Noua diorama din Sinaia

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

asalexx

Well-Known Member
Trenulist
18 Aprilie 2007
655
0
Sinaia
LOCATION
Sinaia
M-am tot gandit la cum sa arate diorama si mai ma gandesc si in continuare.
Am tot stat pe net si am cautat poze si indicatii pentru o diorama modulara, pana cand am gasit ceva poze de la o diorama f frumoasa
 
Numai ca eu mai vreau o prelungire a latimii cu 300mm, pentru inca o linie care sa duca pe platoul de deasupra eunde as vrea sa fac o defrisare si a pune o zana industriala in exploatarea si prelucrarea lemnului.
Sina o vreau numai de la Roco.
Din calculele pe care l-am facut pentru diorama mea, latimea este undeva la 3300cm. O sa iasa ceva foarte frumos :D .
Nu vreau sa ma grabesc deloc, totul sa se faca cu multa rabdare si pasiune :)
 
Salut Florin,

Am cautat pe diorame pe google, si am dat la imagini. Acolo am gasit.
Imi pare rau, am cautat si acum si n-am mai gasit pozele pe care le am.
Tot ce am din diorama asta sunt:
 
Salut,

nu ai inteles rugamintea mea,
eu nu am cerut mai multe poze,
ci doar sa specifici sursa pozelor astfel incat drepturile de autor sa nu fie incalcate.
In momentul in care postam fotografii care nu ne apartin, trebuie sa spunem de unde le-am luat.
 
Eu am cautat pe net poze cu diorame, nu ma interesa lincul. Am caut pe google acum circa 3 luni si am gasit cateva poze, acum am intrat sa mai le caut pentru afla lincul si nu am mai gasit nici o poza cu diorama.
Tot ce stiu despre diorama sunt doar astea 6 poze.
 
asalexx a spus:
2 poze cum vreau sa arate diorama
Mie nu-mi place :este diorama tipica din catalogul producatorilor : Cat mai multe sine pe suprafata relativ mica....si ca sa intre cat mai multe macaze ,unghiul lor este pe masura..... :roll: .Iar deoarece unghiul macazelor este foarte aiurea ......distanta intre sine este foarte mare .Complet "ne-elegant" :D dupa asa ceva nu as construi......dar este doar umila mea parere :D
 
Salut SantaFeFan,
Intr-o parte a dioramei o sa-mi trebuiasca un triaj. Pe acesta l-am gasit adecvat la latimea de 320cm, pentru o latime 320cm este destul de bine.
 
Asalexx, sunt modele de diorame mult mai aerisite. Parerea mea este ca suprafata ocupata de sine este exagerata raportata la dimensiunea dioramei. Si nu vad rostul etajului brusc delimitat in capat . Numa asa, unde sa poti aseza cladiri? parca toata diorama e un triaj fortat.
 
Sal Asalexx
Dace ai rabdare sa te uiti pe youtube, ai acolo o gramada de idei de triaje mult mai inspirate si mai logice in asezare decat ce a facut nenea acesta. Etajul si podul rulant liniar sunt ........ doar ca sa fie, fara o utilitate logica. Mai studiaza si ai sa gasesti ideea potrivita.
Spor
 
@asalexxx buna dimineata!!!
chiar daca nu sint un profesionist in domeniu, cred ca putina imaginatie imbinata cu realitatea ar face sa ai rezultate impresionannte!!!
daca ai nevoie de triaj...iti construiesti unul!!!
pt detalii aici sintem toti!!!
spor la treaba!
 
Salut.
Va multumesc pentru atentie.
Obiwan. La etam m-am cam gandit si eu ca nu are ce cauta intr-un triaj sau langa un triaj. O sa mai ma gandesc la asta.
B74MRV. Tot am cautat pe youtube, nu gasesc ceva schite, numai filmulete care sa vad si foarte prost.
Leon-gr. Asa este nu trebuie sa fi un profesionist sa te gandesti la fiecare lucru si unde sa fie amplasat pe diorama.
Cat despre triajul asta, o sa mai scot cateva linii si mai fac diferente cu alta diorama si o sa iasa ceva mai bun.
 
ceau

1 ce dimensiune ai acolo(necesar pt toti sfatuitorii sa stie in ce incadreaza indicatiile)

2ce linii folosesti
3 de ce triaj / eu inteleg prin diorama ceva decupat ca din realitate numa muuuult mai mic + compromisurile necesare sa intre la pct 1

ce epoca vrei sa fie ....
 
daca te referi la mine:
3. din cite stiu eu,diorama este ceva mai mult sau mai putin fictiv,nu este o macheta ce aduce la dimensiuni reduse o realitate data.
2. liniile ce le-am folosit sint PIKO (WINrail )
1 fiindca desenele sint luate din realizarea unei diorame mai mari...un patratel este egal cu 1m patrat
 
:D
Foarte tare multumesc.
O sa vad cum pot sa le combin.
Dimensiunile dioramei nu sunt chiar standard, am spus 320cm dar pot sa mai ma latesc pana la 400cm. Si o lungime de cel putin700cm :D , nu am probleme cu spatiul.
Salut Mixu,
Linile sunr Geoline de la Roco.
Triajul il vreu pentru vagoane, si ar arata diorama mult mai bine daca as avea unul...
Cu epoca mai mult IV-V pe diorama. Dar asta nu inseamna ca nu pot sa am in colectie si aburoase.