Nebunia mea , Shonmuhlen !!!

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
@ grandpaqscout

Pai ar fi doua variante in functie de ce ti-ai propus cu diorama

Una si cea mai simpla si mai "functionala" mai ales daca ai cladiriel iluminate este simpla asezare dar in acest caz casele chiar sunt asezate pe teren - neconform cu realitatea

Asezate pe un suport suplimentar pe care sa modelezi "aspectul" de casa iesita din pamant adica sa pui iarba, pietre si alte "ornamente" de genul asta pe langa soclul cladirii si pe postamentul suplimentar

Lipite - o metoda mai putin utilizata si inconjurate la baza de vegetatie, pietre etc
 
LDH a spus:
@ grandpaqscout
Asezate pe un suport suplimentar pe care sa modelezi "aspectul" de casa iesita din pamant adica sa pui iarba, pietre si alte "ornamente" de genul asta pe langa soclul cladirii si pe postamentul suplimentar.
etc

Ai puteate rog sa detaliezi ca nu prea am inteles. :)
 
Cred ca da

in general kiturile cladirilor au un postament pe care se monteaza peretii si restul

daca pui casa asa pe diorama arata ca o cutie asezata pe ceva

ca sa nu arate asa ar trebui sa pui in jurul ei, cat mai aprope de postamentul propriu si chiar pe acesta vegetatie

daca procedezi asa in momentul in care vrei sa iei casa, sa schimbi becul care s-a ars, "pleci" cu tot vegetatie

ca sa eviti asta faci un postament separat in care "infigi", "plantezi" cladirea

pe acest postament poti face ce vegetatie vrei, el fiind solidar cu diorama, iar cand montezi casa vegetatia acopera marginea de jos a casei si dispare linia de separatie

uite in imaginea de mai jos (sper sa nu se vanda pana te uiti ca o scoate Rally de pe sit) se vede cum decorul la nivelul solului "imbraca" partea de jos a casei

http://www.jucarii.com.ro/produs.php?cod=b66

si asta de jos cum nu trebuie procedat - casa sta in aer - probabil poza este facuta inainte de modelarea peisajului ce o inconjoara

th_NU.jpg


http://i109.photobucket.com/albums/n55/Dadu_01/NU.jpg

nu stiu daca am explicat destul de bine dar imaginile vorbesc de la sine