Imperiul Lupului

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
!!!

<r><QUOTE><s>
</s>pe diorama lui Bogdan din Brasov<e>
</e></QUOTE>
Intreaba-l daca ar mai folosi mocheta verde, pe toata suprafata , uita-te la ferendeci , ca tot a fost dat exemplu , uita-te la alte diorame de "dincolo" , gazonul ala atat de perfect (mocheta- covor iarba NOCH) nici pe stadioane nu-l gasesti.<br/>
rally-trist <E>:cry:</E></r>
 
tocmai descarc filmuletele de pe ferendeci. imi place mult ce a realizat tipul.

voi analiza sfatul tau. mi-ai dat de gandit. :roll:
 
Daca pui cleme izolatoare si folosesti doua transformatoare separate , in momentul trecerii locomotivei de pe un circuit pe altul va primi cam 24 volti pe motor.

1. La viteza mare vei avea cite un zvac la trecerea pe celalalt circuit din cauza supraalimentarii.
2. La viteza mai mica risti sa arzi motorul la cateva treceri din astea.

Mai gandeste-te. :wink:
 
In sensul acesta m-am gandit si nu sunt convins de utilitatea clemelor. Raman la parerea mea cu circuitul din interior fara unire cu cel exterior.

Multumesc PCQ.

Astept si alte sfaturi, pareri, care sa ma ajute in ridicarea dioramei mele.
Nu le stiu pe toate, deci am nevoie de indrumare. Cu toate acestea ramane la baza decizia mea. :)

 
ce lume tacuta in seara asta!

nimeni nu mai scrie nimic, nimeni nu mai are nici o parere, nimeni nu mai are nici o noutate.

e atata liniste!
 
ideea cu secundara in spatele garii poate fi buna si din alt motiv......poti sa pui pe ea si un automotor sau si mai interesant, daca gasesti si cand gasesti, un tramvai care sa faca legatura intre gara si sat
 
daca multimea lucreaza, inseamna ca vor apare poze si filmulete cu noutati!

atunci, silence!

sper ca si Silviu sa regizeze un film cu Monstrulache. :D
 
Pai sunt in criza de ideii :twisted: (glumeam desigur :lol: )
In ceea cel priveste pe Monstrulache acum ca a devenit vedeta sa facut smecher si vrea mai multe ,depoul lui personal confort I sporit ,curent electric de calitate ,eventual o catenara ca lui pcg de firma buna ,vagoane trufandale noi noute de prima calitate si de firma ,.ce sa mai este smecher rau Monstrulache asta :D :D :D :D
 
Cit de filantrop oi fi eu dar stii deviza mea :ce intra nu mai iese ,ramine la mine in ce conditii vrea el ,acum ca este vedeta se joaca si el de-a celebritatea dar se educa doar este la mine de citeva zile :lol: :lol: :lol: :lol: ,intra el in scena cit de curind si atunci sa te tii educatie feroviara ce fac eu cu el :D :D :D :D
 
Sa fi sigur ca nu uit de film ,sper sa am timp ca in weekend am multa treaba cu trenuletele ,doar ai vazut si tu ,eu unul zic ca pun si un filmulet,sper sa reusesc sa pun filmuletul pe forum ca nu am mai pus pina acum filmulete :D
 
chiar as vrea sa pun si eu un filmulet si tocmai ma uitam la topicul cu instructiuni pentru poze si filme.

si tocmai probam nitel chestia asta : http://www.sendspace.com/
sa vad daca merge.

dar nu mai am rabdare sa stau doua ore pana uploadeaza 100 de MB.

in week-end.
 
Iata incerc sa postez un filmulet cu bijuteria mea, facut chiar a doua zi de la achizitionare.

http://www.sendspace.com/file/frq5gt
 
Lupule ! Ai un adevarat imperiu ! Misto masini , trenulete, avioane, tot. Cand termini panorama asteptam poze ! :wink:
 
Iata ce doresc sa aflu. Poate ca aceasta s-a mai spus si pe alte topicuri, dar pentru a gasi un raspuns, ar trebui sa citesc toate topicurile ceea ce mi-ar lua foarte mult timp. Ar fi fost mai usor daca totul era aranjat pe sectiuni. De exemplu, daca omul era interesat de un material anume, ar fi gasit raspunsul pe un topic legat numai de acel material. Asadar, pe mine ma intereseaza sa stiu cu ce material pot sa lipesc polistirenul si lemnul ?
 
@ LA

Ajungem si acolo la subiectul "De citit pentru incepatori"

dar

daa te grabesti iti raspund aici cu o mica paranteza

de ce anume vrei sa lipesti polistirenul?

de ce anume vrei sa lipesti lemnul?

Acuma banuind ca este vorba de rama si blatul dioramei am sa iti raspund asa:
- lemnul suportului dioramei (cadrul) se lipeste cu aracet si se fixeaza cu suruburi pentru lemn
- blatul, planseta dioramei, care este din lemn sau dintr-un mateial lemnos (lemn stratificat, PAL, OSB) sau din PFL se lipeste cu aracet si se fixeaza si cu suruburi pentru lemn
- polistirenul se lipeste exclusiv cu adezivi pe baza de apa; pentru a-l lipi de blatul (planseta) dioramei se foloseste aracet
- daca nu-l mai acoperi cu nimic ar trebui folosit un polistiren cu densitate mai mare daca este expandat sau din clasa polistirenului extrudat

Toate acestea si multe alte detalii la "De citit pentru incepatori"

Nu prea este nevoie sa alergi pe forum ca sa gasesti informatii deoarece in general sunt la un loc
Daca intri la cineva care a lucrat cate ceva la diorama sau este intr-un stadiu avansat gasesti aceste lucruri

Cu o conditie LA - valabil si pentru altii

Sa ai rabdare si sa nu VREI IERI :D

O sa-l rog pe Rally sa faca un fel de VADEMECUM ( cam in genul celui de la Cartula) unde sa putem pune un articol despre modelism cap - coada fara ca cineva sa poata interveni
 
foarte bine.

multumesc pentru sfaturi. eu intentionez sa ridic o mica cladire din polistiren si betisoare pentru frigarui. insa m-am rasgandit sa folosesc polistirenul, fiind prea gros si m-am gandit la carton.