Diorama mea

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
ma bag si eu in seama....una din roti este izolata fata de osie....altfel facea scurt pe sine
 
Poza de pe site-ul Piko

56052.jpg


Izolatia este partea neagra intre roata si osie.
Si este numai la una dintre roti.
 
si cum o poza face mai mut decit o mie de cuvinte...

conectareledlavagoncuosii.jpg


cealalta osie se pune cu izolatia in partea opusa izolatiei primei osii. mai e posibila o varianta. se poate colecta tensiunea prin intermediul unor lame elastice ce freaca de roti. singura problema cu cea de a doua varianta e gasirea unui material suficient de elastic si de moale ca frecarea sa fie minima, iar contactul in acelasi timp sa fie ferm. la varianta cu leduri se poate folosi un condensator electrolitic de capacitate potrivita, astfel incit sa nu mai clipeasca lumina in vagon. evident, conectarea lui se face dupa puntea redresoare.
 
Niste lamele subtiri si elastice se gasesc in interiorul codurilor de bare din plastic. Am cumparat niste CD-uri care aveau lipit pe ele niste coduri de bare din plastic, le-am dezlipit si am inceput sa fac disectia ca sa extrag cele 2 lamele. Metoda a mers dar a dus la infranarea vagonului
 
Ca bine zici LOK !!! :aplauze: :aplauze: :aplauze:
La vagoanele noi, problema e ca osiile sunt in plastic, si atunci trebuie lamele elastice de alama pt colectarea curentului. Eu am incercat cu sirma infasurata pe ax si cositorita, dar apare infranarea iar pe parcurs contact imperfect.
@seby : Se pot cositori lamelele alea din cutiuta cod de bare ?
Deci intrebare :
De unde lamele elastice de alama ?
rally
 
Salve !
Am probat lamelele de care pomenea Seby !!!!
Deci niste cutiute de plastic in care sunt 2 lamele lungi de circa 4 cm si 2 mai scurte cu 0,5 cm. Nu sunt pt cod de bare, dar presupun ca se magnetizeaza si cand vrei sa iesi cu marfa din Diverta :D :D :D , fara sa o fi platit (casiera dezactiveaza cutiuta dupa plata ) chestiile alea de la intrare incep sa urle :-? :-? :-?
Lamelele se pot cositori, sunt extrem de elastice, prezinta o buna conductivitate pe partea curbata in interior, practic fac contact permanent. Poate voi pune si niste imagini... :D
Intrebare : Stie cineva firma care vinde asa ceva ?
mini_ultra_strip.jpg

Trebuie sa fie aceeasi care vand si senzorii aia mari de se pun pe haine sau pantofi la supermarketuri.
rally
 
a pomenit un frate de suferinta de pe forum de un condensator legat in serie in circuitul de iluminare a vagoanelor. mie mi s-au aprins imediat beculetele (ale mele nu ale vagonului :D ) vreau sa stiu ce fel de condensator trebuie pentru un circuit cu 2 leduri legate in serie cu o rezistenta de 470 ohm. sper sa ma puteti ajuta. dar daca am un circuit cu 4 leduri legate cite 2 in antiparalel si de asemenea o rezistenta de 470 ohm? ar fi excelent sa nu mai am clipiri ale luminilor cind vagonul trece prin zone cu contact imperfec...
multumesc!
 
Si in legatura cu led-urile care la analog se aprind intr-un sens doar:

pp.jpg


Punte redresoare, 1 Ron/buc, la magazinele de pe Maica Domnului.
Am probat-o, merge.
 
df06m05v = punte redresoare de 600mA la 500V

condensatorul poate fi de la 1000μF in sus. ideea e ca il pui prin incercari. apare insa o problema. condensatorul trebuie pus obligatoriu dupa rezistenta de balast. el are la conectare directa comportamentul unui scurt-circuit, ceea ce ar duce la uzura prematura a zonelor de contact mecanic - sina, osii, conlectori de curent. rezistenta de balast limiteza curentul pe leduri, respectiv viteza - curentul - de incarcare a condensatorului. deci, schema ar fi: reziztenta de balast - punte redresoare - condensator - led.

@rally

ceea ce ai poza tu este un element rezonant antifurt. este frmat dintr-o lamela elastica rezonanta la o frecventa jumatate din frcventa de emisie din portile antifurt din magazine. de gasit de cumparat la liber nu o sa il gasesti. trebuie contract. elementul este in strinsa legatura cu tipul de poarta antifurt. oricum, el se poate recupera de pe marfa cumparata din magazine.
 
Am folosit lamele din dispozitivele de siguranta si s-au comportat perfect.
Am schimbat si led-ul din Thunderbox cu unul galben, da mai bine asa. De asemenea am pus in functie si puntea redresoare si...functioneaza.

DSCF5128.jpg


DSCF5134.jpg


DSCF5132.jpg


Hechtul Postal are iluminarea proaspata cu acele lamele la captarea
de curent..
 
Erau numai ele pe sine cu tensiune maxima. Cand vor fi mai multe, si vreo 2-3 locomotive...o sa scada la jumate.
 
Ultima achizitie:

DSCF5356.jpg


DSCF5358.jpg


Si trebuie sa trag tare cu diorama ca nevasta are si ea o achizite dar am 9 luni pana o aduce acasa :D
 
ups!!!!

felicitari de achizitia de pe sine si mai ales de cea care va sosi peste 9 luni. acum o sa ai partener sau partenera de joaca :p