Diorama flvca TM (H0)

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Sa nu credeti ca am abandonat proiectul. Starea actuala a dioramei:





Trebuie sa-i multumesc lui Mixu pentru ajutorul dat la legarea macazelor si Trains-Addicted, Florinn si Gam3, care si-au rupt din timpul liber, in prag de expozitie, pentru montarea catenarei.
Care trebuie sa va spun ca arata superb, pozele sunt doar orientative. Dupa ce au terminat lucrul si ma uitam la diorama, aveam impresia ca este finalizata :lol: . Stiu ca mai este mult de lucru, dar catenara aduce un plus fantastic in ce priveste senzatia de realism.
 
Cred ca e cea mai profi diorama in constructie din Romania, dar cum ii spuneam si la Florinn sutn curios cum o sa lucrezi la diorama de catenara: cum o sa pui pietrish, iarba, detalii.
Cred ca ar fi mai fine ca in momentul asta sa marchezi bine toti stalpii si firele si sa le dai jos si sa le pui la sfarsit. Sa lasi numai picioarele stalpilor
 
imi place ce vad.apreciez faptul ca ai folosit structura tip caroiaje.asta iti reduce mult din greutate si iti faciliteaza lucrul la dedesubturi :p
cred ca se poate demonta catenara si apoi realizate lucrarile necesare.as avea totusi o sugestie...sub linii ar trebui sa mai adaugi un strat de pluta sau extrudat de 3-4 mm,astfel cand vei pune pietrisul sa obtii prisma terasamentului.
spor la treburi!
 
Eu zic ca se poate continua cu atentie si rabdare lucrul la diorama, fara sa sufere catenara. Oricum abia astept sa inceapa expozitia la Cluj, sa mai schimbam impresii.
 
Flaviu, se muta ceva club german la tine??? Felicitari pentru amploare si ramai consecvent! Daca vreodata vrei sa te incurc cu ceva, nu ezita sa apelezi, Puiu te pune in legatura cu laseru' :D
 
cosmin78 a spus:
flvca a spus:
....Eu zic ca se poate continua cu atentie si rabdare lucrul la diorama, fara sa sufere catenara....

este imposibil sa nu atingi,sa indoi sau sa strici ceva... :roll:

E drept, dar nu e chiar asa :)

Catenara e putin altfel de cum o stiti voi de la viessmann ,
mai exact toate firele sunt sudate direct de consolele stalpilor, fara acele bucle facute in dreptul stalpilor. Deci uitati de demontare :D



Pietrisul se pune usor cu un aplicator facut sa incapa sub catenara si sa incapa pe langa stalpi, peroane, etc.
Iarba nu vad de ce nu se poate pune, daca chiar e nevoie se pot scoate 2-3 stalpi din soclu cat tin lucrarile in zona respectiva.
 
Pe cand preconizezi sa fie gata diorama? Arata grozav pana acum si sunt convins ca va fi o "mica opera de arta".Spor la treaba!!
 
catenara e de la viessmann sau e somerfeldt?cea din urma se monteaza prin sudare/lipire cu letconul...
 
Producatorul statiei de sudura este Robbe

O zona care imi place mult:



Si din toate pozele facute cea mai interesanta nu a iesit:



Scantei cand se sudeaza.
 
Bun, deci merita toti banii statia aia. :D

Ps: Trebuia sa lasi timp de expunere mai mare si sa inchizi diafragma pe la 8 sau 10 ... ieseau niste artificii mai ceva ca la revelion! :fluierat:
 
daca s-a topit doar materialul aditionat,atunci e lipita.daca s-a topit si piesa,atunci e sudata.ceva mai multe amanunte despre statia aceea?iar daca e sudura pe puncte,fara material aditionat,atunci se merita investitia.
 
In ultima perioada am mesterit la cladiri. M-am gandit sa le asez pe diorama, sa vad daca se potrivesc pe locatii. Bine am facut, pentru ca imi dau seama acum, ca nu voi putea sa am toate cladirile care imi plac.
Cam asa arata momentan:




 
Salut, raportat la marimea dioramei, nu mi se pare foarte mare partea de apa. Cand voi pune barcutele de agrement si inca un remorcher, cred ca va arata mai bine.
Sau?!.......mai pus pe ganduri! Sa-i dau un aspect de rau?
:D , cand ma uit la pozele de pe forum, parca ai dreptate, dar cand ajung in mansarda, nu sunt convins.