Module HO - G trans

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Tare mult imi plac cladirile micute, gen anexa gara ... Sunt cochete, opusul cladirilor mari care papa spatiul dioramelor :p . Sunt topit dupa ele. Lemnele de foc si bicicleta, nenea CFR-istul in pridvor :D fac simtita atmosfera de localitate marunta uitata pe harta undeva si parca se aude si cotcodacitul gainilor si latratul plictisit al unui caine prin curtile oamenilor. Poezie curata !!! :D :D :D
 
@ "gicu"....pentru realism......mi se pare mie sau din cauza unghiului pozei,spatiul dintre exteriorul sinei si drum apare mare (opus calcaturii buzei bandajului) ? N-ar trebui sa se vada traversele pe exterior :-?
In rest,felicitari ! E 8) . Sa ai chef... :lautar: ...de lucru !
 
Deoarece trebuie sa plantam si ceva copacei am trecut umpic la treaba si am realizat citiva.
Am fost pe un cimp si am luat ceva radacini de plante , in cazul de fata acestea sint radacini de la spicul de orz, ele fiind gata uscate in pamint deoarece aici nu prea a plouat mai deloc.

Am pregatit foliajul si spray-ul adeziv de la Noch

Cu spray-ul adeziv s-a pulverizat pe radacinile scoase de pe cimp , dupa care acestea se tavalesc prin foliaj

Si deja incep sa se formeze copaceii
 
Geniala idee ! Arata foarte foarte bine copaceii, perfecti, ca si cei naturali, in natura. Asa o sa mi-i fac si eu pe dioarama mea.
Multumesc pentru solutie !

Numai bine,
Bogdan
 
Salutari,

Cred ca exista niste solutii ( lichid ) pentru tratat lemn, pentru ai pastra elasticitatea in timp, asa cum exista baile de zinc pentru tratat metal sau cromare ...
Ma voi interesa la tamplari, probabil niste bai de uleiuri speciale sau fierbere intr-un ulei face materialul mai dur dar nu casant, ori niste lacuri cu propretati de conservare, eventual si cu bait ( baitz ) pentru culoare.
Eu tot salut aceasta idee si spun ca e geniala, imi place, merge si la braduti, cu o radacina mai lunga tunsa in forma de brad ( conic ) si aplicat tratamentul si metodele mai sus descrise cu lacuri si produse Noch sau altele.

Numai bine,
Bogdan
 
Iesi prea scump cu spray-ul de noch. Cea mai simpla solutie e sa iei o crenguta sau o buruiana sau orice are firicele subtiri, sa bagi in o solutie de apa+aracet iar apoi peste sa presari foliajul. Rezultatul este genial si mai ales in grupuri mai mari (paduri) arata excelent :)
 
Salutari,

Buna si aceasta solutie, am notat-o si cu siguranta voi face si asa o padurice. Multumesc de idee.
Mai este si solutia cu litza ( fir subtire de cupru ), am sa le folosesc pe toate, pentru ca nu sunt exclusivist si cu cat mai diversificat, cu atat mai bine.

Numai bine,
Bogdan
 
Salutari,

Cum spuneam, copaceii arata foarte bine, 100% reali. Arta pura, felicitari!
Cu siguranta daca v-ati apuca ( asta in cazul in care nu ati facut-o deja ) de construit casute, vile la scara din balsa si alte materiale, sunt convins ca ar arata exceptional. Eu am cateva remize pentru electrice si abur,in kit plastic de la Marklin ( Maerklin ) si Faller, in rest vreau si o sa-mi confectionez cladirile singur, mai multa munca dar satisfactie finala mult mai mare. Desigur, cand voi gasi pe piata kit-uri de cladiri speciale care sa ma izbeasca in mod patologic astfel incat sa nu le pot rezista, voi cumpara si din ele, dar prefer sa le construiesc.
In rest, cel mai frumos hobby, sa fii un mic Dumnezeu construindu-ti lumea ta, eu zic ca suntem cu adevarat binecuvantati, ma refer la noi toti, pasionatii, modelistii, colectionarii.
Si da, aceasta idee cu radacinile e trasnet! Eu o sa folosesc si baitz pentru tulpina si crengute, in unele cazuri, in altele o sa-i las naturali si doar ii voi trata pentru existenta vesnica cu ceva solutii incolore. Da, solutia de aracet albeste, se face o pelicula ciudata, trebuie tempera peste daca coronamentul este rar si daca se foloseste solutia de aracet si apa pentru rezistenta radacinii , devenita tulpina in cazul de fata,in timp. Daca coronamentul este excesiv de bogat nu stiu daca se mai observa, insa cred ca vor parea ireali, gen tufe de gradina tunse. Oricum, am de unde alege cu atatea informatii gasite aici.

Numai bine,
Bogdan