Modul colt - standard romanesc

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

IonutTrif

Well-Known Member
Trenulist
22 Ianuarie 2016
1.040
3
Cluj-Napoca
YAHOO
ionuttrif
LOCATION
Cluj-Napoca
Salutare,

o data cu stabilirea standardului romanesc de module, in perspectiva viitoarelor expozitii m-am hotarat sa incep sa fac si eu niste module,avand in vedere ca spatiul nu imi permite o diorama completa. Pentru ca in general lumea s-a axat pe gari sau oricum module drepte, m-am hotarat sa fac un modul de colt absolut necesar in organizarea modulelor la o expozitie.

Initial , m-a fascinat ideea unui viaduct de pe linia Salva - Viseu (vezi topicul http://forum.lokomotiv.ro/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=8616686166). Ideea nici pe departe nu este ingropata, dar mi-am dat seama ca mi-a stabilit un nivel mult prea inalt pentru primele module: constructie viaduct complex de la 0, module de forme complexe (datorita inaltimii viaductului), viaductul trebuie sa se intinda pe doua module deci un tablier trebuie facut demontabil. Asa ca m-am hotarat ca prima data sa invat sa lucrez cu diverse materiale necesare constructilor home made si pe urma sa trec la aceasta lucrare de arta, si in paralel sa continui munca de documentare.

Asadar primul modul de colt (format din 2 module la unghi de 45 de grade - vezi standardul) va fi un modul simplu, fara lucrari de arta complexe.

As vrea, cine are si poate, sa ma ajutate cu poze de pe o linie cunoscuta care sa aiba urmatoarele specificatii:

- o curba frumoasa LINIE SIMPLA
- zona muntoasa
- catenara !
- eventual un mic podet
- eventual un zid de sprijin la un versant in spate
- eventual o sosea la un nivel inferior liniei.

Nu este concurs, dar dau o bere la urmatoarea expozitie :D. In plus pe modul , in fata va fi o poza cu curba reala si cu numele celui care a facut poza.
 
Curba dinspre Predeal spre Brasov, face dreapta in directia Brasov dupa ce trece de cele doua tuneluri si de coborarea prin padure, calea este dubla, trece peste drum pe un pod, pe stanga intalneste stanca, zid de sprijin , catenara montata pe stalpi metalici pentru cale dubla, pe dreapta ai drumul putin mai jos de calea ferata, mai jos de drum ai raul Timis.... e bun ? iti pun poze diseara daca doresti.
 
sogard_2003 a spus:
Curba dinspre Predeal spre Brasov, face dreapta in directia Brasov dupa ce trece de cele doua tuneluri si de coborarea prin padure, calea este dubla, trece peste drum pe un pod, pe stanga intalneste stanca, zid de sprijin , catenara montata pe stalpi metalici pentru cale dubla, pe dreapta ai drumul putin mai jos de calea ferata, mai jos de drum ai raul Timis.... e bun ? iti pun poze diseara daca doresti.

Poza pare de vis, dar din pacate am uitat sa specific ca doresc linie simpla (am completat anuntul). In plus ai spus si de un pod peste drum pe care l-as evita, as face cel mult un mic podet peste un parau. Dar oricum as vrea sa pui poza pentru a putea exemplifica anumite elemente care ma intereseaza (stanca, linia sus, drumul sub ea, catenara..)

Merci
 
LInie electrica simpla stiu ca avem pe sus pe la Deda -Toplita, alta nu mai stiu sau nu imi vine acuma in minte. Stiu ca era la un moment dat o harta cu liniile cfr electrificate, duble, simple, neelectrificate... dar nu o mai gasesc :(
 
sogard_2003 a spus:
LInie electrica simpla stiu ca avem pe sus pe la Deda -Toplita, alta nu mai stiu sau nu imi vine acuma in minte. Stiu ca era la un moment dat o harta cu liniile cfr electrificate, duble, simple, neelectrificate... dar nu o mai gasesc :(

Pai mai este si linia de la Vatra Dornei cu peisaje de vis. Tot simpla si electrificata.
 
Ionut daca te intereseaza, iti pot propune sectiunea de linie aflata intre localitatea Baru Mare - Petrosani, are cam tot ce ai cerut tu in posturile de mai sus, poate chiar mai mult. Poze interesante cu aceasta sectiune gasesti pe forumul trainsim http://www.train-sim.ro/forum/viewtopic.php?p=35007&sid=263434ec9fb2e8ca51a92616f1fddb9b si ceva poze pe google earth. Chiar azi am trecut pe acolo sa "ochesc" niste locuri de pozat pentru la primavara.
 
Salut,

da e frumoasa zona, pacat ca nu sunt poze facute vara, dar intr-adevar cam are ce imi doresc. Din pacate vad ca linia este dubla :(.
O observatie, drumul pe langa calea ferata este o optiune, poate sa fie si numai peisaj.
 
Salut,
Nu cred c㒠e necesar s㒠te "cramponezi" de a reproduce un loc anume, la scară’.
Cred c㒠e mai important s㒠ară’ţi elemente tipice ale traseului: curb㒠montană’, linie simplă’, podeţ. Ce vreau s㒠spun este c㒠dac㒠nu gă’seşti în realitate podeţul în curb㒠asta nu înseamn㒠c㒠nu-l poţi ară’ta. Scalarea selectiv㒠se poate folosi şi în curbă’, nu? :D
Åži arată’-ne un desen, dac㒠se poate.
 
misha a spus:
Salut,
Nu cred c㒠e necesar s㒠te "cramponezi" de a reproduce un loc anume, la scară’.
Cred c㒠e mai important s㒠ară’ţi elemente tipice ale traseului: curb㒠montană’, linie simplă’, podeţ. Ce vreau s㒠spun este c㒠dac㒠nu gă’seşti în realitate podeţul în curb㒠asta nu înseamn㒠c㒠nu-l poţi ară’ta. Scalarea selectiv㒠se poate folosi şi în curbă’, nu? :D
Åži arată’-ne un desen, dac㒠se poate.

Da, numai ca
IonutTrif a spus:
As vrea, cine are si poate, sa ma ajutate cu poze de pe o linie cunoscuta care sa aiba urmatoarele specificatii:

- o curba frumoasa LINIE SIMPLA
- zona muntoasa
- catenara !
- eventual un mic podet
- eventual un zid de sprijin la un versant in spate
- eventual o sosea la un nivel inferior liniei.

Nu este concurs, dar dau o bere la urmatoarea expozitie . In plus pe modul , in fata va fi o poza cu curba reala si cu numele celui care a facut poza.

:cafea:
 
serios acuma, nişte curbe draguţe de pus pe module ar fi pe Valea Oltului, zona Lotru... dac㒠renunţi la specificaţia: catenară’!
Fă’r㒠s㒠renunţi: Valea Trotuşului dup㒠Târgu Ocna în sus, dup㒠Comă’neşti în sus, zona Palanca Ghimeş, şi tot urmând linia spre Siculeni. Credeţi-m㒠c㒠mi-aş fi dorit s㒠fi fost acolo şi s㒠fi fă’cut poze!
 
misha a spus:
Credeţi-m㒠c㒠mi-aş fi dorit s㒠fi fost acolo şi s㒠fi fă’cut poze!

Si eu mi-as fi dorit :D
In schimb am aflat de alta ruta , care are peisaje care indeplinesc toate conditiile, linia trece pe langa Reghin - Lunca bradului. Am facut rost de cateva poze si are avantajul de a fi relativ aproape de Cluj ceea ce permine o excursie feroviara pentru documentare. Am sa revin la momentul respectiv cu poze.