Daca apar probleme de vizualizare a forumului, un simplu clear la cache-ul browserului rezolva problema.

Diorama X de la C.A.P-Cluj-Napoca

Diorama la care lucrez
Scrie răspuns
delly

Mesaj de delly » Mar Noi 10, 2009 7:04 pm

:aplauze: :aplauze: :aplauze:
Cred ca si lui Hasek - creatorul nemuritorului soldat Svejk - i-ar fi placut ,,foiletonul'' tau. Dublat de o diorama superba, sper sa o vad la o expozitie cindva. Spor in toate!
[Link Removed for Guests]
DAN C.F.R.

Mesaj de DAN C.F.R. » Mar Noi 10, 2009 8:05 pm

....eu cred ca este vorba de scenariul primului railwayhobbymovies la 1:87!Oricum decorul este superb...trebuie actori pe masura! :D Succes domnule regizor! :aplauze:
made in home
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Mie Noi 11, 2009 12:06 am

wow!! 8O 8O 8O si uite asa ia nastere prima forumnovela modelistica... :aplauze: :aplauze:
se pare ca iei locul lui LDH care s-a lasat de a ne mai prezenta reportajele de prin preumblarile sale, ca pe un roman politist :(
Cosmin
sandy

Mesaj de sandy » Mie Feb 24, 2010 11:17 am

Salutare,
Din cauza ca e cam :lol: frig in camera cu diorama,lucrarile au cam stagnat dar vor reincepe curind.
A fost Florin si a montat catenara pe o linie iar asta s-a intimplat prin decembrie pe un frig ingrozitor.Pentru ca am vrut sa pozez catenara cu EA-ul sub ea,am asteptat nerabdator acest moment si aseara am facut citeva instantanee.
Din pacate am folosit un aparat mai vechi care se pare ca are o problema,in sensul ca "arde" albul.
[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]

In ceea ce priveste povestirea,va multumesc mult pentru aprecieri.Sa stiti ca nu m-am lasat pe tinjala si voi reveni in curind cu un nou episod.
Spor!
sandy
Sandy-Trainsylvania Railway Club-Cluj-Napoca
Radu161

Mesaj de Radu161 » Mie Feb 24, 2010 2:03 pm

Tu ai fantome pe diorama? :))
E o pata alba in prima poza, chiar langa biserica, ce nu pare a fi de la o lumina, cum sunt restul.
Dor de duca, sa te-aduca...
sandy

Mesaj de sandy » Vin Feb 26, 2010 2:15 pm

Salve,
Imi pare rau sa afli,Radu,ca nu am fantome pe diorama :-D
Dupa cum aratam,aparatul foto cu care am facut poze cred ca se apropie de obstescul sfirsit si "inventeaza" tot soiul de imagini.
Acum,ca s-a mai incalzit,m-am re-apucat de bibilit una-alta.
Pentru ca am facut o gafa celebra,in sensul ca firele de telegraf traversau sina pe sub catenara :-P 8O 8O :oops: ,am refacut traseul .
Practic am facut din stilpii clasici Auhagen un sistem pentru prindere in zidarie,cum se vede in multe zone muntoase.Trebuie insa sa mai repar zidul,cind oi avea timp.

[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]

Toate bune,
sandy
sandy

Mesaj de sandy » Lun Sep 13, 2010 2:27 pm

Salutare,
E mult de cind nu am mai scris,dar ce sa-i faci- in criza trebuie sa muncesti mai mult si sa scrii mai putin.
Ceea ce nu inseamna ca am stat degeaba.
In linii marii,la diorama nu mai sunt posibilitati de a face mari schimbari,asa ca m-am ocupat mai mult de detalii:am mai pus vegetatie
Very Happy ,am vosit si imbatrinit portaluri,am mai pus cite o lumina sau cite o casa ici-colea,am pus citiva oameni,niste garduri,precum si niste lanterne de macaz de la Fleischmann.
Chiar si parcul auto a mai fost primenit cu citeva autobuse si camioane IFA de la Modelltec.
Iata citeva poze cu diorama si detalii ale sale in stadiul actual:

[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]
[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]

Intre timp,bintuit fiind de fantoma weathering-ului,m-am apucat sa mizgalesc un M61 Nohab de la MAV.
Am folosit pigmenti de la Noch si Vallejo precum si lac semimat Vallejo si vopsele TrainColor de la acelasi producator.

Iata citeva imagini cu unguroaica tragind 4 vagoane de la AFModels pe Diorama X:

spor,
sandy
Ultima oară modificat Joi Mai 24, 2012 10:45 am de către sandy, modificat de 2 ori în total.
obiwan

Mesaj de obiwan » Lun Sep 13, 2010 9:32 pm

Penultima poza e completa, poa' sa stea afis oriunde, parerea mea. Io as folosi-o ca fundal clar-semiclar pentru EXPO a la Cluj. Felicitatiuni, ca meriti cu varf si indesat!!! :lautar:
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Mar Sep 14, 2010 12:55 am

place la mine atata verdeata! :grin:

mi se pare mie ,sau alerga cineva dupa tine cand ai murdarit nohabul?l-ai murdarit cu frica vaz :-P sau asa e in realitate? :roll:
Cosmin
sandy

Mesaj de sandy » Mar Sep 14, 2010 8:58 am

Salutare,
In realitate Nohabul e chiar mai curat decit l-am facut eu :lol:
In general m-am inspirat dupa revista INDOHAZ unde am studiat cu atentie o sumedenie de poze.Pe masa de lucru mai am MAV V43 si M 41 2124 ambele de la Fuggerth.
Cit priveste verdeata,va rog sa ma credeti ca am pus cit de multa se putea si nici sa vreau nu mai pot pune dei mai am o groaza de copaci si brazi nefolositi.
Va multumesc mult pentru atentie si incurajari .
De-acum imi ramine timp sa "ma joc" si eu :grin:
s
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Mie Sep 15, 2010 12:02 am

asa...din cand in cand se ne mai arati si noua cate o poza doua...daca pui mai multe,si mai bine...cand te joci :grin:
Cosmin
tuzonix

Mesaj de tuzonix » Mar Feb 28, 2012 10:38 pm

Este impresionant...superb, Felicitari. Poate ne arati si o poza de ansamblu cu toata diorama.
dp0222

Re: Diorama X de la C.A.P-Cluj-Napoca

Mesaj de dp0222 » Mar Mar 21, 2017 5:12 pm

frumos, frumos, frumos!
ce s-a mai intamplat intre timp?
Scrie răspuns

Înapoi la “Prezentari si discutii despre diorame”