Diorama TT

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Astă’zi am avut timp s㒠stau şi s㒠sap pe net, deoarece nu reuşeam s㒠comunic cu GenLI-S88 pe hyperterminal. Totul se datoreaz㒠faptului c㒠nu legam cum trebuie firele în mufa DB9. Legarea cablurilor nu respect㒠standardul RS232, de aici era şi problema, deci cine-şi va face un GenLI-S88 pentru conectare la PC , trebuie s㒠fac㒠un cablu şi să’-l lege aşa:
Muf㒠mam㒠muf㒠tată’
1, 4 şi 6 1, 4 şi 6
2 cu 2
3 cu 3
5 cu 5
8 cu 8

altfel nu merge.

acum m㒠apuc s㒠vă’d cum fac cu Rocrail
:D
 
Am reuşit s㒠urnesc o locomotiv㒠de pe loc cu rocrail. :D Merg toate comenzile. Pentru cei ce vor s㒠fac㒠GenLI, în rocrail se alege central㒠,, xpressnet,, iar la proprietă’ţi se alege viteza de ,,9600,, şi ,, LI101F,, în loc de LI USB.
Super ca lumea.

Trebuie s㒠fac şi un modul de S88 cu 2-3 BOD-uri mă’car, ca s㒠pot înţelege mai bine soft-ul rocrail.

Sunt binevenite sfaturile de la cei ce cunosc mai bine rocrail.
mulţumiri anticipate.
 
Am trecut azi pe la domnul Gabi alias Rally, şi s-a lipit ceva de mîinile mele. BR 80 de la Roco + generator de fum cu uleiul necesar şi un decodor ESU basic. Am ajuns acas㒠şi am început lucră’rile de montare generator fum şi decodor. Cum nu avea lumini pe spate am pus şi 2 leduri galbene de 1,5 mm, pe funcţia 1 ( liberă’). Generatorul de fum şi lumina pe faţ㒠este pe funcţiile de lumini faţ㒠şi spate ( au punte pe placă’). E destul de înghesuit înă’untru de aceea nu am modificat placa şi am pus luminile de pe spate pe funcţia ră’mas㒠liber㒠( firul verde).




şi un filmuleţ


 
cornelTT Sallut..... am incercat si eu sa fac dupa metoda ta niste brate de cateranre....nu reusesc deloc...... fludorul nu se desprinde de pe pistol...nush dc.....si parca nu vrea sa se prinda de ele sa le lipeasca....... imi poti da vrun sfat....multumesc mult
 
Salut wesley,

nu am mai intrat de mult pe forum c㒠mi-a intrat în sînge jocul on line world of tanks, :D , şi bag la greu.

Referitor la braţul de catenară’, eu am folosit sîrm㒠galvanizat㒠de 0,8 mm de la bricostore, iar pentru lipit pasta decapant㒠,, rothenberger,, utilizat㒠pentru instalaţiile de încă’lzire pe ţevi de cupru. Pasta decapant㒠este foarte bun㒠dar un pic cam scumpă’. Vezi s㒠nu fie cositorul de vină’, eu am folosit cositorul de pe site-ul lui rally, jucă’rii.com.ro.

succes
 
imi zice si mie va rog cineva....... am incercat sa fac niste brate de catenare din sarma de cupru...... si nu pot deloc sa le lipesc....aluneca fludorul de pe ele si nu se prind....sau se prind putin de tot si se rup..... dacami poate da si mie un sfat cnv.....multumesc mult.............. si sami zica daca trebe neaparat sarma galvanizata ca pe aaia poate prinde sigur....:(:(
 
cre´ca isi raci gura de pomana Cornel :(

un sfat iti dau eu : scrie corect, nu iti bate joc de limba, ca nu te pricepe nimeni, si nici nu iti raspunde nimeni.

si sfatul de care ai nevoie si pe care il ai mai sus....pasta decapanta inainte de lipire.si varful letconului sau al pistolului trebuie curatat inainte de orice lipitura.
 
Salut
Cred ca am pierdut eu ceva pe parcurs...nu imi mai amintesc... Diorama este TT sau H0??? Vad foarte multe cefereuri, iar Roco parca face doar H0...
daca gresesc rog sa stergeti intrebarea
 
100% diorama este HO. Cred ca TT vine de la numele patronului retelei feroviare respective (cftt, CornelTT)...Parerea mea...
 
cornelTT a spus:
Am vândut diorama TT şi aproape tot materialul rulant, şi m-am apucat de scara HO :( , pentru c㒠la aceast㒠scar㒠se gă’seşte material mai diversificat, mai ales modelele româneşti. Ca atare m-am apucat şi de o dioram㒠HO, care binenţeles c㒠trebuia s㒠fie mai mare - 3 metri cu 1,3 - montat㒠deasupra scă’rii :D . Mai am mult de lucru la ea, printre pică’turi în weekend. Ataşez 2 filmuleţe cu ce am fă’cut pân㒠în prezent.
filmuleţ 1
filmuleţ 2[/img]


Upss! Asa e....Cei drept, probabil pentru multi de pe forum nu ar fi fost rau un "Delfin" la TT...
 
Da, Mersi, am vazut azi. Ieri ajunsesem la pagina cred 6 mergând înapoi, si azi am ajuns la 3, de unde ai citat, si am vazut.
M㒠doare sufletul cand vad tt -işti care cedează’, in loc sa ne luptă’m pt ca producă’torii sa fac㒠si tt , dar asta este.

Pe de alta parte este o lume dinamic㒠si eu sunt dinozaur. Hi hi hi
 
Salut,

Super diorama (sper ca o mai ai - tocmai am realizat ca postarile sunt de acum vreo 5 ani :)).
Intrebar1 de n00b:
1. Ce ai sub sine, vreun strat de genul pluta sau direct placaj/osb?
2. Cu ce ai lipit sinele GeoLine pe placa? Din poze nu se vad gauri in traverse, deci probabil nu ai folosit cuie sau suruburi?

Multam!
SSL