Daca apar probleme de vizualizare a forumului, un simplu clear la cache-ul browserului rezolva problema.

O noua diorama (H0)

Diorama la care lucrez
Scrie răspuns
M 62

Mesaj de M 62 » Mar Oct 06, 2009 2:20 pm

macleod ,eu m-am gandit ca linia 3 sa fie linie de tranzit si liniile 1 si 2 pt oprire in gara.eu zic ca e suficient.dar stii cum este,pana am sa pun pietris pe terasament,nu bag mana in foc dar bat pariu ca diorama va mai suferi ceva modificari :grin:
multumesc lui LDH si stageexp pt informatii.
M 62

Mesaj de M 62 » Joi Dec 03, 2009 7:55 pm

am facut o mare pauza la costructia dioramei din cauza timpului si din cauza lucrului la constructia garii si a podurilor asa ca am revenit.am vazut pe forum cum ati ruginit liniile si m-am gandit sa fac si eu.asa ca intro zi am rabatat diorama :grin: si m-am apucat de treaba.am luat frumusel niste acuarele tempera maro sa vad ce iese si am fost placut surprins ca e super tare.acum am sa vad si reactiile voastre,ca daca am gresit m-am scos tare :-( .la cat am muncit pentru cativa metri de vopsit ma gandesc cum am sa le curat,dar sper sa va placa.
[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]
macleod

Mesaj de macleod » Joi Dec 03, 2009 8:09 pm

felicitari, vad ca merge treaba
o intreba: ce fel de burete ai folosit? ca nu pare de parchet ...
M 62

Mesaj de M 62 » Joi Dec 03, 2009 8:16 pm

este izolatie pentru tevi 18/6 care costa extrem de putin,1 leu metrul
macleod

Mesaj de macleod » Joi Dec 03, 2009 8:27 pm

sa dai si tu feedback la cum se comporta la lipire (presupun ca e cu aracet), daca se flambeaza sinele (aka dealuri dealuri) si daca se reduce cum trebuie zgomotul
M 62

Mesaj de M 62 » Joi Dec 03, 2009 8:45 pm

nu este lipit cu nimic,pur si simplu este pus sub linie si linia prinsa cu cuie,dar inainte de a pune buretele il tai in lung(este pretaiat din fabrica)si il faci sul ca sa se indrepte altfel daca il pui asa va fi foarte greu sa tii linia pe burete si sa bati cuie.cat despre zgomot nu se aude decat exact ce trebuie,nu ecou,nu zgomot de placaj,etc etc
macleod

Mesaj de macleod » Joi Dec 03, 2009 8:57 pm

asta am vazut dar ma refream pe viitor
sau vrei sa pui direct terasament care sa 'lipeasca' el totul pe blat ?
si nu se transmite vibratia prin cuie? ca stiu ca aici era marea problema
felippe

Mesaj de felippe » Joi Dec 03, 2009 9:44 pm

M 62 scrie:nu este lipit cu nimic,pur si simplu este pus sub linie si linia prinsa cu cuie,dar inainte de a pune buretele il tai in lung(este pretaiat din fabrica)si il faci sul ca sa se indrepte altfel daca il pui asa va fi foarte greu sa tii linia pe burete si sa bati cuie.cat despre zgomot nu se aude decat exact ce trebuie,nu ecou,nu zgomot de placaj,etc etc
Vibratia se va transmite prin cuisoare catre blat. Si va fi amplificata cant vei avea si cadrul. Iti spun din eperienta.

Ideal este sa flosesti un adeziv cat mai elastic (prenadez).

Referitor la "ruginirea" sinelor, prea rosu. Chiar si vopseaua "rugina" de la Revell este prea rosie. Trebuie combinata cu un gri.

