Edydioram

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Am comandat si eu paleta pentru insecte.Astept sa vina,si ma apuc de treaba.Nu ma pricep foarte mult la electronica dar din ce-ai explicat nu cred ca e mare filozofie de modificat.Oricum,multumesc de ajutor si daca nu ma descurc o sa mai cer ajutor.
Sper sa nu ma curentez,cu toate ca face bine la reumatism :D
O zi cat mai buna!
 
La Multi Ani!
Chiar daca n-a fost zapada,Craciunul se sarbatoreste nemaipomenit la iarba verde.







Sunt si oameni care vor,deja,sa dea jos carnatii,toba si spritul.Sporturi extreme.


Ursii gunoieri d-abia asteapta sa plece petrecaretii pentru asi incepe si ei Craciunul.



Altii se multumesc doar sa imortalizeze momentul

Un An Nou fericit!
P.S Scuzati calitatea pozelor.Nu ma prea pricep la reglarea aparatului.
 
se vede frumoSS, toate pozele sunt la fel, si au aceiasi serie. Si chenarele au unghiuri drepte, bine puse-n pagina :D
 
edy a spus:
Salut!
Telescaunul a fost dat in folosinta si imediat au navalit si doritorii de plimbari cu instalatia

Mie imi place poza cu cele 2 figurine care stau de vb pe telescaun de parca ar sta pe banca in parc si nu in pericol sa cada in "hau" fara barele de protectie :D. ca si telescaunul e inclinat spre jos.

Oricum frumoasa diorama!
 
LA MULTI ANI tuturor!
M-am gandit si la niste bare de protectie,dar n-a fost timp.M-am apucat de altceva.
Am reusit sa termin melcul care face legatura intre cele 2 nivele.Nivelul de jos l-am facut dintr-un pal pe care cineva l-a aruncat la gunoi.Intre cele 2 nivele este o diferenta de 45 cm.Am gandit melcul pe 3 nivele,intre ele fiind 15 cm.Cercul avand o circumferinta de 3m reiese ca panta v-a fi de 5 cm pe metru.
Prima oara am trasat cercul cu diametrul de 95 cm


Am facut cateva experiente si am vazut ca la o distanta de 10 cm intre traversele melcului,sina sta perfect,fara sa se indoaie sub greutatea trenurilor.Asadar am trasat 2 cercuri concentrice si din 10 in 10 cm am dat gauri pentru tijele filetate care vor sustine traversele.
Dupa multe ore de munca a iesit cam asa:




Mai am de pus sinele si bineinteles de reglat panta din piulite,dar in mare parte e gata.
Stie cineva ce inaltime are EA 060 cu pantografele coborate?
O seara cat mai buna!
 
edy a spus:
LA MULTI ANI tuturor!
Am reusit sa termin melcul care face legatura intre cele 2 nivele.Nivelul de jos l-am facut dintr-un pal pe care cineva l-a aruncat la gunoi.Intre cele 2 nivele este o diferenta de 45 cm.Am gandit melcul pe 3 nivele,intre ele fiind 15 cm.Cercul avand o circumferinta de 3m reiese ca panta v-a fi de 5 cm pe metru.

La multi ani si tie !

M-ai bagat de tot in ceata, sau nu inteleg eu nimic sau pozele sunt de la alt modul. diametrul helixului cat e ? din poze vad ca diametrul e undeva la 1.2m, (comparat cu lungimea prelungitorului care apare partial in poza si care are uneva la 30cm). cred ca e mai mare panta decat ai zis, ar fi foarte bine sa nu depasesti cat a zis Florinn. In plus, eu as pune ceva sub sina, nu as lasa/o asa ... conteaza la rulare.

LE : mersi mmkelemen, am citit de vreo 10 ori dar am sarit randul ala...
 
diametrul este de 95 de cm iar o tura de helix are 3 m.Jos v-a fi triajul,deci nu v-a fi un trafic intens pe helix.Doar cand voi schimba garniturile care ruleaza la primul nivel,diorama propriu-zisa,v-a fi solicitat helixul.Traficul intens v-a fi sus.Pot micsora panta prin adaugarea inca unei ture,dar am inteles ca panta ideala este de 5%.Sub sina n-am gasit nimic convenabil sa pun.Sunt aproape 9m de sina curba,intra mult material.
 
edy a spus:
diametrul este de 95 de cm iar o tura de helix are 3 m.Jos v-a fi triajul,deci nu v-a fi un trafic intens pe helix.Doar cand voi schimba garniturile care ruleaza la primul nivel,diorama propriu-zisa,v-a fi solicitat helixul.Traficul intens v-a fi sus.Pot micsora panta prin adaugarea inca unei ture,dar am inteles ca panta ideala este de 5%.Sub sina n-am gasit nimic convenabil sa pun.Sunt aproape 9m de sina curba,intra mult material.

