HALTA DAVID

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
oameni buni sunt si oxizii praf pt sine arata super, chiar nu stiu de ce dati cu vopsea.

foarte fain gardu de sarma de tzantzari :D
eu pt drum as folosi glet alb vopsit cu grund auto gri , arata mult mai bine decat orice placa cu piatra cubica ...si eu am luat curba de 90 de grade cu 5 euro si sta in sertar si folosesc doar glet ...si grundu il primesti gratis de la orice service auto ca nu ai nevoise de mai mult de 200 g pt diorma ta

(la pomi as opta pt alt model decat varianta spalator de borcan :-x )
( si gard viu rosu nu prea am vazut ..probabil ca exista dar s daca alegeai produsul verde tot intra la categoria produse ce le cumparam si cu timpu nu le mai folosim ..scoatel si pune altceva ..si daca alegeai ver verde era florescent si tot il scoteai mai repede sau mai tarziu ..plasticu ala nu de bine nici ca frunza -n pom )
 
Salut,

Gardul poti sa-l lasi asa cum este - sarma zincata, se poarta,

Sinele le poti rugini cu ce ai la indemana: oxizi, vopsele (eu folosesc pigment lichid Ana Color in care adaug putin negru daca este cazul) sau pudra de creioane pastel razuite.

Pentru drum dupa gustul fiecaruia.
Mie-mi place foarte mult piatra cubica dar are oarece limite, mai ales pe portiunile curbe. Piatra trebuie sa aibe randul perpendicular pe marginile drumului iar in curba nu prea iese asta.
Din aceasta cauza am folosit pentru prtiunile curbe extrudat de 3 mm grosime vopsit gri inchis



in combinatie cu piatra cubica iar unde am vrut doar piatra cubica am facut un drum "stricat"




Cu pomii este o mare problema.
Si eu am probleme cand trebuie sa-i aleg mai ales ca nu ai de unde lege.
Ideea este sa nu iei din cei cu coroana rotunda, parca este tuns, infloriti si alte astea.
Foloseste o combinatie de plopi, mesteacan si, ici, colo, salcie.
Mai sunt unii, nu stiu cum ii cheama, tot cu ramuri separate.
Ideea este sa nu alegi pomi cu tulpina groasa. Exista o disproportie intre grosimea tulpinii si inaltimea lui iar cei ce sunt in proportii nu merita din cauza pretului.
Mai taie din crengi, dezlipestele daca nu iti place cum sade coroana si rearanjeaz-o.
Crengile ramase, dupa taiere, le poti folosi pentru realizarea arbustilor. Trei, patru, crengute si gata arbustul.
Taie baza, daca nu iti place, ma refer la radacini, da o gaura in tulpina, infige o bucata de scobitoare si infige-l pe macheta.
Poti umbla si la culoarea tulpinii cu oarece pudre.
Nu uita sa pui putina iarba in jurul tulpinii dupa "plantare" sau sa faci sa arate a pamant. Ideea este sa nu se vada gaura in care ai infipt pomul.

Gardul rosu poti sa-l mai inchizi la culoare sa dea in ruginiu dar, chiar si asa, merge mai mult pentru un peisaj de toamna.
Se poate vopsi dar atentie cu ce sa nu-l dizolvi - fara diluant.
Nu stiu daca iese bine au ba, nu am incercat.

Spoor!!
 
mixu a spus:
oameni buni sunt si oxizii praf pt sine arata super, chiar nu stiu de ce dati cu vopsea...

depinde de ce are fiecare sau de ce gaseste,nu exista o regula batuta in cuie :!:

eu prefer oxizii atunci cand am piesa in mana,"la liber",desi nu uit nici vopselurile.iar pe sine gata montate,mai ales la contrasine,nu prea vad cum sa aplici oxizii cu precizie...

pe forum si pe net se gasesc o gramada de tutoriale despre pomi facuti la mana si care sunt replici foarte reusite....
 
Salutare tuturor!
Va multumesc pentru sfaturile utile pe care mi le-ati dat.Privitor la copacii ireali de pe diorama, precum am precizat la data respectiva, au fost pusi provizoru intrucat nu am altii momentan.Cu siguranta voi ''planta'' copaci facuti cu ajutorul kitului N.Senic.Sosea pietruita Noch nu voi mai folosi decat eventual intr-o piata de oras, in rest voi gasi alte tehnici mai practice si chiar mai ieftine.Boschetul rosu ca focul o sa il vopsesc sau il inlocuiesc cu unul verde...plecand de le principiul ''Nimic nu se pierde, nimic nu se castiga...totul se transforma home made!'' :D
Plasa de sarma folosita la gard este cumparata la metru liniar de la magazinele cu materiale de constructii si din cate am inteles este folosita la cernutul nisipului.
Desi mica diorama pare aproape finalizata mai am foarte multe de facut, cum ar fi:
- automatizarea barierelor facute de mine si montarea acestora;
- montaj pe peron stalpi lumina,baci,cosuri gunoi;
- confectionat gard curte atelier, porti atelier auto si vopsit cladire;
- confecionat home made stalpi cabluri electrice aeriene si telefonie;
- confectionat parapeti sosea;
- montaj semafoare c.f.;
- montaj indicatoare rutiere;
- confectionat copaci;
- alte elemente de detaliu;
- panou electric general;
e.t.c.............................. :confused:
...si toate astea pentru o halta cu 2 linii!
 
DAN C.F.R. a spus:
Desi mica diorama pare aproape finalizata mai am foarte multe de facut ...

