Diorama pe segmente a clubului TRC (topic pentru discutii)

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Corzile de chitara sunt un aliaj intre otel si nichel cam greu cu cositoritul. Se poate insa incerca o sudura pe aces material, sudura cu arc asa cum sunt facute cele de la viessmann. Se gaseste aparatul respectiv chiar la sierra. e vreo 500 de lei.
 
am o intrebare...
am vazut ca a-ti schimbat firele de tensiune care proveneau din cabluri UTP si a-ti pus cablu 3x0,80( 0,75 sau 1,00??)
acest lucru s-a facut numai pe tronsoanele principale? sau pretutineni?
ma gindeam asa cum am mai spus, daca nu ma insel chiar pe o pagina a lui LDH ca daca aveti nevoie de cabluri cu mai multi conductori, poate folositi cablurile de 4x0,75 , 6x0,75 sau 8x0,75 folosite pt sistemele de alarma...
va asigur ca sint usor de montat si mai mult da avantajul folosirii mai multor comenzi care se afla pe aceiasi ruta...de asemenea sint usor de "tras", apoi se pot cositori sau prins in cleme si au culori diferite!
cam asta...
 
apoi...cablurile multifilare tip UTP se pot termina in asa numitii "jack and conectors"( RJ11,RJ45)...(male-female) mai greu se poate face acelasi lucru cu cablurile de alarma ,dar cu putina vointa se reuseste,numai pt. cazul dioramelor, ceea ce da o mai mare posibilitate de conectare-deconectare a modulelor in siguranta ,fara a fii nevoie de surubelnite si alte accesorii...scoti-bagi....simplu,nu?!
 
leon-gr a spus:
scoti-bagi....simplu,nu?!
te referi la "mufa" "tata" nu...... :D

Dezvolta ideea cu cablul de alarma, ca nu pricep. Este multifilar de 4x0,75 , 6x0,75 sau 8x0,75 ? Ceva de genul acesta:
http://www.tme.eu/katalog_pics/3/2/2/322211517178b02f8e94f0d2954c9d8b/3600b-68.jpg
 
leon-gr a spus:
apoi...cablurile multifilare tip UTP se pot termina in asa numitii "jack and conectors"( RJ11,RJ45)...(male-female) mai greu se poate face acelasi lucru cu cablurile de alarma ,dar cu putina vointa se reuseste,numai pt. cazul dioramelor, ceea ce da o mai mare posibilitate de conectare-deconectare a modulelor in siguranta ,fara a fii nevoie de surubelnite si alte accesorii...scoti-bagi....simplu,nu?!

Idea initiala a fost sa folosim mufe "scoti-bagi", apoi ne-am mai gandit odata si ne-am dat seama ca in cel mai rau caz diorama o sa fie demontata/montata odata pe an, asa ca am ales solutia cea mai fiabila si in acelasi timp si cea mai ieftina :).

Mersi totusi de sfaturi.

Voi reveni cu poze si informatii detaliate incat sa se inteleaga clar ce rol au firele groase (nu stiu daca sunt de 0.75 sau de 1)
sogard_2003 a spus:
Corzile de chitara sunt un aliaj intre otel si nichel cam greu cu cositoritul. Se poate insa incerca o sudura pe aces material, sudura cu arc asa cum sunt facute cele de la viessmann. Se gaseste aparatul respectiv chiar la sierra. e vreo 500 de lei.

Imi dai si mie un link?

Am mai vazut una la hobbyx (pe la 250 lei) insa nu stiu in ce consta si ce se poate "suda" cu o asemenea scula.

Salut.
 
salut florin!!!
poate sa fie si 3x1,5 NYL daca vorbim de aceiasi codificare :lol: pozele nu sint intotdeauna destul de relevante :roll:
off topic scuze pt limbaj, (vezi mufa "scoti-bagi") dar noroc cu voi membrii ai forumului ca mai vorbesc romaneste... :D
cit despre cabluri...la dispozitia voastra!
o seara buna!
 
Salut,

cand am vorbit de poze m-am referit la faptul ca vor arata cum sunt trase firele,
pe unde si ce rol au.
Si da, posibil sa fie de 3x1.5 (in mod normal am folosit 2x1.5 (cred), cel cu 3 fire l-am folosit pentru ca aveam multi metrii ramasi de la prize).
 
uite asa ceva am vazut. ins apretul mi se pare putin cam mare http://sierra.ro/Electronic-Spot-Welding-Device--p3208p.html
 
sogard_2003 a spus:
uite asa ceva am vazut. ins apretul mi se pare putin cam mare http://sierra.ro/Electronic-Spot-Welding-Device--p3208p.html
Aceasta este o statie de sudura in puncte, care functioneaza pe alte principii decat statiile de cositorit. Practic, prin piesele de asamblat se trimite un impuls de curent de cateva sute sau chiar mii de amperi, care provoaca topirea locala a punctului de contact dintre acestea si, deci, sudarea lor fara niciun fel de adaos.
 
Salut,
Mircea stiu ca este vorba de altceva, eu vorbeam de pret, in comparatie cu o statie de cositorit, in sensul ca daca o statie de cositorit bunicica costa 250 lei si sunt zeci si sute pe piata, un aparat de sudura care costa 500 lei si care pretinde ca face treaba, si in plus e singurul de pe piata, nu mi se pare neaparat mult.
 
mpursu a spus:
prin piesele de asamblat se trimite un impuls de curent de cateva sute sau chiar mii de amperi, care provoaca topirea locala a punctului de contact dintre acestea si, deci, sudarea lor fara niciun fel de adaos.

mii de amperi nu,insa sute da.iar pentru niste fire de catenara cativa zeci de amperi ajung...chiar ma gandeam la un trasformator in stare sa scoata 20-30 amperi,ar fi bun pentru asa ceva... :roll:
 
Am vazut un aparat de sudat suruburi pe tabla. Suruburile sunt speciale pt. a fi sudate, iar aparatul era de fapt o sursa cu tensiunea reglabila intre 20...100V si un condensator electrolitic; cadn voiai sa sudezi, bagai surubul in "mandrina" pistolului si atingeai tabla; apasai un buton si sarcina acumulata in condensator volatiliza metalul sudand surubul. Nu stiu ce capacitate avea condensatorul, dar dupa marimea aparatului cred ca avea pana in 50000uF. Era un condensator mai special, construit sa reziste la socurile de scurtcircuit. Dar, ca principiu, ar merge cu orice condensator electrolitic.