1970 - diorama la scara N

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
@DAC ,ma bag si eu pe langa voi:
Daca folosesti in curent continuu bobinele ,in momentul decuparii de la sursa ,apare un curent invers datorita fenomenului de inductie ,probabil ca datorita acestui fenomen apare o tensiune ceea ce duce la aparitia acelui mic arc electric ,incearca sa pui o dioda 1n4001-7 in sens contrar tensiunii de alimentare si acest curent v-a trece prin dioda,si nu se va mai intoarce in circuitul in care iti apare arcul, condensatorul merge in cazul curentului alternativ.
 
@Alex

in amestecul de apa cu aracet pentru terasament sa pui si o picatura de detergent
de vase,astfel nu iti mai crapa terasamentul dupa uscare..parca am vazut o fisura
pe undeva
 
Victorian, multumesc, acum e OK e simpla si eleganta schema ta.
Acum ramane sa vad daca pot rezolva problema scanteilor care apar.
Folosesc curent alternativ in bobine.
la 12v CC bobinele nu functioneaza
16V cc nu am sa incerc, poate sa pun o dioda de 2A
DAC, folosesc 16V, si dupa H.Radulescu bobinele acelea sar de 1A, se aprope chiar de 2. Deci este si curentul mare, si tensiunea.

Pe langa problema scanteilor, ar mai trebui sa rezolv si problema alimentarii, pe rand, cu inversare de sens a celor 2 circuite.
Dar asta se va face printr-un releu cu basculare (sper sa gasesc asa ceva) care, la un impuls de la Reed sa basculeze dintr-o parte in alta inchizand si deschizand circuitele.

Incerc acum cu condensatorul si apoi cu dioda sa vad deca dispare flama

Cosmin, multumesc ca mi-ai reamintit de detergent; asa e, uitasem!
 
Victorian, tocmai am implementat schema, merge SUPERB, sunetul este un simplu TAC si nimic mai mult, imediat ce macazul s-a schimbat bobina respectiva de deconecteaza.
Din pacate insa scanteile sunt mari, ingrijoratoare. Sa incercam faza cu condensatorul sau dioda...
 
Baieti, bravo.
Sunt in curent alternativ, deci treaba cu dioda nu merge, in schimb povestea cu condensatorul merge perfect!
Adio scantei!
Acum, eu am folosit ce aveam prin casa, un condensator electrolitic de 4,7 micro F la 400 de V.
DAC a recomandat de 470 de nano adica 0,47 micro nu?
Deci am pus unul de 10 ori mai mare.
Asta banuiesc ca e de bine nu?

Multumesc
 
Ia uitati cum m-am gandit sa alimentez gara (am facut le repezeala schita). Prin intermediul primului comutator, cel ce realizeaza polarizarea inimii macazului.
Astfel, pe un tronson vom avea +si- iar trenul va merge. Iar pe al doilea tronson vom avea + si + iar trenul va stationa
Chiar asa, are ceva daca locomotiva primeste prim ambele roti +12V?

Atata timp cat nu exista diferenta de potrential... nu ar trebui sa se intample nimic, sau gresesc?
 
Alex, ma bucur sa aud ca ai incercat si merge perfect! Schema era simpla si logica, nu avea cum sa nu functioneze.

In mod sigur electromagnetul este gandit pentru CA.

Eu nu ma pricep la CA, povestile cu impedantele si condensatoarele in alternativ ma depasesc, insa stiu ca de obicei se pune un condensator in paralel cu o inductanta pentru a "linisti" efectele adverse care apar.

Valoarea precisa se calculeaza, insa pentru asta trebuie sa stii precis inductanta bobinei, sau eventual s-o poti masura. Habar nu am cum se fac toate astea, ar trebui sa intrebi un electronist care se chiar pricepe!

Daca dispar scanteile insa, inseamna ca ai reusit sa rezolvi problema prin metoda clasica "incercare si eroare" :D

------------------------------------------------------------
Later edit:

Observ ca pana sa raspund, ai apucat sa postezi inca o intrebare. Schema ta chiar functioneaza. Pe diorama mea (simplu asamblata pe masa) folosesc macaze Fleischmann manuale si exact in felul acesta "comut" intre trenul care sta in asteptare si cel care intra in gara pe linia alaturata. Daca ambele sine sunt pe +12V inseamna ca nu exista diferenta de tensiune si deci nu misca nimic!

Salutari din Constanta,
Dorin
 
buna baieti,

cautand prin documente, am gasit versiunea color de la schita "rurala" pe care i-o facusem lui Alex acum cativa ani:


enjoy ;)
 
Da ,este o diorama minunata pentru inceput....Se poate lucra frumos ,proiectul nu este prea mare .Si spun din proprie experienta ,lucru este destul si aici :D
 
asa este, Dorel... de fapt, pentru simplificarea planului liniilor se renuntase la aceasta optiune pe vremea schitei :)

evident, cu o singura linie nu se mai pune problema :D