Module HO - G trans

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

gicu

Well-Known Member
22 Aprilie 2008
297
1
Tg-Jiu
hobby-trenulete.blogspot.com
WEBSITE
http://hobby-trenulete.blogspot.com/
YAHOO
cornea.gigi
LOCATION
Tg-Jiu
Va prezint aici citeva din modulele mele la scara HO la care am lucrat in ultimul timp avind ceva timp liber mai mult .
Incetul cu incetul vad ca incep deja sa-mi formez mina si deja am evoluat de la citeva peisaje simple la ceva un pic mai complex binenteles respectind si citeva reguli care au fost prezentate aici pe forum .
Sint materiale pe care le-am gasit prin debarale , prin garaj , am mai cumparat cite ceva cum ar fi pigmenti , extrudat, solutii de lipit , pietris din batatura si cumparat , iarba , tufe, stilpi si multe altele care se vor vedea in imagini.
Aici sint citeva module pe care intentionez sa le cuplez pt. a forma o diorama cit decit maricica pt. materialul rulant pe care-l am.
Binenteles voi construi mult mai multe si le voi posta in ordinea in care se contureaza.
Acum si citeva imagini:
Module de gara:


Un modul care este compus dintr-un canton si un mic depozit


Pe deal a aparut si ceva vegetatie

Un mic modul cu un depozit de materiale

Un alt mic modul cu gara Burgdorf



Deocamdata atit , daca mai apare ceva voi posta imediat
 
Ar fi mai multe de comentat dar eu ma opresc la:

1) Terasament: iarba creste in zonele mai departate de sine si nu in imediata lor vecinatate; mai ales, NU pe traverse.

Eu as fi "plantat" cateva fire de iarba acolo unde se termina terasamentul, in apropierea "campului" sau peronului.

2) Cladiri: fa-le un weathering ca plasticul ala arata ingrozitor!
 
Felippe, in Romania gasesti destule linii unde nici nu mai vezi terasamentul de atata iarba. Si nu sunt linii abandonate. Dupa parerea mea, nu e chiar atat de rau, unele chiar arata bine imbracate in verde. Si ma tenteaza sa fac asa ceva pe diorama mea
 
felippe a spus:
Ar fi mai multe de comentat dar eu ma opresc la:

1) Terasament: iarba creste in zonele mai departate de sine si nu in imediata lor vecinatate; mai ales, NU pe traverse.

:D


foto: Michael


foto: Michael


foto: Michael


foto: Michael


foto: Michael


foto: Michael


In concluzie iarba creste unde vrea ea.
Daca a prins radacini pe traversele din lemn este ok, iar de crescut prin balastul liniei nu este nicio problema.

:cafea:
 
Voi aveti dreptate, stiu si eu linii pe care se circula si care sunt complet acoperite de iarba dar in aceste zone iarba creste uniform, acoperind zone compacte, nu razlet. Acum nu stiu cum sa explic dar pe diorama lui Gicu iarba este "plantata" intr-un mod care mie nu mi se pare natural.
 
ce frumoase poze LDH. asa ceva vreau sa fac si eu pe diorama mea. superb. chiar imi plac la nebunie. felicitari lui Michael pentru reusita fotografica.
 
iarba trebuia plantata si pe restul terasamentului,astfel continuitatea culorii verzi accentueaza realismul,insa se poate remedia usor cu inca 2-3 fire de iarba pe "versantii" terasamentului.
incet-incet,utilizarea ierbicidelor pe terasament este din ce in ce mai restransa,astfel ierburile vor acoperi in voie traversele pietrele iar in curand vom avea diorame unde de-a lungul sinelor culoarea verde va predomina :D
 
Se vor remedia in curind toate neregulile la aceste module , binenteles mai este mult de lucru , dar am incropit ceva din materialele pe care le-am avut la dispozitie.
Sa vedem acum un alt modul :


Si o imagine de pe marginea liniei


In curind o sa soseasca si drujbisti si tapinari iar linga gramada de carbune va apare o statie de incarcat si carbune cu 3 compartimente de sortare.
 
felippe am vazut sine acoperite cu iarba pe valea prahovei si io nu crede ca acel traseu nu e folosit :D e folosit chiar f des
 
Stefan a spus:
felippe am vazut sine acoperite cu iarba pe valea prahovei si io nu crede ca acel traseu nu e folosit :D e folosit chiar f des

Pai treaba asta cu iarba e cam asa: totul depinde de cum este ingrijirea liniei facuta, pe Valea Prahovei nu e ingrijita si mai e si plina de buruieni de munte singura ingrijire o face trenul care le le rupe la trecerea peste ele, iarba mai putin pe traseele dintre gari, mai multa in gari si la muinte e normal sa creasca din abundenta. La noi ploua des la munte.
 
Salut,
felicitari pentru munca depusa.
Un mic comentariu, sa ai grija la alte constructii sa maschezi si interiorul structurii, da mai bine in poze.
Ma refer la partea cu exploatarea forestiera, unde se vede culoarea polistirenului (daca nu ma insel) in interiorul structurii care pe exterior are folie de caramida.

Sunt insa detalii, asa ca da-i inainte.
 
O bucata dintr-un munte care a fost executat destul de simplu numai din extrudat si citeva pietre de stinca luate de pe Valea Jiului.
Sa vedem cum a fost realizat
S-au taiat citeva felii de polistiren de diferite dimensiuni care s-au lipit intre ele cu aracet


Acestea s-au invelit in ziar dindu-se o forma cit decit mai colturoasa pt. a delimita zonele si versantii acestora

Ziarul a fost lipit de polistiren tot cu aracet

S-a vopsit intregul munte cu un spray de vopsea verde


S-au aplicat pietrele de stinca pe constructie , unele au fost lipite altele presate in polistiren chiar fixindu-se de aceasta

Totodata s-a aplicat si vegetatia cu iarba si flori de la Noch , pietre si pietricele din curtea mea
Intreaga constructie arata cam asa


Iar acum si citeva imagini de pe versanti

 
gicu a spus:
A aparut si un mic depou

Care, de fapt, este o remiza cu un singur loc.
Un depou presupune o suma de instalatii: castel de apa, coloane hidraulice, canale pentru curatarea zgurei, gospodarie de carbuni, rezervoare de motorina, castel de pacuara, placa turnanta (pod rotitor), instalatii pentru alimentarea cu nisip a locomotivelor, ateliere, cladiri anexe, linii de tragere pentru vagoanele ce alimenteaza depozitele de pacura, motorina si carbuni.