Incercarea mea de diorama

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

lucian_timar

New Member
26 Ianuarie 2009
9
0
Timisoara
LOCATION
Timisoara
Salut,

iata inceputurile "dioramei" mele


Am facut catava intrari de tunel din polistiren extrudat inspirat de metoda lui Cosmin Pasat de pa modelism feroviar.



Am facut si un pod de piatra to din polistiren extrudat

iar aici dupa vopsire



Am facut si picioarele pentru podurile de la Noch, to din extrudat


Intre timp am captusit "muntele" cu gogoloaie de ziar acoperite cu fasa ghipsata (merge super)


Stancile le-am facu din ghips turnat in forme facute din folie de aluminiu

Stadiul dupa vopsirea stancilor si culoarea suport pentru iarba




Prima iarba si ceva copaci si brazi de la Noch





Muntele cu ceva brzi si boscheti


Primi pomi home made din sarma




Am incercat si o salcie pe care am plantat-o langa asha zisul lac


Am facut si o "pestera". cam sinistra dar asha a iesit


Tocmai a fost livrat un transport de tuia facuti din burete de bucatarie



In ultimele zile m-am ocupat mai mult de "mediu" si am facut mai multi copaci din litza






Aici un alt copac ornamental din burete de bucatarie


Cam atat am reusit sa fac din decembrie si pina acum

Mai am la uscat ceva brazi din sarma dar nu am apucat sa-i pozez

Luci
 
ma bucur ca metoda mea ti-a fost de folos.portalele sunt foarte reusite,mai realiste decat ale mele :p .podul imi place la nebunie,desi
pe diorama contrasteaza cu culoarea portalelor si a picioarelor podului,insa podul din piatra este de mare efect :aplauze:

ca sa nu mai murdaresti liniile si terasamentul,acopera-le cu banda adeziva de hartie,te scuteste de multa munca apoi.

buretele de bucatarie...baga-l in rasnita de cafea si sa vezi ce material numai bun de facut pomi iese :| ...sarmele de la baza
trunchiului rasuceste-le in mai multe suvite, ca sa poti imita radacinile :wink: ...pentru pomi mai mari,cu trunchiuri
mai groase poti folosi lita,sarme telefonice,pe care nu trebuie sa te mai obosesti sa le cureti de plastic.
 
Fantastice realizari! Presimt un trecut artistic ca prea s-au nimerit din prima proportii, culori, nuante. Cit despre pomi,... de expozitie.
Ce dimensiuni are plansa? ...ca garniturile par a fi HO si traseul arata bine.

Adi
 
Multumesc pentru incurajari

Faza cu murdaritul liniilor am observat-o destul de tarziu, in special dupa ce am vazut primele poze si cel mai mult am luat la cunostinta atunci cand am dat drumul la trenulete si in 20 de secunde nu mai tragea nico o locomotiva. La a doua incercarea am sa fiu mai atent.
Terasamentul nu am reusit sa-l curat, l-am revopsit. :D , iar sinele , ce sa zic , inca mai curat la ele.

Cat despre culori si nuante la roci am urmarit filmulete facute de Papa Tom pe site-ul http://scenearama.woodlandscenics.com/SARTV.cfm in special cel in care construieste o pestera.
Iar pentru efectele de piatra, la tunel si poduri , e un filmulet pe site-ul de la noch , in care dupa ce vopseste stancile cu negru, cu o pensula lata, inmuiata in f f f putin alb se sterge piatra cu pensula.

Plansa are in jur de 220 X 140 , o placa OSB din care am taiat cca 25-30 de cm.
Deocamdata e un singur circuit , dar ash vrea sa ma extind un pic si cu o "zona industriala".

La pomi cel mai mult dureaza "filetarea" litei, dupa care vopsirea trunchiului si cele 2-3 straturi de funze merge destul de repede.

Sper ca deseara sa termin de "infrunzit" si ceva brazi.

Am sa incerc faza cu rasnita de cafea, pentru ca maruntirea la foarfeca merge destul de greu si am abandonat buretele la "infrunzirea" copacilor.

La radacini nu am data mare atentie petru ca pina acum , copacii i-am lipit cu destul de mult aracet peste care am pulverizat iarba.

Cat despre calea ferata, cred ca am gresit ceva la ea, sau ceva nu am facut in ordine pentru ca , mi-a luat destul de mult sa "conving" locomotivele sa stea pe sina in curbe", orice mica inclinatie a sinei, facea ca o roata a locomotivei sa iasa in decor.
Cu locomotivele am rezolvat-o cat de cat, dar am doua vagoane care nu se inteleg unul cu altu'. In special cel cu cisterna "shell", ori este prea usor, ori legatura nu-i destul de mobila, pentru ca imi scoate vagonul de care e legat de pe sina.
Dar am sa mai studiez sa vad ce pot face.

Luci.
 
Am revenit cu trei brazi sau ce or fi

Scheletul din sarma


Dupa primul rand de frunze




Versiune finala la unul dintre ei



Unul dintre ei pus in opera




Am astfaltat un pic de drum si am pus tuia pe langa drum



si cam atat
 
Intre timp am facut si o casuta din forex.




Tamplaria:


dupa zugravire




Ar mai fi de pus balustradele la terase si balcoane.
Dar cam atat deocamdata.
 
Super fain

<r>Salut Lucian,<br/>
<br/>
Poate intr-o zi o sa ne inviti sa vedem diorama pe viu...<E>:D</E><br/>
Spor la lucru in continuare !!!</r>
 
N-am avut chiar un plan. (A fost un plan initial la construirea casei dar nu l-am folosit acum).
Am facut o mica schita pe hartie cu forma si dimesiunile aproximative.
Am sa incerc sa fac un mini plan. Si daca imi reuseste am sa-l public.
Ca dimensiuni orientative, casa ii cca 13X13 cm din care partea stanga, are cam 5 cm latime.
 
Salut Lucian,

1 Diorama ti-a iesit foarte frumoasa.O sa mai fie cateva retusuri prin unele parti. Pe care o sa le observi chiar tu.
2 Brazi,Copacii ti-au iesi mai frumosi ca ai mei(eu i-am cumparat de la noch). Foarte frumos.
3 Si nu in ultimul rand,cand am vazut casa(off nu ai avut nici un plan), nu vreu sa ma gandesc cat timp ti-a luat. Ai foarte mare viziune in spatiu,gandesti repede,imagineatie. Esti perfect pentru modelizm. Pai ce sa mai iti sun? :D . Singurul lucru este ca mi-a crescut inima.
Bravo Lucian.


Eu vin mai des prin Timisoara. Sora mea este acolo. Poate ne intalnim pe acolo.
 
Salut,
am continuat seria constructiilor si am facut
inca o casuta

si o bisericuta


M-am apucat si de o casuta din "busteni" (bete de frigarui) , dar e la stadiu de pereti. am sa o postez cand o sa fie gata.
 
Casa din busteni.



A fost gata de anul trecut, dar de atunci nu am mai facut nimic.
Am ceva sperante sa mai continui iarna asta desi mare parte din ea s-a dus.