Inceput de diorama TT

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Maine am sa incerc sa fac teren arabil. Pentru scara TT cred ca acel carton ondulat este muuuuult prea mare, asa voi incerca cu pamant negru pentru flori dat prin sita foarte fina, intins pe o coala de hartie cu un piaptan si apoi fixat cu aracet. Sa vedem ce va iesi
 
Iata ca am testat metoda propusa mai sus, si rezultatul pare destul de promitator.



Ce am constatat:
- stratul de pamant trebuie sa fie de 2 - 3 mm grosime;
- stropirea cu apa trebuie facuta de la o distanta de 30 - 40 cm, pentru a evita formarea musuroaielor de pamant;
- pamantul trebuie sa fie cernut printr-o sita cat mai fina, care sa retina eventualele grauncioare de nisip;
- timpul de lucru pentru o gradina de zarzavaturi de aprox. 12 x 13 cm: cam 15 minute;
- nu am zarzavaturi, ci doar un teren arat (cu cateva musuroaie de cartite) :D
Cred ca metoda este viabila, am sa revin cu poze dupa ce se usuca aracetul.
Bafta tuturor !
 
cosmin78 a spus:
brazdele nu ar trebui facute ceva mai adanci?

Au cam 1mm adincime, deci 12cm in realitate. Oricum, a fost doar un test. Nu am putut lua decat doua linguri de pamant dintr-un ghiveci cu flori (ca sa nu bata la ochi :D ) si nici nu l-am cernut foarte bine....
Dar cum spuneam, metoda este viabila si usor de pus in practica. Distanta dintre brazde si adancimea lor cred ca depind de tipul culturii si in mod sigur de scara.
 
12 cm...numai bune pentru legume si varzavaturi :p
daca vrei agricultura sanatoasa,tre sa intorci brazda ,pana la 25-30 cm :D
 
cosmin78 a spus:
12 cm...numai bune pentru legume si varzavaturi :p
daca vrei agricultura sanatoasa,tre sa intorci brazda ,pana la 25-30 cm :D
Fara voia mea am intors brazda prea tare. Am acoperit diorama cu ziar inmuiat in aracet, iar apoi am asezat si un strat de hartie igienica. Dar nu am gasit intr-un singur strat ca e "rara". Toata hartia a facut cute, asa ca acum nu stiu ce sa fac:
Sa o las asa si sa o vopsesc sau sa mai lipesc un strat de hartie de ziar ?
Stiu ca pamantul nu e neted, dar parca cutele astea sunt prea mari.

 
ce vei pune peste?iarba,pomi,arbusti?in cazul asta nu e motiv de ingrijorare.unde vrei sa ramana neteda,pui o foaie de ziar inmuiata cu aracet diluat.
 
Iata ca a venit si primavara pe diorama mea !
Primele fire de iarba:





Iarba este aplicata cu o strecuratoare a sotiei, adica device high-tech !
S-a format o pasune cu iarba de pe care pot paste toate vacutele la scara TT :D
Se poate vedea si Ludmila care inca asteapta motorul cel nou :(
 
Salutari !
Iata ca am mai mesterit cate ceva la diorama. Din pacate, treaba merge greu si prost. Nu se gasesc casute la scara TT nici sa tragi cu tunul. Ori incerc sa le fac eu, ori dau comanda la un magazin.
Dar sa prezint evolutia lucrarilor.
Am facut groapa pentru iaz. Echipele de muncitori, batuti de soare in cap au cam tras chiulul.....


Au mai aparut si ceva boscheti, tufe inflorite, si inca un strat de iarba, deoarece primul era cam rar.



Depozitul este de la Auhagen, si este singura cladire TT pe care am gasit-o.

Au aparut si ceva pomi, dar va trebui sa-i dau cu lac mat, ca asa (si depozitul dealtfel) cam stralucesc in bataia soarelui.



Mai am de lucru la drum, va trebui sa-l fac sa arate ca un drum real.
 
Daca vrei sa faci un drum mai realistique, vezi benzi de smirghel la marimea si culoarea preferata. Accept o bere calda, la 5 grade C :D

In legatura cu TT-ul, mai bine te dai pe HO.
Spor la gazon!
 
Sal. Eu la crearea drumului folosesc tapet de pus pe pereti,si sunt foarte multumit de cum arata. Apropo , am obsevat ca esti din comuna Cornetu si probabil ca i-ti faci piata de la Rahova,cand ajungi pe aici poate i-mi faci o vizita sa vezi cum am lucrat eu la diorama mea poate gasesti ceva intersant la lucrarile de pe ea(are 5 m si de 3 luni lucrez nonstop la ea)i-ti voi explica cum se face si poate si eu pot invata cate ceva de la tine. Bafta la mestreluit diorama.
 
obiwan a spus:
Daca vrei sa faci un drum mai realistique, vezi benzi de smirghel la marimea si culoarea preferata. Accept o bere calda, la 5 grade C :D

In legatura cu TT-ul, mai bine te dai pe HO.
Spor la gazon!

Maestre, sfortza fie cu noi ! :D
Berea o dau daca ajung prin Cluj. M-am gandit la smirghel, dar drumul se vrea a fi de tara, pietruit si prafuit. M-am gandit sa aplic cu pensula peste pietris argila data prin sita fina si apoi amestecata cu aracet. Voi face ceva probe (nu pe diorama) si voi vedea....

Referitor la TT, sunt eu mai capos din fire. Material rulant se gaseste mai greu, dar se gaseste (in fond nu sunt la concurs, o colectie se face in multi ani). Scara asta este "de suflet" pentru mine si imi permite sa fac o diorama, chiar daca este mica.

Referitor la H0, am deja doua locomotive si vor mai urma si altele in timp, dar toate vor ramane modele de vitrina, in lipsa spatiului adecvat pentru o diorama (ma bate gandul sa fac un modul pentru fotografiat, dar nu este o prioritate in clipa asta).
 
cristi_m a spus:
In privinta casutelor incearca-le pe cele de la Vollmer de scara N, sunt destul de mari si daca le asezi suficient de departe de linie vor arata ok!

Pai decat casute la scara N, mai bine la scara H0/TT ca sunt destule, dar cred ca arata ca niste struto-camile, fiind intre cele doua scari. Va trebui sa vad un asemenea kit desfacut, ca sa imi fac o impresie corecta. Din pacate toate kit-urile pe care le-am vazut erau sigilate (si in cutii din carton) asa ca mai astept.
 
Mi se pare super misto ca te-ai apucat de TT, asta ca sa ii contrariez pe cei care spun ca nu merita. :lol:

Material gasessti , bani sa fie. Daca ai pretentia de a face garnituri complexe si autentice ... e alta poveste :|

Referitor la casute biserici gari turnuri poduri si ce iti mai trece prin gand .. exista laser. Singurul inconvenient, ar fi ca pretul unei astfel de constructii este ceva mai mare decat pretul unui kit de plastic. Insa te asigur ca referitor la calitate este net superior oricarui kit.
 
sogard_2003 a spus:
Material gasessti , bani sa fie. Daca ai pretentia de a face garnituri complexe si autentice ... e alta poveste :|

Referitor la casute biserici gari turnuri poduri si ce iti mai trece prin gand .. exista laser. Singurul inconvenient, ar fi ca pretul .......

Pai banul asta este marea problema ! :-x Ca e TT sau H0, tine de gusturi sau de piticii fiecaruia. Tot din cauza banilor voi ramane la kit-uri din plastic.