De la idee la ... BRASOV 2008

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Imi permit un mic amendament la ce a spus ldh. Locomotivele Marklin pot fi dotate si cu decodoare non-marklin, dar care cunosc protocolul (standardul) Motorola (exemplu: ESU LokSound V3.5).

De exemplu am montat decodor Esu pe locomotiva Marklin, am facut programea adresei si testele pe o centrala Piko, si apoi am dat drumul la masina pe circuitul Marklin cu centrala Marklin.

In afara de protocolul (standardul) decodorului si tipul de alimentare (sine + bumbi), nu este nici o diferenta intre cele doua sisteme (Marklin si DCC).

PS: ATENTIE!!!
Din motive necunoscute inca, primul decodor ESU s-a ars in momentul in care am inceput testele pe Marklin; al doilea merge bine-merci. Repet, nu am reusit sa identific cauzele defectarii primului decodor.

Dupa inlocuirea decodorului cu unul identic, nu au mai aparut probleme.
 
Asa este ,nu trebuie neaparat decodoare Märklin .Sunt multe decodoare(multiprotocol ) care recunosc automat diferitele sisteme !!
 
Comanda trenurilor o veti face cu o centrala Maerklin ?
Ce folositi pentru detectarea sectoarelor de linie ocupata Maerklin S 88 , Viessman 5217 ?
Daca foloseati o centrala ECoS puteati folosi aproape orice fel de decodor din toate protocoale .
Da pacat lipsa timpului de a face posibila rularea locomotivelor DC .
Cred ca ati fi avut multi doritori sa-si plimbe locomotivele pe diorama voastra :D
 
Multumim Mity

Da, comanda a tot ce functioneaza pe macheta este din centrala Marklin

Da Mauritius asta a fost intentia sa facem posibila functionarea pe linii Marklin a ambelor sisteme dar timpul si, mai ales, intarziere provocata de catre furnizori ne-au determinat sa renuntam la idee.

Data viitoare poate avem mai mult noroc
 
@LDH ,daca a-ti fi taiat acele punti intre sina stanga si sina dreapta + izolarea inimii macazului .....atunci mergeau si locomotive AC si DC .Dar asta era o munca in plus ,cum ai scris deja .Iar acum ,daca sinele sunt lipite nu mai merge ,din pacate .Am auzit de la multi care folosesc Märklin ca taie acele punti metalice intre sine ,din start ,inainte sa monteze sinele pe diorama (probabil cu gandul :cine stie ,poate rulez odata si locomotive DC :D ).Dar treaba asta merge fara probleme doar la C-Gleis,unde profilul sinelor seamana foarte tare cu sinele C-Gleis de la Trix(inaltimea sinei la Märklin 2,3mm si la Trix 2,1mm ).Sinele vechi din tabla sau cele K-Kleis (fara terasament ) nu sunt asa fine .....aici merge doar material rulant AC .
 
as vrea sa multumesc tuturor celor de aici pentru ca mi-au oferit privilegiul de a lucra la aceasta diorama.

Din punctul meu de vedere a fost o incantare datorita asistentei si un prilej de a invata tehnici noi (pentru mine totul a fost nou, deoarece pentru mine, modelismul feroviar a inceput la sfarsitul lunii august - inceputul lunii septembrie, in momentul in care v-am cunoscut.

Va multumesc pentru increderea pe care mi-ati acordat-o, astfel.

Imi pare tare rau pentru faptul ca nu pot veni la Brasov. Voi vedea insa expo de la Brasov prin ochii vostri si prin "ochii" camerelor voastre digitale.

Inca odata, va multumesc. Drum bun voua si dioramei, sa filmati si sa fotografiati tot, si sa ne revedem cand va intoarceti.

Multa bafta!!!
 
Ma intereseaza ce rasina ati folosit pt simularea apei.Am inteles ca e de la Policolor -un pret, cod daca se poate....si cateva observatii -cum se aplica, daca e perfect transparenta, daca si-a micsorat volumul dupa intarire,daca raman bule de aer, daca e suficient de lichida sa se "aranjeze" singura,etc.Multumesc
PS.Alte miscari la diorama, pe cand?un whethering, ceva?
 
alin a spus:
Ma intereseaza ce rasina ati folosit pt simularea apei.Am inteles ca e de la Policolor -un pret, cod daca se poate....si cateva observatii -cum se aplica, daca e perfect transparenta, daca si-a micsorat volumul dupa intarire,daca raman bule de aer, daca e suficient de lichida sa se "aranjeze" singura,etc.Multumesc
PS.Alte miscari la diorama, pe cand?un whethering, ceva?

Sincer sa fiu, rasina am primit-o cadou si nu stiu sa-ti dau mai multe detalii. In ceea ce priveste folosirea este foarte simpla, aceasta rasina se compune din doua parti, rasina + intaritor, se pun doua parti egale, se amesteca bine, se toarna in locul dorit si gata. Se niveleaza singura si nu raman bule de aer. Se intareste in aproximativ 2 ore, timp in care se pot adauga tot felul de obiecte in apa, ca de exemplu: pesti, barci, vegetatie, pet-uri, etc. Bafta!
 
robertanasa a spus:
alin a spus:
Ma intereseaza ce rasina ati folosit pt simularea apei.Am inteles ca e de la Policolor -un pret, cod daca se poate....si cateva observatii -cum se aplica, daca e perfect transparenta, daca si-a micsorat volumul dupa intarire,daca raman bule de aer, daca e suficient de lichida sa se "aranjeze" singura,etc.Multumesc
PS.Alte miscari la diorama, pe cand?un whethering, ceva?