Scuze, am sarit informatia ref la diametru, chit ca am citit de vreo 6 ori tot.
carton presat sau placaj ( iti pastreaza panta pe toata lungimea, iti distribuie greutatea uniform ). redu panta , e mai sigur.
 
edy a spus:
...dar am inteles ca panta ideala este de 5%....

Gresit, panta ideala este sa nu ai panta,
lasand gluma la o parte, este recomandat sa ai maxim 4% pe traseu drept, pe curba este recomandat sa ai mai putin, 2-3%.

Cand am inceput diorama de la club si noi am pus pante de 5-6%, neavand experienta la acel moment, dar nu e bine.

Spor!
 
asa cum spun baietii,panta este prea mare.nici eu nu recomand mai mult de 3 %.nu conteaza ca trece un tren sau trec 10 prin acel loc,conteaza cat de bine ruleaza.si daca nu iti ruleaza bine,iti va conditiona cumpararea materialului rulant pe viitor.
helixul,sau melcul cum ii spui...iarasi nu recomand raze mai mici de 600.in timp vei vedea de ce.uite cum trebuie sa sustii calea de rulare



pozele nu imi apartin,sunt luate de pe net cu multi ani in urma.

altceva...10 cm intre 2 nivele e suficient pentru o locomotiva cu pantograful ridicat.cu cat ai distanta mai mare intre nivele,cu atat vei avea pante mai abrupte si ,implicit,probleme gramada.

si la sfarsit...exista o rubrica special creata pentru incepatori si nu numai.

http://forum.lokomotiv.ro/modules.php?name=Forums&file=viewforum&f=58

asa cum spuneam pe undeva,acest forum are o structura bine definita si bine pusa la punct,iar forma la care s-a ajuns este rezultatul unor ani de functionare si experienta acumulata.
in aceasta rubrica exista un topic DIFICIL,pe care il recomand tuturor ce vor sa inceapa o diorama,sau lucreaza la o diorama,incepatori sau experienti...de multe ori citesc acest topic,fara sa ma consider experient...

http://forum.lokomotiv.ro/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=192&start=0

Spor in continuare!
 
Salut!
Da,cred ca aveti dreptate.Am luat notite:panta nu mai mare de 2-3% pe helix,sinele sustinute de placaj sau alt material pentru a fi disipata greutatea si nu numai.
Am alta problema,destul de mare,si careia nu i-am gasit rezolvare,chiar daca am citit si rascitit toate posturile din sfaturile pentru incepatori:cum cobor sina de pe blatul superior al dioramei,pentru a face legatura cu helixul?Dupa calculele mele pentru a avea o panta de 2-3% imi trebuie o taietura in blatul dioramei de cca 2m :( .Asta ar insemna sa "disec" diorama in doua pe diagonala :-?
Daca nu gasesc o rezolvare cred ca voi fi nevoit sa abandonez acest proiect :roll: .Voi face diorama sus(cu munti,poduri,ape,sate)iar jos triajul,dar fara legatura intre ele.Daca a mai facut cineva asa ceva,un link,o indrumare,ceva,mi-ar fi de mare folos.
O zi buna tuturor!
 
poate te ajuta :

http://www.youtube.com/watch?v=PyItin1_4Fs

din pacate camera montata pe vagon e fixata pe "drept inainte", in curbe nu prea iti dai seama ce se intampla dar cu putin efort iti faci o idee cam cum e construit pe "dinauntru" muntele.

la min 2 incepe un helix
 
Partea proasta este ca eu n-am gandit de la inceput diorama cu acest helix.Am facut diorama si acu' mi-a venit ideea cu helixul din lipsa de spatiu.Daca o gandeam asa de la inceput faceam o alta structura dioramei.Helixul ajunge la cota dar tot trebuie taiat blatul pentru a trece dedesubt.Si partea proasta este ca trebuie taiat destul de mult si afecteaza rezistenta dioramei.Va postez cateva poze,nu stiu cat de edificatoare sunt,doar cat sa va faceti o idee:




Cred ca trebuie sa consolidez serios blatul dioramei.
 
:) acum am inteles.... tu practic cobori sub nivelul zero, nu iesi printr/un tunel intr/un deal. asa cum faci tu va fi foarte greu. nu putei sa modifici traseul si sa pui helix/ul sub dealul din spate? macar pe acolo sa se faca intrarea in helix, cu riscul sa ascunzi un macaz sub deal
 
Da,cred ca asta e solutia.Voi modifica totul si am sa pun intrarea in helix in dealul acela.Dar de taiat blatul dioramei tot nu scap.Asta e,de maine.....santier :D
 
http://www.youtube.com/watch?v=dDoBJuGipiA&feature=related
La minutul 7.16 apare un helix imens,cred ca are 2m.Distanta intre nivele cred ca e mai mare de 10 cm deci si panta este mai abrupta de 2-3%,cred eu,si e la case mari.