Diorama ByOnu

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
25 IUL
Cateva poze cu diverse detalii: m-am apucat de pus iarba pe vale si am lucrat si la intrarea din "mina parasita" ... ;)

 
de ce nu pui pozele in miniatura?sunt aproape 100 de poze care abia se incarca...cu siguranta nu sunt singurul :( cred ca daca puneai miniaturi (iti recoamand photobucket-ul) si o selectie cu pozele cele mai concluzive nu era deloc rau.

desi cam tarziu,uite un portal home made,facut dupa norma morop, normele le gasesti pe

http://www.morop.eu/fr/normes/index.html
 
te rog ca in viitor sa foloseti pozele in miniatura, sa iti faci cont pe photobuket nu te costa nimic.
sunt multe persoane care nu pot vedea pozele postate de tine.

multumesc.
 
cu pozele e problema, despre zidul de sprijin care zici ca a iesit super < deci nu incap comentarii...
totusi, strecuram ceva, daca ne dai voie:

pietrele pe care tu le-ai insinuat sunt mult mai lungi decat cele decupate din zidul Noch.
culorile folosite sunt super, nu se disting
poza "la crud '' nu permite observarea acestuia. Daca iti ramane lucios, inseamna ca ploua, daca e mat la final, ramane de vazut.

Shikanne te-a rugat sa-ti divulgi varsta.

Vagonul cuseta arata foarte bine pe curba aia mica, vazut de deasupra. Ai impresia ca deraiaza si cand sta, asa sucite-s boghiurile. Si daca colegii de pe forum te roaga sa te conformezi (nu asa ca mine :D ), atunci fa-o, pls!

Nu o lua ca pe o nota in contrariu, aici suntem din toate categoriile de varsta, talent, potential, etc.

Bafta spre bine!
 
@ Obiwan: :)

Daca asta este poza la care te refereai... ...te asigur ca poza am facut-o la caterinca din pura curiozitate omeneasca pt a vedea cat de mult iese in afara. Sina respectiva era dreapta, insa deoarece nici o curba nu era destul de brusca pentru a mi se incadra in relieful dioramei, mi-am curbat-o eu cat de mult am putut, iar apoi am facut probe cu vagoane mici/scurte. Nu te teme ( :D ) nu o sa pun material rulant neadecvat (lung) pe acea portiune... ;)

Despre zid...
1. vopseaua respectiva era aracet cu coloranti, pentru ca stradul final de vopsea sa prinda pe marginea polistirenului initial lucios.
2. pietrele din zid le-am facut mai mari deoarece consider ca zidurile au fost facute dintr-un anumit tip de piatra, iar apoi doar au pus stalpii de sustinere cu caramizi uzuale... Eu asa mi-am imaginat cand le-am facut. :D
3. Partea cu comentariul meu este o parere pur personala, dupa cum am spus sunt deschis la sfaturi/pareri etc.

Cat despre poze, cred ca i-am confirmat lui Florinn ca lucrez la ele, si ca le las asa "mari" pentru o scurta perioada de timp. Remedierea a fost facuta - total! :p


Salut! ;)
 
acum ca ai rezolvat problema pozelor...
ByOnu a spus:
Pozele de azi (21 iun) ... :) ... M-am apucat de relief... ziare, aracet, dezordine... etc... Din pacate, am fost nevoit sa intrerup totul brusc din pricina unor probleme de sanatate. :(

...


acel carton folosit la panta nu are ce cauta acolo.
poti sa folosesti un placaj de 4-5mm.
 
