Diorama 2010 (H0)

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
frumos lucrat, bravo :)

comentarii :

1 as alege linie fara guma
2 as opta pt alti pomi
3 dealurile se pot face mai inalte
 
Te referi la terasamentul de la peco?copacii,intradevar am 200 de buc chinezesti care nu imi plac nici mie si nici pisicii dar in spate la depou am folosit HEKI care mie imi plac si o sa-i inlocuiesc pe parcurs pe cei chinezesti.
 
la sine sunt fan tillig elite ori daca e cantitate as alege piko
nu-s pt peko ( nu am lucrat cu ele de aceea nu comentez /doar nu-mi plac cum arata)

cred ca guma ce o ai pe shine te incurca putin la pusul pietrishului ?!!
de aceea am zis ca as alege alte shine
+ toate shinele cu terasament de plastic pe care am pus mana aveau macazele cu r1 adica colt la dreapta respectiv stanga , nu am vazut macaze lungi :-|
 
mixu a spus:
la sine sunt fan tillig elite ori daca e cantitate as alege piko
nu-s pt peko ( nu am lucrat cu ele de aceea nu comentez /doar nu-mi plac cum arata)

cred ca guma ce o ai pe shine te incurca putin la pusul pietrishului ?!!
de aceea am zis ca as alege alte shine
+ toate shinele cu terasament de plastic pe care am pus mana aveau macazele cu r1 adica colt la dreapta respectiv stanga , nu am vazut macaze lungi :-|


Sinele Roco Geoline cu terasamanet au la macaze pe abatere R4 ( R3 pentru alte brand-uri ). La deschidere ma refer, nu la lungimea segmentului pe abatere.
 
Asa cum v-am obisnuit diorama de mai sus nu mai exista,nu pot sa va spun a cata este pe care o stric.De 2 luni de zile lucrez la un triaj care este format din mai multe module avand dimensiunea finala 3,80m/1,20m/2,00m.Modulele au la baza rigle de brad de 3cm uscate si rindeluite de la bricostor si ca placaj am folost un mdf de 6 mm,care se comporta exceptional la apa,nu face valuri.,singurul incovenient este ca trebuie sa dau gaura in mdf sa pot sa prind sina cu surubele piko.Modulele au ca tematica triajul,o zona incarcare marfuri si o mica cariera de pietris.Pe marginile modulelor am folosit tot mdf pt a da o forma dealurilor si muntilor,pt care sa folosit ziarul dupa care am folosit plasa cu gips de la WS.Poze mai seara
 
chiar acum am terminat cu pusul pietrisului intre sine.am avut ceva probleme la macaze dar le-am rezolvat,sa vedem maine dimineata dupa uscare.despre macaze pot sa va spun ca am ales varianta cu motorase pe macheta si nu sub pt ca mdf este foarte tare si ma cam chinui sa le pun,asa ca am de cumparat 22 de macaze.voi incerca sa execut cat mai multe detalii pt fiecare tematica,sper sa iasa ceva frumos,figurinele sunt deja luate fiind preiser,la cladiri imi mai lipseste doar niste rezervoare diesel de la faller.va tin la curent cu toate noutatile si am sa incep sa fac poze cu fiecare zona in parte in functie de cum termin
 
Incepand eu sa citesc de jos in sus, dupa primele (adica ultimele) poze am vrut sa intreb de ce nu incerci sa integrezi peretele (acum) rosu in "peisaj" (sa-l vopsesti macar bleu cu norisori :D ) .
Dupa, ca nu cumva ideea sa mai fi fost, am citit tot topicul si am vazut ca nu are rost, ca ar trebui sa revopsesti peretele ala prea des. :D
 
daca vopsesti stanca direct pe fasa gipsata, iti ies patratele+gaurele, de aceea cand recurg la fasa , pun peste ea un strat de hartie tare si subtire impregnata in aracet. Aceasta reda mai bine roca, datorita cutelor shifonate. Dupa care vopsesc, apoi pun iarba sau alte marihuane.

Mai pune ceva lucsi in zona, e cam intunecat, sau preferi sa nu deranjezi felina?

Spor!
 
incearca sa dai cu o pensula pesta fasa inca umeda cu un amestec mai fluid de gips. Dai la orizontala sau un pic inclinat, si la uscare o sa semene cu malul de pamant stratificat sau cu crapaturi din stanca. Faci cate putin, mai fluid ca sa nu se usuce si sa ai timp mai lung de aplicat.dupa uscare colorezi prin impregnare cu vopsele diluate , in pete razlete.. Dai un negru diluat la urma ca sa intre in crapaturi si sa le evidentiezi. Sau faci cum zicea Obi, merge si asa foarte bine. Poti colora prin impreganre ca mine sau prin colorare, cum vrei tu, nu e batut nimic in cuie. important e sa-ti iasa cum vrei tu.
metode gasesti destule, e vba de imaginatie
Spor la modelit. :D
 
Fratilor mie mi sa parut super simplu cu hartie igenica cu aracet puse multe straturi si apasat cu o pensula tare,mai prinzi cu scobitori bucati de polistiren espandat si topit cu aparat de aer cald.




O sa pun si alte poze cand ajung acasa saptamana viitoare.
 
ai dreptate este cea mai ieftina varianta,dar cand nu ai rabdare si vrei sa dai inainte rapid folosesti role cu gips,in 2 ore este totul beton si poti lucra mai departe,dar te arde si la buzunar :(
 
Depozitul, mai exact rampa acestuia, este pozitionata prea departe si cam jos fata de linia CF ...

th_IMGP5346.jpg



... iar rampa din beton, parca, prea jos

th_IMGP5345.jpg