O noua diorama (H0)

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Frumos. Mie unu imi place cum ai gandit diorama pe asa un spatiu restrans. Amu cu vopsitul sinelor, nu noua trebuie sa ne placa ci in primul rand tie. Mie imi place si efectul va fi mai mare cand vei pune pietris. Mai am o problema cu distanta dintre liniile duble, mi se pare mie ca-i cam mica sa nu ai surprize la vagoane lungi cand or trece una pe langa alta.
Succes in continuare si nu mai fa asa pauze lungi te rog.
 
Ideea de a folosi buretul acela de instalatii mi se pare excelenta, am vazut si eu materialul respectiv si mi s-a parut interesant. Exista mai multe grosimi, pretul este complet insignifiant, iar stabilitatea in timp nu este o problema, materialul este gandit sa reziste ani de zile in conditii de umiditate si frig din subsoluri, ghene de instalatii etc.

Atentie insa, NU poti lipi respectivul material de baza din polistiren expandat cu prenadez! Solventul din prenadez topeste polistirenul expandat si face "gauri" in el. Vezi chiar aici pe forum, baietii care au lipit polistiren foloseau de regula aracet pentru asta.

Acum insa ai o problema, odata ca aracetul nu ramane la fel de elastic precum prenadezul, apoi mai trebuie sa verifici cum se lipeste buretul folosit de tine cu aracet. Cred ca varianta corecta ar fi sa "izolezi" polistirenul expandat cu o foaie de hartie/carton lipita cu aracet peste el, apoi peste foaia de hartie poti lipi izolatia cu prenadez.

In orice caz, cuisoarele alea folosite de tine trebuie sa dispara!
 
Ar mai fi o solutie pe care o recomandau alti trenulisti, si anume asezi terasamentul si apoi adaugi amestec apa cu aracet plus picatura de detergent si dupa ce se usuca totul ar trebui sa fie tare ca fierul iute ca otelul. Ce-i drept, in toate cazurile de care am auzit era vorba de blat de lemn, nu polistiren expandat ca in cazul tau. Si aracetul pe lemn prinde cu siguranta, la polistiren n-am nici cea mai vaga idee, ca e alta mancare de peste. Sper sa-ti foloseasca si sa ne impartasesti si noua care va fi solutia finala si cum se comporta ea pe moment si in timp.
 
Mai baieti, aici era vorba in mod specific despre izolatia de conducte! Desigur ca aracetul lipeste polistiren expandat, carton si lemn, ca doar pentru asa ceva e gandit, si doar cu asa ceva am lipit intotdeauna machetele mele profesionale.

Dar e de vazut in ce masura e bun pentru lipit izolatie de conducte si mai ales cat de elastic ramane ansamblul ala dupa "tratament". Prietenul Felippe de aici de pe forum a facut o experienta acum catva timp, in care a folosit un adeziv special pentru pluta, numai ca sa constate ca dupa intarire, adezivul ala se facea...beton. Daca izolatia aia se imbiba cu aracet si se face "beton" n-am realizat nimic, adio izolatie fonica!

Ori, scopul izolatiei este sa ramana elastica si dupa ce o lipesti, iar daca vrei sa demontezi linia, vorba lui Radu de aici de mai sus, sa se desfaca exact in mijlocul izolatiei, ramanand partea de deasupra cu sinele si prisma de granule lipite cu aracet, iar partea de dedesubt lipita de substrat!
 
Va salut !

Dar cu silicon sanitar--de preferinta alb-- ati incercat ?
Eu l-am folosit cu succes de fiecare data ! 8)

Conditia esentiala este ca si pietrisul pus peste terasamentul de pluta sa NU faca contact direct cu placa de baza, fie ca este OSB, PAL sau ...fosta usa de sufragerie :D
La fel, daca puneti cuie ca sa fixati sina, iar nu s-a rezolvat nimic, pentru ca acele cuie vor intra in rezonanta cu lemnul.

Iar la siliconul sanitar mai e un avantaj:
--dupa ce se intareste, se poate dezlipi relativ usor .
Cand se lucreaza cu silicon sanitar, este recomandat ---asta daca folositi pe post de aplicator...propriul deget---sa inmuiati inainte acel degetel in...sapun lichid.
Garantat siliconul sanitar nu se va lipi si de deget, ci doar de ceea ce trebuie. 8)
Neaparat sa ai langa tine si un sul cu servetele de hartie sau hartie igienica pentru a te putea setrge pe maini cand e cazul.
eu numai asa lucrez si sunt multumit de rezultate.