Este un carton foarte tare, perfect pentru o panta sigura - din punctul meu de vedere. N-as fi folosit carton prost, sa se imbibe cu apa si aracet. ;) Multumesc! :D
 
ByOnu a spus:
...N-as fi folosit carton prost, sa se imbibe cu apa si aracet....

aici o dadusi in bara :| ca orice carton,se va imbiba cu apa si aracet,iar mai tarziu vei vedea cum a lucrat/deformat in timp :(
 
Poze 30 IUL
Am inceput sa lucrez la retusuri dupa ce ieri (29 iul) am facut probe. Am inceput sa pun iarba (atentie, in pozele urmatoare in care apare iarba in exces sa stiti ca inca nu a fost aspirata!). Deasemenea m-am apucat de un gard de siguranta, in caz de-mi deraiaza ceva la "etaj". Am "ruginit" putin unele sine (mie mi se par super cool), unele le-am pus in fatza minei parasite. Am vopsit grinzile si lemnele de la intrarea in mina... si multe altele.

M-am apucat si de un depou home-made --- sa-l prezint tot in acest subiect? :?:

 
cosmin78 a spus:
ByOnu a spus:
...N-as fi folosit carton prost, sa se imbibe cu apa si aracet....

aici o dadusi in bara :| ca orice carton,se va imbiba cu apa si aracet,iar mai tarziu vei vedea cum a lucrat/deformat in timp :(

Ala chiar a fost un carton dur, stiu ce vorbesc, ca doar nu-mi stricam eu singur munca. ;) Am gandit fiecare posibilitate, neavand lemn, mi-am procurat niste carton dur -- cam greu de gasit... dar. :)
 
31 Iul:
M-am apucat si de un lac - desi nu era inclus in planul initial... ;)
Deasemenea am pus buruieni. :D :p

 
1 Aug:
Azi a fost ziua ultimelor retusuri si a mutarii -- din pacate, deoarece chiar mai am mult de facut la ea. :( Asa, am fost nevoit sa rog pe cineva sa ma ajute cu transportul, deoarece pretul taxiurilor dube si a firmelor de transport sunt enorme, pentru o amarata de masa de 2m pe 1.20m. N-am mai acoperit-o deoarece am mers cu maxim 30-40 km/h, o viteza ok pentru siguranta dioramei. Deasemenea am mai lucrat la lac si am plantat ceva copaci. Acum intru intr-o "vacanta" de relaxare dupa atata munca in timp record. :)

 
CAPITOL NOU - 2012

Dupa ~2 ani de la inceperea Dioramei "ByOnu", pot spune ca sunt la doar cateva zile de final.
Diorama a fost intr-un continuu "stand-by" pe o durata de aproape un an, si in afara de asta, doar retusuri, nimicuri, si aspirat. Din vara lui 2010, moment in care am oprit lucrul la ea, a inceput regresul, deteriorandu-se foarte mult -- pisica a dat si ea o labuta de ajutor la treaba asta.

La sfarsitul anului trecut m-am reapucat serios de ea. Din pacate, toata iarba initiala a trebuit schimbata, brazii scosi, o mica reconfigurare a sinelor,.. ce sa mai, un 'RK'. Una dintre pantele de carton a trebuit refacuta cu polistiren extrudat, deoarece s-a deformat, etc.

Voi detalia modificarile si continuarea constructiei pas cu pas in mesaje urmatoare.


Intre timp, niste fotografii de sambata, am mai avansat de atunci. ;)


 
Multumesc pentru aprecieri, si va voi tine la curent! ;)

Uitandu-ma la primele pagini cu evolutia dioramei imi vine sa ma impusc :mask: , nu-mi vine sa cred cat de murdar am putut s-o lucrez... motiv pentru care ma mir ca mi-a iesit ceva asa frumos (zic eu - astept critici). De greseli de proiectare nici nu mai zic, dar, in astia doi ani am prins mai multa experienta, avand in vedere ca in acea perioada erau doar un 'gura-casca'.

Prima schimbare facuta a constat in 'secarea' lacului si continuarea nivelului 1 peste locul in care se aflase. Lacul si 'gaura' prin care se vedea erau cu siguranta de pe alta planeta. :fluierat:

Before: ..... and after:


Voi mai veni cu poze. Astept pareri si sfaturi.