Module pentru poze: Robert si Andrei

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Ie biine .. continuati, continuati va rog. Nu stiu de ce te-ai cramponat atata cu curpapirul ala clasic... io am pus deala colorat, oricum in aracetul pe care am lipit iarba am bagat pigment maro si putin negru pentru efectul "pamant" asa ca mai putin conteaza culoarea curpapirului.... parerea mea.
 
andreiul a spus:
Hartia higienica a fost achizitionata cu greu de catre nevasta lui Robert (spun greu, pentru ca in supermarket nu gasesti decat hartie higienica colorata si cu model; eu am vrut hartie higienica gri-maronie si usor creponata.

Eu am folosit hartie maro de ambalaj (d-aia de impachetat parizeru'). E rezistenta si taioasa, dar inmuiata in apa si mototolita bine devine extrem de mulabila pe relief, ba poti sa faci si punti peste denivelari pt. ca nu se rupe usor. Dupa uscare devine lemnoasa si chiar daca se deschide putin la culoare nu mai ai nevoie de vopsea decat in zonele fara vegetatie.
 
Azi am mai lucrat putin; de data asta m-am jucat de-a zidul de sprijin.

Fiind mai puturos din fire, am preferat sa decupez din relief pentru a trage zidul de sprijin "la fata", decat sa modific relieful, adaugand.

Din pacate am facut o greseala pe care sper sa o pot masca mai tarziu: am facut zidul de sprijin de jos prea scurt, apoi fiind nevoit sa il prelungesc; sper sa reusesc sa maschez imbinarea printr-o lipitura precisa si prin acoperire cu verdeata.

Inca nu am lipit nimic, pentru ca, in cazul in care imi dati idei, sa pot modifica.

Iata cum a iesit:
 
Dacia este Renault 12 TL (fabricant - Herpa), iar "Roman-ul" este un o struto-camila care nu a existat niciodata; insa merg pe post de Dacie respectiv Roman. Dacia am primit-o cadou de la un coleg trenulist, iar Roman-ul l-am luat anul trecut de la Doru de la trennet.ro
 
nenea,ia joaca-te matale cu o bucata de polistiren extrudat si spune-mi daca ti-a iesit zidul de sprijin dintr-o bucata :wink:
 
Am mai incercat ceva, insa arata nasol: am dat o mana de vopsea lavabila pe modul, in speranta ca voi putea colora cu chitul de la Woodland Scenic; insa nu are suficienta putere de acoperire. Pasul urmator? Inca o mana de vopsea lavabila, de aceasta data cu pigment maro in ea.

Cam asa arata dezastrul:



Vagonul este pus ca etalon de culoare
 
Roaga-l pe LDH sa-ti preparizeze un zid intreg si o remarca: Da-i bataie ca daca vine Tovarasu in vizita de lucru e cam pustiu si cincinalu se lungeste.

Asteptam cu drag si spor ,
Spor la lucru-n viitor!

PS: o stema cu RSR ar fi uochei :D
 
Azi am mai lucrat putin.

Dupa parerea mea pamanutul a inceput sa aiba culoarea pamantului


Am mai colorat putin la stanci


Am observat ca zidaria zidului de sprijin era oblica (inadmisibil), si am corectat acest lucru


Urmeaza ultimile retusuri, imbinarea perfecta si lipirea zidurilor de sprijin; apoi iarba, boscheti, poteci, etc....mai e o gramada
 
Iata pozele cu ce am lucrat in datat de 23.06.2010. Am lipit zidurile de sprijin si le-am murdarit un pic, am mai lucrat la nuantele stancilor si am vopsit ceva bolovani. Nici acum nu am reusit sa acopar albul dintre stanci in proportie de 100%; va trebui sa recurg la metoda betisoarelor de curatat in urechi...

Iata ce a iesit (simt ca lucrarile la acest modul vor dura o vesnicie)

 
a iesit bine culoarea la stanci,neuniforma.mai pateaza-le un pic pe ici,pe colo cu nuante diferite...
 
Pana una alta m-am apucat de spatii verzi; avand in vedere ca e prima data cand lucrez la spatii verzi, astept opinii.

Am inceput zona respectiva de test; inca nu s-a uscat; mai am de lucru...