Daca ai rabdare sa cauti pe forum, mai demult, Horia ne-a spus cam ce culori se combina. Pana la urma, insa, cel mai mult conteaza sa combini culori si sa vezi care este cea mai apropiata de realitate. Su ai grija ca si rugina poate avea mai multe nuante in functie de cat de noua, in ce zona etc apare.
Valentin Voica

[Link Removed for Guests]
felippe

Mesaj de felippe » Joi Dec 03, 2009 9:52 pm

Nu am vazut sa ne fi indicat la ce scara este diorama.
Valentin Voica

M 62

Mesaj de M 62 » Joi Dec 03, 2009 11:55 pm

diorama este la H0 felippe,iar despre zgomot sincer iti spun ca nu am sesizat.acum ma gandesc la ce-mi spunea macleod sa lipesc cu aracet ca sa elimin cuiele.va multumesc foarte mult pt sfaturi si sugestii.acum va rog frumos sa-mi spuneti daca pot lipi buretele de scartiitoare(polistiren) sau alte idei ca sa elimin cuiele.liniile le pot lipi tot cu aracet de burete?multumesc inca o data.
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Vin Dec 04, 2009 12:56 am

felippe scrie:
...Ideal este sa flosesti un adeziv cat mai elastic (prenadez)...
Cosmin
Puiu_Tabara

Mesaj de Puiu_Tabara » Vin Dec 04, 2009 12:57 am

Frumos. Mie unu imi place cum ai gandit diorama pe asa un spatiu restrans. Amu cu vopsitul sinelor, nu noua trebuie sa ne placa ci in primul rand tie. Mie imi place si efectul va fi mai mare cand vei pune pietris. Mai am o problema cu distanta dintre liniile duble, mi se pare mie ca-i cam mica sa nu ai surprize la vagoane lungi cand or trece una pe langa alta.
Succes in continuare si nu mai fa asa pauze lungi te rog.
victorian
Consilier Istoric

Mesaj de victorian » Vin Dec 04, 2009 8:38 am

Ideea de a folosi buretul acela de instalatii mi se pare excelenta, am vazut si eu materialul respectiv si mi s-a parut interesant. Exista mai multe grosimi, pretul este complet insignifiant, iar stabilitatea in timp nu este o problema, materialul este gandit sa reziste ani de zile in conditii de umiditate si frig din subsoluri, ghene de instalatii etc.

Atentie insa, NU poti lipi respectivul material de baza din polistiren expandat cu prenadez! Solventul din prenadez topeste polistirenul expandat si face "gauri" in el. Vezi chiar aici pe forum, baietii care au lipit polistiren foloseau de regula aracet pentru asta.

Acum insa ai o problema, odata ca aracetul nu ramane la fel de elastic precum prenadezul, apoi mai trebuie sa verifici cum se lipeste buretul folosit de tine cu aracet. Cred ca varianta corecta ar fi sa "izolezi" polistirenul expandat cu o foaie de hartie/carton lipita cu aracet peste el, apoi peste foaia de hartie poti lipi izolatia cu prenadez.

In orice caz, cuisoarele alea folosite de tine trebuie sa dispara!
Dorin

"Dezvoltarea unui stat se masoara si prin starea retelei sale feroviare". Camillo Benso, Conte di Cavour
piciu

Mesaj de piciu » Vin Dec 04, 2009 10:54 am

pana acum arata promitator.spor la mesterit in continuare 8)
macleod

Mesaj de macleod » Vin Dec 04, 2009 11:05 am

Ar mai fi o solutie pe care o recomandau alti trenulisti, si anume asezi terasamentul si apoi adaugi amestec apa cu aracet plus picatura de detergent si dupa ce se usuca totul ar trebui sa fie tare ca fierul iute ca otelul. Ce-i drept, in toate cazurile de care am auzit era vorba de blat de lemn, nu polistiren expandat ca in cazul tau. Si aracetul pe lemn prinde cu siguranta, la polistiren n-am nici cea mai vaga idee, ca e alta mancare de peste. Sper sa-ti foloseasca si sa ne impartasesti si noua care va fi solutia finala si cum se comporta ea pe moment si in timp.
Scrie răspuns

Înapoi la “Prezentari si discutii despre diorame”