Diorama mea Santa Fe

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
ma mir ca americanii stiu ca sunt lenesi cat cuprinde, si pana la urma nu e vorba de lene, ci e cam penal sa te duci pana la cuca macaii sa schimbi un macaz (poate doar daca ai epoca I, atunci sa zici ca vrei sa fii cat mai aproape de realitate); dar macar ca tragi niste fire ceva ca pe la 1900, sa ai totusi un punct central de unde actionezi toate sistemele, nu sa alergi dupa ele ca acarul paun (stiu, ala a facut altceva, dar e singurul acar de care am auzit)
 
macleod a spus:
ma mir ca americanii stiu ca sunt lenesi cat cuprinde, si pana la urma nu e vorba de lene, ci e cam penal sa te duci pana la cuca macaii sa schimbi un macaz (poate doar daca ai epoca I, atunci sa zici ca vrei sa fii cat mai aproape de realitate); dar macar ca tragi niste fire ceva ca pe la 1900, sa ai totusi un punct central de unde actionezi toate sistemele, nu sa alergi dupa ele ca acarul paun

Se vede ca inca nu te-ai ocupat cu modelismul american :D
Ei altfel vad treaba :
Unui modelist european face placere sa stea jos in scaun si sa priveasca multe trenuri cum trec prin gara etc....si de la un punct central sa comande toate trenurile si macazele ,daca se poate peste computer etc.....Asta se si vede cum sunt construite centralele DCC .Mari si uriase .Se plaseaza undeva si acolo ramane .
La americani este altfel :acolo se merge cu un tren ,fiecare se simte ca un engineer care conduce un tren .Si acest "engineer" merge cu trenul lui preferat de-a lungul dioramei si face manevre etc .De aceea acolo sunt si mai raspandite centralele gen "Multimaus " deci ai in mana comanda si nu pe un panou central .Sunt foarte raspandite si centrale RC (deci fara chaos de fire si cabluri .....) .este cu totul altfel dincolo .Nu spun ca este mai bun ,dar este altfel .De aceea si actionarile manuale .Bineinteles ca pe diorame mari de cluburi se gasesc si chestii automatizate si actionari electrice .
 
mdea ... clar gusturile nu se discuta, eu raman la europenismele mele (mi-e lene mie cu 3-4 macaze manuale cand fac teste si mi se pare cam jenant, dar sa fie ditamai diorama cu jde macaze)
dar dupa cum spuneai, important este cum se simte bine fiecare; daca americanilor le place asa ceva, bravo lor
 
Mai adauga spatiul ridicol de mare care-l au la dispozitie. Sa iei un beci intreg sau un pot si sa-l transformi in diorama e echivalent cu a castiga la loto. E normal sa apelezi la multimouse din mom. Ce nu mai vezi restul de 66% din diorama :)
 
bine ca oricum prin definitia in america e 'think big'; o garnitura care noua ni se pare imensa pentru ei e 'cat trebuie', poate chiar ar mai merge niste vagoane pe acolo, ca nu e destul de lunga, in timp ce noi ne gandim ce vagoane sa mai scoatem, ca nu da bine pe minuscula diorama de apartament
 
Salut ,
dupa muuult timp am inceput iarasi lucrarile la diorama mea .....a inceput sa creasca vegetatia pe partea cealalta (und va fi gara....).Chiar daca locatia este undeva in desert ,totusi ceva vegetatie trebuie sa fie .....am inceput doar ,mai trebuie diferite buruieni ,cactusi ,tufe etc.......