dulap pentru diorama N (sau HO)

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
gamitzu, ideea cu modulele pe langa pereti e super. Asta ti-o zic eu pentru ca asa am inceput sa imi fac de ceva vreme, numai ca nu o mai termin....din cauza timpului :lol: . Dupa cum am tot urmarit pe ceva forumuri americane, am vazut ca la ei numai asa se poarta, pe langa pereti dar nemodulare. Cei cu module au de obicei spatii generoase si le fac pentru expozitii, de exemplu un tip avea un garaj numai pentru trenulete, in care facea numai module cu dimensiuni sanatoase de 50-60cm pe latime si cel putin 100cm pe lungime , si tine minte ca e N. Noi aici ne chinuim sa traim in apartamente cu trei camere....un vis pentru multi sa facem asa ceva. Iar modulele noastre sunt cum sunt....
Vezi ca nu e de lepadat nici asta: http://forum.lokomotiv.ro/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=7762
 
:D :D Pai tot cam de 60cm ma gandeam si eu pt ca diorama actuala are 900-1000mm latime, aproximativ, si nu prea pot sa ma intind inspre spate.Si asa a trebuit sa o scot din dulap la montajul reliefului pt ca in spate imi era imposibil sa lucrez Asa cu ea pe masa am lucrat-o repede. Si a fost usor sa ma invart in jurul ei si sa lipesc orice.da as merge pe module cu imbinarea tip WS intre ele, am vazut sistemul, e precis si se aliniaza bine tot.Si cred ca voi merge tot pe sistemul lor
http://woodlandscenics.woodlandscenics.com/show/category/ModURailSystem
Nu cred ca voi lua standurile, ci numai module, au materialele in ele. Standurile le voi face cu role sa le pot muta de la perete in caz ca muncesc pe langa ele. ;-)
 
Daca ai numai o camera dedicata pentru asta merita sa te intinzi la 60 de cm. :D Eu din pacate in camera in care construiesc mai si dorm, deci mai mult de 20 de centimetri nu imi permit sa ma intind. Le-am facut demontabile pentru ca poate in viitorul indepartat o sa ma duc cu ele la vreo expozitie pe la noi. Eu modulele le desfac separat unul de altul ca sa pot lucra in voie, dar nu le-am pus pe role tocmai sa le pot intoarce la nevoie. Am montat in pereti niste L-uri pe care stau si asta a fost. vezi aici: http://forum.lokomotiv.ro/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=1335&start=165

Nu stiu ce sa zic despre modulele de-a gata, par misto daca nu vrei sa iti bati capul prea mult cu proiectarea unui plan intreg de linii si relief + orase si altele...
 
:D de la modulele de-a gata folosesti materialele cum vrei tu, ai totul in cutie, si la pret mult mai bun decat daca cumperi toate din alte loturi.bucata cu bucata.Ajungi mult mai ieftin asa.
 
A era vorba de bani :D Eu dupa cum vezi nu prea am pretentii la detalii, asa ca trei sanduri , niste hartie cu aracet si doua linii felxibile cat poate sa fie... 30 - 40 de lei un modul. Bine, ca daca pui un pod, care de exemplu ajunge sa coste de te rupe, adica podul meu in arcade a costat pe la 80 de lei, iar unul metalic pe la 50 de lei.. + vopsea + munca.. poti face un modul si de 250 - 300 de lei... daca pui woodland scenics la preturi de romania ajungi la 500 - 600 de lei poate si mai sus... :D Unde mai pui ca eu vreau sa fac vreo 10 - 12 module... :D
 
Uite acilea preturi, la producator.Daca sap pe unde stiu eu le iau cu 20-30%mai ieftin cand fac reduceri pe la ocazii gen craciun, paste si alte sarbatori de ale lor (motherfucker day= ziua tatilor :D ). La astea tip pachet cu toate incluse iesi mai ieftin decat daca iei tot ce e in cutie la bucata.Si le folosesti cum vrei tu, Nici diorama nu am facut-o exact ca in modulul luat de la ei. http://woodlandscenics.woodlandscenics.com/show/category/ModURailSystem
 
:D are vreo cineva idee unde as gasi ceva spoturi sau corpuri de iluminat cu lumina calda pt dulap?
Practiker?
Am 3 lampi de la copiatoare, da seamana cu neonul tare bine si nu vreau
As prefera lumina calda, e mai rosiatica si da mai bine pe materialele de la WS. Absorb lumina multa ca sant mate si se vad naspha la lumina neonului care e alb stralucitor. Ma gandeam ceva vreme la becurile de frigider alea de 10-15w maxim
Cred ca ar merge o lumina difuza, pe suprafatza mare, nu spoturi, alea bat intr-un singur loc puternic, iar pe laterale sant chioare.aduc mai degraba cu un con. :confused:
Ceva idei sant bine venite.
BDW, am si baghete cu smd-uri da si alea sant tot alb stralucitor, nu imi plac pt ca sant la 12v. :(
 
Vezi ca se gasesc niste beculete de 10w halogen, au doi pini ce se pot infige oriunde. Se gasesc si duliile separat. Trebuie sa gasesti la praktiker asa ceva.
Eu am luat cu 12 lei o sursa de 120w de la un magazin de aici din Bucuresti. Sursa e o cutiuta mica (un pachet si jumate de tigari) e dotata si cu gauri de prindere.