Marius.
 
am stat si m-am gandit si mi-a venit o idee.daca lipesc si terasamentul si linia cu banda dublu adeziva ce spuneti?a incercat cineva asa ceva?
astept raspunsurile voastre
 
Salut,

ca sa nu mai reinventam roata :D
eu zic sa nu iti mai bati capul cum sa lipesti sina de terasament si terasamentul de blat.
Inevitabil va trebui sa pui pietris pe care il fixezi cu solutie de apa+aracet. Acesta din urma va fi suficient de rezistent incat sa iti fixeze pe diorama atat terasamanetul (burete, polistiren, pluta, sau orice ar fi) cat si sinele.

spor.
 
Hai ca m-am incurcat un pic.
Ajunge pana la urma sa pui pluta peste blat si dupa aia pui sinele ? Sunt indeajuns de atenuate zgomotele ?
Sau ramanem la solutia de blat plus eventual pluta plus burete plus sine si dupa aia turnam terasamentul ?
 
Salut,

nu are rost sa folosesti si pluta, si burete si polistiren. Unul dintre cele 3 materiale este suficient. Fiecare are avantaje si dezavantaje, cele mai zgomotoase sunt pluta si polistirenul, dar sunt cele cu care se lucreaza cel mai usor pentru ca nu sunt moi precum buretele, insa cel mai bun atenuator de zgomot este buretele.

Fiecare alege ce materiale doreste pentru suportul de sub sine.
Eu am folosit de toate la diverse diorame, insa pentru diorama mea as folosi burete.
 
am vazut tot felul de idei,va multumesc foarte mult la toti pentru sfaturi si idei.Florinn,deci nu mai trebuie sa lipesc nimic de nimic?las asa cum este pun pietris cu apa+aracet si am terminat povestea?
 
am uitat sa precizez,dupa operatia cu aracetul banuiesc ca se scot cuiele nuuu?
 
Florinn a spus:
..., insa cel mai bun atenuator de zgomot este buretele.

Fiecare alege ce materiale doreste pentru suportul de sub sine.
Eu am folosit de toate la diverse diorame, insa pentru diorama mea as folosi burete.

Daca tot zici ca cel mai bun ar fi buretele, si sincer inclin sa-ti dau dreptate, desi momentan nu pot decat teoretic, am o intrebare: cum eviti ca sa nu intre amestecul de apa si aracet direct in burete, pentru ca daca ajunge acolo si se intareste, degeaba ai mai pus buretele, ca o sa fie ca betonu. Sau imi scapa ceva ?
 
acu 2 minute am luat o bucata de burete si m-am jucat cu el in apa si nu se prinde apa de el nicidecum,ca sa nu mai spun ca buretele asta are ceva in el ca sa nu absoarba apa,altfel daca ingheata iarna ce fel de izolator ar mai fi.parerea mea,sper sa nu gresesc
 
ai si tu dreptate, eu n-am lucrat cu el si ma gandeam la burete de ala normal, gen ce gasesti prin cutii de placi de baze etc etc; ala absoarbe apa de nu se poate
de curiozitate, poti sa dai si tu mai multe detalii, ca sa stiu exact la ce sa ma uit
ziceai ca e burete de 18/6; asta e denumirea oficiala ? si cer prea mult daca te intreb de unde l-ai luat ? ca ar merita o incercare la vremea ei
 
PLAMAFLEX ISU 18/6 asta scrie pe el.cred ca 18 este diametrul interior si 6 grosimea lui
 
Ca sa va raspund la toti,

1. sinele se prind in holsuruburi cu saibe ( ca sa prinda cat mai mult din suprafata traverselor), si nu in cuie, motivul: este mai precis de "reglat" cat de tare strangi sina si este fara socuri, plus sunt usor de scos la final.
2. da, suruburile /cuiele se scot dupa intarirea pietrisului si se completeaza cu pietris in locurile goale lasate de suruburi
3. buretele nu trebuie sa absoarba amestecul apa+aracet, si nici nu o va face, lipirea va avea loc doar la suprafata de contact a buretelui cu sina, si tot terasamentul (buretele + pietris) se prinde de blat prin intarirea pietrisului ce ajunge pe langa burete.
Practic sub sina buretele ramane moale, pe margini si la suprafata terasamanetul realizat din pietris va fi beton si va asigura rezistenta necesara, in acelasi timp, tot solutia apa+aracet va prinde sina de burete/terasament, la suprafata.
Sincer, nu stiu cum sa explic prin cuvinte fenomenul, insa trebuie pus in practica si vazut rezultatele.
Puteti vedea cum am facut la subiectul "pusul pietrisului" (evident ignorand faptul ca am folosit burete noch, si considerand ca se lucreaza exact la fel cu oricare burete)