in realitate. Asta din start inseamna sa ai un control similar unei gari. Ceea ce e posibil, dar parca era vorba de module de trecere?
O alta problema...dimensiunile...destul de rar o sa vezi 3m de module de drepte unul dupa altul, mai ales segmente cum vrei tu. La expozitiile la care am afost pana acum, se prefera folosirea spatiilor mari pentru gari, si in rest curbe si module drepte de 1m bucata. Plus ca, ar fi bine sa te inspiri din peisaje reale.
Si eu am avut fel de fel de idei, dar pana la urma am ajuns la concluzia ca pentru inceput e mai bine sa fac un singur modul de 1x0.5 m si un altul la standard H0e, sa vad ce presupune si dupa aia sa am apuc de chestii mai mari.
 
Re: Modulul de expozitia " a lu` Ghiata "

<r><QUOTE author="Ghiata"><s>
Ghiata a spus:
</s>
Dimensiune<br/>
500/3000 dar poate facem o derogare si pastram 500 la capete ne "ingrasam" putin dupa care "slabim" la loc pastrand in acelasi timp normele standardului
<e>
</e></QUOTE>

deci lungime 300 cm ? si cum o sa il cari?</r>
 
cosmin78 a spus:
inchiriaza un camion :p

sau il face din 3 segmente :|

Si dupa ce inchiriaza camionu mai inchiriaza si o echipa de carat , cumpara drujba ( sa aiba de taiat tocuri de usa) si baros pt spart pereti. cat despre 3 segmente , mai ales ca a zis ca vrea sa aiba latime mai mare pe mijloc, banuiesc ca vor fi compatibile conform standardului doar la capete. Ce pot sa zic... pregatiti 3 mp de sala de expo pt modulul lui Ghiata, sa speram ca si partea electrica va fi pe standard.
Ghiata, hai totusi sa ne marginim la lungimea recomandata in standard: nu cred ca nu iti ajung 100cm pe modul pentru ce vrei sa faci.

Si inca ceva: toti construim module drepte pentru ca e simplu, totusi va fi nevoie si de module in unghi , pe astea cine le face?
 
Ok, ok :D :D
Da vreau sa-l fac pe segmente bineinteles.
Pai daca este nevoie un modul in unghi modul in unghi sa fie.
De aceea am deschis topic, ptr pareri, ptr sfaturi.
Saptamana asta adun toate sfaturile de la voi si trag o linie la sfarsit.
Cand am spus ca se lateste m-am referit la cate 100 de fiecare parte nu cine stie ce, dar se poate si fara daca nu se poate altfel.
Deci
Care sunt cerintele mai mari
Linie simpla sau linie dubla.
 
mai multe mine si gatere in stil american ( dar pe care eu le consider interesante) gasesti pe "All models railroading" si " railroad line.com".
 
Hai ca ma bag si eu, ca am participat la destule expozitii pana acuma, si incep cu o intrebare, insa sa fie fara suparare...chiar tu ai zis ca vrei ajutorul nostru...
La cate expozitii ai participat pana acum? Ai fost la montarea/demontarea ei?
Ideea modulelor este ca daca tu ai un spatiu de 3 metri lungime, bagi 3 module, daca e de 1 metru bagi un modul. Sansele ca sa gasesti la o expozitie un spatiu de 3 metri liber sunt destul de mici. Asta a incercat sa iti spuna si doru si radu! Ideea la standard e sa mulezi diorama dupa standard, cu cat mai putine restrictii....tu daca vi cu un segment de 3 metri, automat impui niste restrictii. In mod normal un modul dea tau poate sa fie intr-o parte a dioramei, unu in altul, etc...asta e avantajul modulelor...sunat asa facute incat sa poata fi puse oriunde pe diorama...
Legat de peisaj, ideea e sa fie prezentate peisaje autohtone, din Romania!
Toate cele bune si spor la modelit!
 
Gata m-am prins.
Eu am crezut ca daca faci un modul sau doua sau .....la standard sa aibe o anumita tema deci daca sunt unul dupa altul este mai bine.
Aha
Sa inteleg ca nu este obligatoriu ca modulele mele sa fie la rand.
Deci fiecare modul sa aibe o alta tema.
Nu am fost la nici o expozitie dar tare imi doresc sa fiu de ajutor candva, cumva
:lol:
Experienta mea a crescut de la 5% la 15% :D :D :D

Deci.
1 Oricare ar fi tema sa fie de la noi din Romanica
2 Sa-mi "iasa" din cap gargaunii si sa ma opresc la standard 500/1000 si ceva de genul "tema si modulul".

Ramane
1 Linie dubla sau simpla
 
Ghiata a spus:
Ok, ok :D :D
Da vreau sa-l fac pe segmente bineinteles.
Pai daca este nevoie un modul in unghi modul in unghi sa fie.
De aceea am deschis topic, ptr pareri, ptr sfaturi.
Saptamana asta adun toate sfaturile de la voi si trag o linie la sfarsit.
Cand am spus ca se lateste m-am referit la cate 100 de fiecare parte nu cine stie ce, dar se poate si fara daca nu se poate altfel.
Deci
Care sunt cerintele mai mari
Linie simpla sau linie dubla.

Salut,
nu este nimic complicat, ce trebuie sa faci este sa respecti cerintele din standard,

- inaltimea la care se afla modulele
- latimea modulelor si modul de interconectare
- partea electrica (aici se vor face niste mici modificari curand)

Acum niste recomandari:
- nu fa module lungi, cum spuneai tu de 3m, problema care se pune este nu de spatiu la expozitii ci de transport
- noi vrem sa facem anul asta niste module de 2-2.5 m, insa la noi situatia e altfel, avem cam 20 m de module, deci oricum ne trebuie camion pentru transport, la tine este bine sa le gandesti incat sa iti fie usor de transportat, usor din doua puncte de vedere, greutatea modulelor dar cel mai important, spatiul ocupat.
- la 3 m poti inparti in 3x1m sau 2x1.5m, sa gandesti peisajele/relieful incat modulele sa poata fi suprapuse la transport
- linie simpla sau dubla? Cum spuneau si ceilalti, nu conteaza, depinde ce vrei sa reprezinti, ce pot eu sa iti zic, pe linie dupla "is more fun"

Spor!
 
Si inca o recomandare,

cand gandesti relieful sa ti cont ca modulele tale se vor lega cu alte module cu relief diferit, adica nu e normal ca muntele sa se termine brusc pe un modul si pe celalalt sa inceapa brusc campie, deci este recomandat ca relieful sa nu fie in extreme.

Florin.
 
Super pana aici.
Intrebarea urmatoare ataca sinele.
Am "Tone " de Piko. Am inteles ca Piko A Gleise este in standard.
Probleme ceva .........nu cred
Si acum asa cum v-am obisnuit binevenita intrebare mai mult sau mai putin .......deplasata :D
In standarul nostru distanta intre centrul sinelor este de 57mm dar..........in cartile piko distanta intre doua linii , date bineinteles de iesirea dintr-un macaz, este de 61.9mm. Mi-am facut chiar si un sablon cu aceasta dimensiune ca sa pastrez paralelismul intre sine.
Deci? 57 sa fie stiu stiu :oops:
 
Pai distanta data de PIKO este in gara ca sa intre, cat de cat, un peron si datorita lungimii macazului si a liniei de racordare la linia paralela dreapta.

In concluzie ramane, pentru interconectare, cat scrie la standardul romanesc.

Norma NEM zice 50 mm

http://www.morop.org/fr/normes/nem909d_f.pdf


In concluzie nici NEM, nici PIKO ci standardul adoptat