Sincer sa fiu, rasina am primit-o cadou si nu stiu sa-ti dau mai multe detalii. In ceea ce priveste folosirea este foarte simpla, aceasta rasina se compune din doua parti, rasina + intaritor, se pun doua parti egale, se amesteca bine, se toarna in locul dorit si gata. Se niveleaza singura si nu raman bule de aer. Se intareste in aproximativ 2 ore, timp in care se pot adauga tot felul de obiecte in apa, ca de exemplu: pesti, barci, vegetatie, pet-uri, etc. Bafta!

Aloo nenea!!!

Daca legat de pesti, peturi si alte flori ai zis bine cu compozitia ai zbarcit-o
Nu sunt parti egale.
In functie de cum vrei sa ramana dupa intarire ... tare ca piatra sau puti elastica se adauga mai mult sau mai putin intaritor.

Proportia este

-pentru o "apa" tare ca piatra, 5 parti rasina si 3 parti intaritor;
-pentru o "apa" mai moale ca piatra, 5 parti rasina si 2 parti intaritor;

Rasina este de tip epoxi fiind utilizata la realizarea pardoselilor la hale industriale, magazine bla, bla.
Calcati pe ea aproape in fiecare zi :D

:cafea:
 
se ezista-....e foarte buna pardoseala cu asemenea rasina pentru curse cu port-paleti.....
 
LDH a spus:
Rasina este de tip epoxi fiind utilizata la realizarea pardoselilor la hale industriale, magazine bla, bla.
Calcati pe ea aproape in fiecare zi :D

:cafea:
Un cod de indentificare, explicatii la vanzator, ceva? :mrgreen:
 
posibil sa fie vorba de http://www.deko-professional.ro/epoxi3111.php .La fel de posibil cum e sa fie vorba de http://www.deko-professional.ro/epoxi3112.php
 
LDH a spus:
robertanasa a spus:
alin a spus:
Ma intereseaza ce rasina ati folosit pt simularea apei.Am inteles ca e de la Policolor -un pret, cod daca se poate....si cateva observatii -cum se aplica, daca e perfect transparenta, daca si-a micsorat volumul dupa intarire,daca raman bule de aer, daca e suficient de lichida sa se "aranjeze" singura,etc.Multumesc
PS.Alte miscari la diorama, pe cand?un whethering, ceva?

Sincer sa fiu, rasina am primit-o cadou si nu stiu sa-ti dau mai multe detalii. In ceea ce priveste folosirea este foarte simpla, aceasta rasina se compune din doua parti, rasina + intaritor, se pun doua parti egale, se amesteca bine, se toarna in locul dorit si gata. Se niveleaza singura si nu raman bule de aer. Se intareste in aproximativ 2 ore, timp in care se pot adauga tot felul de obiecte in apa, ca de exemplu: pesti, barci, vegetatie, pet-uri, etc. Bafta!

Aloo nenea!!!

Daca legat de pesti, peturi si alte flori ai zis bine cu compozitia ai zbarcit-o
Nu sunt parti egale.
In functie de cum vrei sa ramana dupa intarire ... tare ca piatra sau puti elastica se adauga mai mult sau mai putin intaritor.

Proportia este

-pentru o "apa" tare ca piatra, 5 parti rasina si 3 parti intaritor;
-pentru o "apa" mai moale ca piatra, 5 parti rasina si 2 parti intaritor;

Rasina este de tip epoxi fiind utilizata la realizarea pardoselilor la hale industriale, magazine bla, bla.
Calcati pe ea aproape in fiecare zi :D

:cafea:

Nasol! Eu am pus parti egale! :D
 
robertanasa a spus:
LDH a spus:
robertanasa a spus:
Sincer sa fiu, rasina am primit-o cadou si nu stiu sa-ti dau mai multe detalii. In ceea ce priveste folosirea este foarte simpla, aceasta rasina se compune din doua parti, rasina + intaritor, se pun doua parti egale, se amesteca bine, se toarna in locul dorit si gata. Se niveleaza singura si nu raman bule de aer. Se intareste in aproximativ 2 ore, timp in care se pot adauga tot felul de obiecte in apa, ca de exemplu: pesti, barci, vegetatie, pet-uri, etc. Bafta!

Aloo nenea!!!

Daca legat de pesti, peturi si alte flori ai zis bine cu compozitia ai zbarcit-o
Nu sunt parti egale.
In functie de cum vrei sa ramana dupa intarire ... tare ca piatra sau puti elastica se adauga mai mult sau mai putin intaritor.

Proportia este

-pentru o "apa" tare ca piatra, 5 parti rasina si 3 parti intaritor;
-pentru o "apa" mai moale ca piatra, 5 parti rasina si 2 parti intaritor;

Rasina este de tip epoxi fiind utilizata la realizarea pardoselilor la hale industriale, magazine bla, bla.
Calcati pe ea aproape in fiecare zi :D

:cafea:

Nasol! Eu am pus parti egale! :D

Poate a doua oara ca prima data l-am preparat impreuna.
Hm, ai inceput sa imbatranesti de uiti repede?