Saru RailRoad

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
uite frate neste exemple....ma uita la ele si ametesc....mi se invart okii in cap
:roll:

Spirala2.jpg


Spirala.jpg
 
lamuriti-ma si pe mine va rog.Spirala acea vine acoperita de un munte si iesirea/intrarea se face printr-un tunel? :confused: :confused: :confused:
 
Intradevar trebuie lasat spatiu pe interior sau faci partile laterale ce acopera spirala sa se poata scoate pentru a avea acces la linii
 
Sunt de un an membru al acestui forum.

Totusi azi am simtit nevoia sa ma uit in alta parte... o discutie recenta mi-a retrezit niste simtaminte ce abia le domolisem.

Am fost plecat in Franta. Am vazut Versailles. Mi-au prezentat nenumerate camere mobilate cu mobila facuta la comanda creata de popularul artist X de care nu a auzit nimeni, si pentru fiecare camera exista o istorie a celor care le-au locuit: regi, regine, printi, printese, amante... Totul ok pana acum dar daca stai si te gandesti ca poporul francez acum imi prezinta cu mandrie acea istorie a grandorii a unor oameni ce au fost macelariti chiar de poporul francez, va intreb... de ce-mi da cu virgula?

Daca nu ar fi gradinile si Triannoanele v-as recomanda cu caldura sa sariti peste Versailles in cazul in care ati dori sa-l vizita-ti si sa mai petreceti o zi in plus la Louvre.

Acum va intreb:

De ce am facut sfant pe un domnitor curvar care din cand in cand ordona cate o biserica, ca de doar nu-l durea gura?

De ce un domnitor stralucit, dar un simplu mercenar in realitate, il numim unificator?

De ce presedintele nostru se duce in Germania si-si cere scuze pentru victimele regimului nazist si noua nimeni nu ne deplange victimele comunismului?

De ce sa platim daune poporului evreu si sa fim trecuti ca tara unde sa produs genocid impotriva evreilor, cand acele persoane erau sabotori si ar fi fost impuscati indiferent de nationalitatea lor?

De ce s-a uitat ca Antonescu i-a ajutat pe evrei sa plece spre Moscova?

De ce au uitat francezi ca multi dintre ei au cooperat de buna voie cu nemtii in al doilea razboi mondial, si acum doar se falesc cu Rezistenta lor?

De ce s-a uitat ca spre deosebire de rusii rosii, nemtii nazisti nu violau femeile romane si nu furau din casele oamenilor, iar daca luau atunci plateau mai mult decat facea?

Si daca toate astea tin de o istorie selectiva care poate nu ne mai intereseaza (desi ar trebui) atunci intreb lumea de ce uita de ororile comunismului si de ce nimeni nu a fost tras la raspundere inca pentru Pitesti?

De ce sa acceptam o istorie selectiva si interpretata? Domnilor cu ochi sensibili cum va ranit retina svastica de pe o locomotiva?
 
De ce sa acceptam o istorie selectiva si interpretata?
Se stie dintotdeauna ca istoria e facuta de invingatori... :(
Ai tu puterea sa te lupti cu acestia, ca sa se accepte altceva decat actuala istorie oficiala... ? N-are sens sa ne lamentam, cand sunt atatea probleme de rezolvat cu HELIXURILE noastre...
Apropo am adus unul, 53001 ... si e 73 euroi :(
http://www.noch.de/de/produktkatalog/artikel_detail.php?shop_artikelid=921406&navi_Kategorie1=&navi_Kategorie2=&navi_Kategorie3=&navi_Kategorie4=
 
Helixul inca nu este gata, dar Susan a vrut neaparat sa-l testeze

http://www.youtube.com/watch?v=6w5yeBUP4L8

si ca sa nu se lase mai prejos Mauritius i-a urmat

http://www.youtube.com/watch?v=IhIbK4znwYs

Cu ocazia aceasta am gasit si o mica problema. Se pare ca doua dintre tijele de sustinerii stau in drumul caii ferate de la intrare si de la iesirea din spirala. Prin urmare tijele trebuie mutate.

Deasemenea inaltimea mai trebuie reglata, dar o voi face dupa ce este gata placa inferioara pe care va fi asezat helixul (care de fapt in cazul meu este un octogon :) )
 
Buna ziua!

Sambata s-au suspendat in mod oficial lucrarile la diorama pe o perioda nedeterminata. Din moment ce nu exista la Atelier un subiect creat de mine despre spirale, inseamna ca nu am terminat-o inca. :( Poate am sa ajung peste doua saptamani la Craiova pentru un weekend si atunci am sa termin. Consider ca ar fi important ca sa postez informatii despre realizarea mea pentru ca cei ce vor sa se apuce de ceva asemanator ca sa nu faca aceleasi greseli ca si mine. :(

Oricum la Timisoara nu o sa ma las pe lenevit. Am hartie milimetrica, creion, ascutitoare si un echer. Deci pot sa lucrez in voie. Mai astept sa-mi vina si un oval R1 (12 R1 + 2 G231) pe care sa se invarte o Ko in analog, precum si un catalog Noch cu care sa-mi clatesc ochii.

Dupa timpul care o pot sa-l acord si dupa buget mai am cateva proiecte in perspectiva.

Dupa cum puteti observa dand un scroll pe lista de membrii ai forumului Timisoara sta cam prost la numarul de modelisti feroviare, iar eu nu cunosc nici unul in acest oras (sau in Craiova, deasemenea). Doresc ca anul acesta sa particip la inchegarea unui grup de pasionati si cine stie poate pana la anul pe vremea asta o sa fie un club si la Timisoara, frate cu cel de la Arad, cel de la Bucuresti si cel de la Cluj. (in ordine alfabetica :) )

Pana una alta trebuie sa vad ce se mai intampla pe la facultate. ;-)
 
Imi pare rau, tyco, nu am stiut. Am vazut ceva legat de Ar-rail Club (probabil bannerul tau) dar eram pe fuga, dupa care am uitat. Si ca sa-ti arat ca sunt de buna credinta voi modifica mesajul anterior. :)

Si poate ma pui si pe mine in legatura cu membri vostrii timisoreni, pana acum incercarile mele de a forma un grup de modelisti in Timisoara au fost in zadar. :(
 
Incercarea mea de a face incarcatura de carbune pt vagoane. A treia oara os sa fie cu noroc, sper.

Gara - cel mai complex kit care l-am asamblat pana acum... si am asamblat ceva kituri de wargaming

Santierul

si materialul rulant