diorama lui bogdan_g

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

bogdan_g

Active Member
Trenulist
2 Ianuarie 2009
171
0
bucuresti
LOCATION
bucuresti
salutare la toata lumea,

aici am sa incerc sa prezint diorama pe care vreau sa o construiesc... si spun "am sa incerc sa o prezint" desi corect cred ca ar fi fost "am sa incerc sa o construiesc"... eu fiind "boboc" intr-ale trenurilor, sper insa si cu ajutorul vostru sa o duc la bun sfarsit.

am ales ca suprafata de desfasurare 3200x1300 mm, formata din doua segmente de 1600x1300 mm. liniile si implicit materialul rulant sunt h0.

respect,
bogdan
 
sfat...imparte intreaga suprafata in 4 si nu in 2,e mult mai usor sa lucrezi pe o suprafata de 1600x650 sau 800x1300,
plus ca sunt mult mai usor de trasnportat si depozitat,iti spun din experienta proprie,am segmente de 1500x1100 si mi se par mari...
 
later edit

o mentiune ... dupa aproape 3 saptamani de "joaca" mai mult pe covor decat pe plansa construita (desi nu am avut niciodata contact cu tamplaria, constructia plasetei de lucru adica nivelul 0 a fost cel mai simplu proces) am ajuns la un layout al liniilor pe care puteau rula 2 trenuri simultan de care eram foarte mandru pana aseara, cand, dupa ce am citit tot ce era scris si de citit pe acest forum am luat o decizie radicala ... reconstructia in totalitate a machetei ...

am sa va tin la curent (daca intereseaza pe cineva ... foarte bine) cu evolutia noii diorame.

respect,
bogdan
 
cosmin ... multumesc pt sfat ... insa am costruit plansele sau mai exact structura lor de rezistenta peste care am montat un carton presat de 5 mm. este destul de complicat sa le refac acum .... despre depozitat ...sper sa accepte mama sa o pastreze "cu drept de folosinta" intr-o camera la ea acasa (unde spatiul nu ar fi o problema). despre transport ... am o dubita la firma pe care am sa o folosesc la eventualele plimbari cu macheta ...


respect,
bogdan
 
later edit

aici http://86.55.244.78/diorama/2817.JPG se poate vedea o 'poza' a ceeace a fost pana aseara diorama mea ... :D)
 
nu merge link-ul ...? este un server al meu si sincer imi este mult mai usor sa-l folosesc decat alte hs-uri cu care nu sunt familiarizat ...:) si care probabil necesita login ...mail-uri bla bla bla ...

respect,
bogdan
 
bogdan_g a spus:
nu merge link-ul ...? este un server al meu si sincer imi este mult mai usor sa-l folosesc decat alte hs-uri cu care nu sunt familiarizat ...:) si care probabil necesita login ...mail-uri bla bla bla ...

respect,
bogdan

merge (incet incet) dar asa se obisnuieste pe aici.
ai si ceva plan pt diorama sau ...
 
pt ce se vede ... nu am avut decat ceva mintal ... si a iesit ce a iesit ... :). pt ce voi face acum lucrez pe hartie ... am inteles de ce trebuie sa am gara cumva pe diagonala si asta este cred principalul motiv pt care o refac.... sper ca mai tarziu sa pot posta planurule noii diorame


respect,
bogdan
 
vezi ca asezarea garii pe diagonala este cu 2 taisuri....castigi lungime la liniile garii,insa vei fi obligat sa folosesti
curbe cu raza mai mica,deci implicit o conditionare a materialului rulant care va circula pe aceste curbe.
 
Eu zic sa incerci photobucket: iti face si resize la dimensiuni mai rezonabile si ai si poze mici (pe care dau click sa le vad mari doar daca prezinta interes).

In plus de pe serverul tau se incarca greu (de 2 min. stau tot la "clasa cu 167 studenti" :D )...
 
super arata


comentarii :D

1 pune ceva macaze in curba din viitorul munte sa ai mai multe linii la capatul ala de circuit

2 pt ca permite spatiu pe lungime incearca sa pui doa segmente de pod arata mai bine decat unul singur
 
mai ce sa zic ... :) va multumesc, insa ... asa cum am mai spus, in urma analizei mesajelor de pe acest forum aseara am decis sa o schimb in totalitate. am sa prezit cat de curand planurile noului layout.

despre macazele in curba ... am avut ceva probleme cu una din locomotive (intr-un sens DA 60 nu vroia sub nicio forma sa treaca de el), oricum la acel capat delinie va fi o mina de carbune cu cateva (unu sau doua) vagoane care sa astep[te incarcarea ...
ma rog, nu ma prea pricep, iar cunostintele mele vis a vis de design tind daca nu sunt chiar 0 ....

respect,
bogdan
 
stai linistit si la mine trec aburoasele de macazu curb ..aburoase dinalea cu tender dublu lungi de 40 cm is celebrul DA nu merge aceea este o locomotiva de vitrina
alaturi de vagoanele heriss :-x