Modulul pentru pozele lu' rastel

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
cosmin78 a spus:
incet dar sigur :wink:

baga padure multa pe deasupra...

Am incercat pe primul modul conifere de la Woodland. Arata bine, dar nu e ceea ce trebuie. Voi incerca copaci tot de la WS, dar mai e pana acolo.

cornelTT a spus:
Zidul şi portalul l-ai cumpă’rat sau l-ai fă’cut tu?
Cam cât are în dimensiune piatra de la zid?

Totul este facut manual din ipsos, atat portalul de tunel cat si zidul. Pietrele din zid au dimensiunea de 4 x 4 mm, rostul dintre pietre este de aprox. 0,4 - 0,5 mm.
 
Matrita este mult spus. Am facut din tabla de aluminiu de 0.3 mm o "tava" de 190mm x 70 mm in care am turnat ipsos. Dupa uscarea completa a acestuia (cam 3 - 4 zile) l-am finisat, l-am adus la dimensiunea dorita si am trasat rosturile. Daca ipsosul nu este uscat complet rezultatul final este dezamagitor de urat. Pentru tunel am facut o matrita din extrudat si depron de 3mm, conform normei NEM 105, operatiune simpla care a necesitat cam 15 min. de munca. Apoi turnare, asteptat sa se usuce, rostuire etc. Procedeul este foarte simplu, foarte ieftin (din 2Kg de ipsos faci ziduri, poduri etc. de te plictisesti) si rezultatul final este excelent, dar e un procedeu care consuma mult timp.
 
Cred ca asta e toata placerea , sa le facu cu mana ta, sa improvizezi, sa aduci idei din alte domenii si sa le aplici in modelism. Cred ca pana la urma asta e toata esenta.
 
Sincer, nu prea e o placere, intervine rutina dupa un timp, dar spumele de la Noch care arata bine (mai putin dimensiunea pietrelor) mi se par prea scumpe.... Ma refer la zidurile de sprijin. Portalurile de tunel sunt complet supradimensionate si iesite din scara, mi se par prea grosolane.
 
Arata foarte bine,pune boschetaraie si impadureste.
Super tare ca le-ai facut din ipsos,eu le-am facut din extrudat de 6mm.
 
sogard_2003 Trimis: 18 Apr 2011 08:33 Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------

cornelTT a scris:
Arat㒠super. Èťi-ai fă’cut matriţ㒠din ceva?




rastel a scris:

Totul este facut manual din ipsos, atat portalul de tunel cat si zidul. Pietrele din zid au dimensiunea de 4 x 4 mm, rostul dintre pietre este de aprox. 0,4 - 0,5 mm.




Drag㒠sogard cred c㒠ai înţeles la ce m-am referit.


Mersi de ră’spuns Rastel.
 
deci da :D M-am luminat. A facut ce am facut si eu, o matrita in care se toarna forma aproximativa, dupa care se apuca de sculptat manual rosturile. Cred ca e cel mai simplu asa. Asta atata timp cat rosturile nu pot fi reproduse pe o matrita facuta home-made.
 
Daca te referi la acel cauciuc latex, cred ca este bun (banuiesc ca nu se va lipi definitiv de ipsos). Doar cei care au mai facut matrite din latex stiu raspunsul.
 
Salutari,
noutati de pe front :lol:
Am reusit sa fixez cele doua segmente pe o rama din lemn si sa le transform intr-un modul ! Am inceput si impadurirea tunelului si plantarea boschetilor, etc. Cateva poze cu evolutia lucrarilor:





Balariile sunt un set fabricat de WS ce contine niste tufe, lipici si foliaj. Simplu de utilizat iar rezultatul este foarte bun, zic eu.
Cam asta este pe moment.....
 
Vopsea pe tulpini si crengi. langa pietrele mari rotunjite, altele mai mici sau boscheti, arbusti (poza 2). poti interveni cu vopsea si pe frunzisul foioaselor, asa ca asteptam, poze. :D
 
Herr profesor Obi, la chestiunea cu bolovanii am inteles si sunt de acord, ca in momentul de fata arata ca un teren de golf. Da' tufele de ce sa le vopsesc, ca doar sunt din lemnul care este carevasazica natural. Ceva imi scapa.
 
nuante de negru si gri pe scoarta maro. Daca vrei. daca nu, e ok, sunt in natura si maronii. la fel, pe gard, negru mat din loc in loc. Tot asa, daca vrei :p
 
Daca faci cateva musuroaie de cartita si "plantezi" cativa pruni poti spune, fara sa gresesti prea mult, ca "dincolo de gard" este proprietatea unui momarlan iar imaginea este de undeva de pe tronsonul Banita - Crivadia (Simeria - Petrosani)
Daca, iarasi daca, nu te opreai cu stancile acolo si mergeai cu relieful pana la marginea modulului arata si mai bine ca fiind o "felie" dintr-un intreg.

Spor!
 
:D fiind din zona respectiva, chiar m-am inspirat din gardurile momarlanilor. Pruni nu pun, ca pe urma fac palinca si o sa fie ioi ioi ioi.