diorama mea de sub scara

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
ldh, poti sami dai si mie niste linkuri sa vad despre ce este vorba??? Ca m-am uitat la Rally pe site si nu am gasit nik de genul asta.... Merci
 
dupa o lunga perioada de timp am revenit printre voi trenulistii aici pe forum sa va arat ce am mai lucrat pe la diorama . pot sa spun doar ca lucrurile au avansat destul de mult . In curand dak nu azi si cateva poze
 
Initial oraselul central ar fi trebuit sa fie tot pe un singur nivel adica la nivelul garii. Insa m-am gandit sa-l fac pe 2 nivele drept pentru care las pozele sa vorbeasca....






Dupa modificare reliefului cu polistiren m-am apucat sa acopar toata suprafata cu servetele peste care am aplicat un "mix" de apa si aracet ... metoda descrisa pe aici pe forum am impresia ca de cei de la TRC







aceasta metoda este zic eu necesra intrucat se uniformizeaza relieful si se astupa micile gauri din polistiren.. totodata aplicarea ierbii se face mult mai usor decat direct pe polistiren
 
dupa ce s-au uscat servetelel am trecut la formarea stancilor unde am folosit un material de la noch in compozit de granit pe crae l-am amestecat cu putin ipsos alb ca sa fie mai deschis la culoare . initial am incercat doar cu kitul de spaclu de la noch da nu mia placut de loc culoarea





si cam asa arata dupa uscare


pe o suprafata mai mica am facut un amestec de aracet cu tempera maro ca sa imit culoarea pamantului , peste care am plicat iarba de la noch
 
iata un om care a tacut si a facut. felicitari. chiar ti-a iesit bine, in special portiunea cu iarba si stanci. sunt curios, de unde pot sa cumpar si eu tempera?
 
au ajuns si cativa pietoni prin gara impreuna cu impegatii


Am continuat cu aplicarea ierbii

i



a urmat impadurirea cu pomi noch profi



 
alte poze







gardulet homemade din socbitori :

poze...


portal tunel auto HO homemade din polistiren extrudat realizat cu o surulbenita http://forum.lokomotiv.ro/images/smiles/18.gif

:D
 
cu gardeletul inca nu am terminat ..e o treaba migaloasa care necesita foarte mult timp ... o sal vopsesc intro nunta cva mai inchisa ... urmeaza in curand... adica saptamana asta problema e cu timpul ce am postat azi am relizat in vreo 2 sapt fiind in vacanta si mia permis timpul dar acum a 12-a mai greu da incet incet merge
 
si ca sa nu fie totul prea frumos,dau cu pietre.... :p

macazul ala cu 3 cai in gara...pe linie principal nu da deloc bine.daca l-ai putea schimba...

pentru gardulet prepara o solutie de apa+tempera+aracet la nuanta dorita :wink:

in rest imi place cum te-ai miscat :D ....ma faci sa ma simt mai lent decat un melc :oops:
 
Rapido, Rapido! Secolul vitezei... Niciodata nu am vazut o diorama lucrata in asa timp scurt. Ori ti-ai cumparat concediu medical, ori esti bugetar si cele 10 zile fara plata au prins bine. Important e rezultatul, sa te bucuri de ea si sa o vada cat mai multi trenulisti!
Bafta! :aplauze:
 
va multumesc o sa mai revin cu detalii pt ca in putinul timp liber pe care il mai am acum cu clasa a 12-a mai fac catecva :D io imi doresc sa o termin cat mai curand si pe viitor as vrea sa fac cva si mai mare