... si toate astea pentru o halta cu 2 linii!

Ei, daca citeai aceasta insiruire de lucrari ramase la care adauga ce ai facut pana acuma sigur nu credeai dar facand si exemplificand cu text si poze poate ai convins si pe altii ca o planseta cu doua "banale" linii inseamna, in majoritatea cazurilor, foarte mult de lucu.

Felicitari pentru ce ai facut pana acuma si poate te inscrii, pentru viitoarea lucrare, cu o gara romaneasca.

Spoor!!
 
Nu recomand Revell 83 pt sine si cu atat mai mult amestecul cu 84.

...si cu scuzele de rigoare , insa nu ma pot abtine, sint "vopsele" nu "vopseluri" :p
 
Ex a spus:
Nu recomand Revell 83 pt sine si cu atat mai mult amestecul cu 84.

...si cu scuzele de rigoare , insa nu ma pot abtine, sint "vopsele" nu "vopseluri" :p

atunci,fara scuzele de rigoare,caci nici eu nu ma pot abtine,care este amestecul sau codul (marca) recomandat de dumneavoastra?

si inca ceva...

http://dexonline.ro/search.php?cuv=vopseluri
 
Am folosit si eu Revell 83/84 pentru sine si am fost multumit de rezultat. Am incercat si cu emailate dar nu am obtinut nuante prea uniforme - din cauza solventului care se evapora relativ repede din recipientul de lucru (mai ales cand sunt portiuni lungi de vopsit).
 
Exact cristi, acesetea doua au fost motivele pt care am spus ca nu recomand amestecul celor doua (83 si 84). Din proprie experienta am spus-o.

Cosmin, lasand impertinentele deoparte, "recomand" (sa sa ramanem la aceiasi termeni) folosirea unei singure culori, neamestecate una cu cealalta. INSA, 83 are o culoare mai rozã, pe cand 84 are deja una mai maronie, mai apropiata spre ceea ce se regaseste pe sinele din realitate.

NU inteleg de ce trebuie sa se atace oricine, cand se face vreo corectura sau vreo recomandare sau chiar o alta sugestie diferita...

Asadar Cosmin, sper ca ti-am raspuns la intrebare intr-un mod cat mai rezonabil, si referitor la corectia "vopesele" / "vopseluri", deasemeni recomand sa fie consulat un dictionar al limbii romane tiparit , pt ca astfel, un dictionar trece prin toate etapele de corecturi, pe cand prin domeniul internetului, fiecare scrie dupa cum vrea (aici se vede libera exprimare a fiecaruia).
http://fdonea.tripod.com/gres.htm


Voie buna
 
cosmin78 a spus:
pentru sine poti folosi vopseluri de la Revell,cod 83,84 mat,pe care le poti combina cu un pic de negru,in caz ca nu iti place culoarea de baza...


unde scrie cod 83 combinat cu 84?cu negru da,pentru obtinerea nuantei dorite...

nu ma atac atunci cand sunt corectat,ai inteles gresit postul meu...

iar in ceea ce priveste lista de greseli curente pe care mi-ai indicat-o,avand in vedere ca este de pe internet,are acelasi grad de credibilitate cu dex-ul de mai sus,care-i de pe internet....nu? :roll:

scuze de off-topic..

spor la modelit!
 
Referitor la alegerea tipului de vopsea cred ca era buna o exemplificare concreta prin imagini facute la lumina naturala sau prin poze de la alte diorame.Oricum am facut o gresala pe care nu o mai pot repara privitor la vopsitul sinelor in zona soselei cubice, intrucat acest lucru este aproape imposibil acum.In rest cum am mai spus aproape orice element poate fi imbunatatit pe parcurs in functie de multe aspecte ce intervin pe parcurs.
 
uite o poza la lumina artificiala cu 2 linii vopsite cu nuantele de mai sus....cea din spate,cod 83,cea din prim plan cod 84.maine pe zi am sa fac alta poza.

 
pana atunci, o comparatie intre linia vopsita si cea reala
Vopsea folosita : Revell 84




Voie buna
 
ma bucur ca nu esti suparat pe noi ca suntem critici
dar decat laude fara rost mai bine critici sincere :p

acuma piatra cubica arata bine acolo in poza cu capatul de linie si vagonul ala maro cu traverse ..a iesit bine acolo si se potriveste
gardul iar e super dar si unicat, asa ca nu ai mare lucru de facut la el
restul. asteptam modificarile :D
spor la lucru

acuma daca vopseluri nu-i corect spus = aruncati fratiolor toate cartile vechi cu cfr din bilioteca ca nu-s corect scrise au numa î din i nu si din â
si cate si mai cate ... aaa si vb cu bunicu la 92 de ani sa-si revizuiasca modu de a scrie

mai sunt cateva lucruri care se potrivesc din 1900 toamna
atunci de ex se scria subt iar la scoala ma corectau pe mine ca nu se scrie asa cum ma invatzat bunicu ci sub ..dar dupa 89 sau mai razgandit astia si parca se scrie ca-n 1900...asa ca domul ce ai facut liceul inaiinte de 89 pune burta pe cartea de gramatica

ok dar terasamentul din pozele acelea nu-i cel mai fericit terasament ..e o culoare rar intalnita la noi
 
Salut!
...am reusit sa plantez alt gard viu de culoare verde, confectionat home made.









Gardul viu este confectionat din burete pe care am lipit ''frunze de copaci'' Noch in mai multe straturi, o operatiune usoara si ieftina.