Diorama pe module

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

asalexx

Well-Known Member
Trenulist
18 Aprilie 2007
655
0
Sinaia
LOCATION
Sinaia
Salut.
Am postat la diorama din Sinaia. Acolo am zis ca voi face o diorama pe module.
Intrebarea mea este cum o sa ma leg cu liniile intre module? Sau cum este mai usor sa fac asta. Sau alte sfaturi legate de module.
Va multumesc.

ALEX
 
In primul rand, hai sa ne lamurim putin cu privire la terminologie.

O diorama se poate face DIN MODULE atunci cand fiecare modul respecta un anumit tipic de cuplare, astfel incat orice modul se poate cupla cu oricare altul. Rezulta deci un numar potential de diorame diferite in functie de numarul de module care se combina si de ordinea acestora. Dioramele modulare sunt de cele mai multe ori diorame de club, adica mai multe module ce se realizeaza in mod concertat de mai multi modelisti. Acestia le pun impreuna pe parcursul unei expozitii si realizeaza o diorama temporara. Dupa terminarea expozitiei sau evenimentului, fiecare isi ia modulul acasa pana la urmatoarea expozitie.

Daca diorama se face insa din bucati care pot fi legate impreuna doar intr-un singur fel, atunci avem de-a face cu o diorama DIN SEGMENTE. Marea majoritate a dioramelor facute acasa sunt realizate astfel.

Cu privire la modul de cuplare al liniilor, exista doua "scoli" diferite:

Sunt modelisti care prefera sa realizeze cuplarea segmentelor cu o bucata de sina asezata "flotant" si cleme de cuplare la ambele capete.

Sunt alti modelisti care prefera alinierea perfecta a segmentelor cu ajutorul unor piese metalice de aliniere, sinele fiind in felul acesta (cel putin in teorie) in perfecta continuitate, iar contactele electrice sunt realizate prin mufe de legatura. Cele mai utilizate sunt fie mufele audio DIN cu cinci contacte, sau, mai nou, cele de tip paralel de la computere, care au avantajul unui numar mare de contacte simultane.

Nu stiu sa-ti spun care varianta este mai buna, astept aici parerile pro si contra a celor care au utilizat o varianta sau cealalta. Baieti?