Anunt important: [Local Link Removed for Guests]
Momentan sunt probleme cu trimiterea email-urilor spre yahoo, va rugam sa folositi seciunea Contact daca aveti probleme cu primirea email-urilor de resetare a parolei sau activarea contului

Diorama lui ASB

Diorama la care lucrez

Moderator: rrzxxx

ASB

Mesaj de ASB » Mar Feb 08, 2011 1:47 pm

Amandoua sunt la scara h0, atat linia cat si omuletul. Omuletul in unele poze e mai in fata, si efectul de perspectiva da senzatia ca e mai mic in comparatie cu linia.
mixu

Mesaj de mixu » Mar Feb 08, 2011 2:15 pm

omuletul e sigur bine 1 la 87
linia nu :-? ..e prea inalta :)
citeste despre linii si afla mai multe
shmecheria e sa nu pui omuletul aproape de linie ;-)
ASB

Mesaj de ASB » Vin Sep 07, 2012 11:35 pm

Ultimele lucrari:
Anexele garii - le-am dat un aspect de patina timpului.
Totodata am incercat sa fac o configurare a zonei de intretinere a locomotivelor.

Va cer un sfat: Ar trebui sa las mai mult spatiu intre anexe?

[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests][Link Removed for Guests]

[Link Removed for Guests][Link Removed for Guests][Link Removed for Guests][Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]

[Link Removed for Guests][Link Removed for Guests]

Schita:

[Link Removed for Guests]

Urmeaza sa montez constructiile pe o placa de lemn, dar pentru asta astept sa achizitionez un motor pentru macar, pentru a nu fi nevoit sa fac modificari ulterioare, care ar putea afecta diorama; in special macazul.
As dori sa ma mai documentez cu privire la distanta intre anexe, si daca sunt pozitionate intr-un mod corect.
ASB

Re: Diorama lui ASB

Mesaj de ASB » Sâm Dec 30, 2017 6:00 pm

Din seria revistei „Trenuletul electric” am ales să cumpăr anumite numere, în special cele care aveau macazuri respectiv anumite instalatii feroviare.
În aceste zile am personalizat două peroane și am încercat să le redau un aspect realist.

Inițial, am optat pentru ca viitoarea gara să dispună de pasaje subterane pietonale, dar calculând dimensiunile peronului (macheta) am observat faptul că distanțele dintre accesul în pasaj, cale ferată, etc. sunt mult prea mici, așa că am renunțat la ele.
Peronului i-am pictat bordurile în negru și alb iar pardoseala a fost realizată din carton ce imită asfaltul.

[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]

Bancile dispun de panotaj publicitar, iar bannerele alese au fost cele care promovează produsele românești (o bună parte din ele reprezintă produse fabricate în Bacău). ;-)

[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]

A urmat pictarea figurinelor și lipirea acestora pe peron. Rezultatul:

[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]

Totuși am senzația că lipsește acel realism ...
Oare cum aș putea să îmbunătățesc imaginea peronului pentru a mă apropia cât mai mult de realitate ?
Scrie răspuns

Înapoi la “Prezentari si discutii despre diorame”