Becurile alea sunt perfecte pentru ca le poti pune unde vrei si nu arunca lumina aiurea pentru ca nu au calota pentru reflexie.
 
:D Seamana cu spoturile cu halogen alea de pus prin casa sau cu becurile de frigider?
poate o poza.Ms de sfat
:confused:
 
uite cam asa ceva: http://iluminat-special.ro/product_info.php?cPath=1_219&info=p1025_Capsuleline-10W-G4-12V-CL-2000h-1CT.html&XTCsid=31537640b40207b61f8fb41153dc87f6
 
:D ma gandesc sa folosesc un singur neon , de 20w dinala pentru acvaristica, au o culoare naturala imita soarele.Daca sant bune pt plantele de acvariu, sant si pentru lumina naturala cred.Plus ca nu dau caldura deloc. Sant scumpe da la acvariu fac toti banii dati pe ele.E aceeasi situatie. Pestii si culorile lor arata naspa cu neonul clasic ala cu lumina alb-albastruie.Cred ca o sa mearga bine. ;-)
 
:D daca ai acvariu sau ai avut, stii despre ce vorbesc. Poate creste iarba si trebuie sa angajez gradinar :p
 
:D Asa arata dulapul cu ce e in el la ora actuala. Orasul fiind in lucru, a ramas in dulap pana la definitivarea lucrarilor. Diorama e 80% finisata, au ramas de pus detaliile marunte care ii dau tot farmecul. Va intra in hibernare pana prin luna mai a anului urmator, cand va primi noul stoc de materiale, locomotive , vehicule si altele.


:(
 
super misto dar mai are loc sa basculeze ?
si cum de te lasa inima sa lasi bunatate de diorama in conservare ? parca ai fi la cefere, noroc ca nu are cine sa fure din sine
o diorama e facuta sa plimbi trenuri pe ea, vorba ceea, daca tot n-am pe unde plimba trenuri ca n-am terminat cu renovarea, macar pe la altii sa vad
 
:D Normal. Adancimea e de 500mm iar diorama are in punctul cel mai inalt din colt, 460--480mm cu tot cu copaci sau brazi. N-am mai pus pozele pt ca nu se merita. Da uite: :D



Calcule peste calcule, da a iesit cum am anticipat. O sa ramana la conservat pt ca ma duc sa mai si muncesc. :p
 
Super!!! arata foarte bine si este excelent mascat de ochii celor neavizati ;-)
Iti doresc succes in continuare ! :aplauze:
 
:D pai eu zic ca vegetatie face 80% din diorama pt ca imita natura. O diorama pe o placa de osb, cat ar fi de mare sau de plina de automatizari, nu face 2 parale fara o vegetatie realista. Eu zic ca si un oval simplu daca e chibzuit alcatuit, cu vegetatia de rigoare, incanta mai mult decat o diorama cheala. Daca ne-am axa pe un triaj complex si pe un atelier de reparatii, mai treaca, da la o linie principala iese din calcul. Mai am de munca cu orasul, care vreau sa fie complet inainte de montaj. E simplu asa de lucrat pe o placa de fundatie separata. Uite 2 poze de comparat, gen inainte de si dupa aia: :evil:


O poza care imi place mult, din alta pozitie
:D
Initial cumparasem o remiza cu 3 locuri pt depou, cu placa turnanta. Da apoi am renuntat, pt ca nu avea rost un depou in mijlocul padurii, asa ca am preferat vegetatie multa, apa si altele. Cand o sa ma hotarasc sa ma apuc de module pe langa perete, in camera de 12mp, atunci o sa am si desert si padure si triaj si tot ce o sa-mi treaca prin cap. Deja vad un viaduct imens acolo unde o sa fie trecerea de la geamul camerei. plus munti inalti rau de tot pe una din laturi. Aia o sa dureze cred pana la pensie.
 
Perfect de acord si cu vegetatia si cu proiectul viitor. Intentionez ceva asemanator dupa ce voi construi casa. Ma gandesc la doua module mobile in dreptul geamului si in dreptul usii, pentru a forma un circuit complet.
In ceea ce priveste vegetatia ma sperie putin cheltuielile, avand in vedere numarul de arbori. Probabil ca o sa iau in considerare confectionarea lor. :mrgreen: