Diorama pe segmente a clubului TRC (topic pentru discutii)

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
In acea zona nu avem probleme prea mari cu grosimea pentru ca putem taia din polistiren. Pe cand in cealalta parte este vorba de munte facut cu sistem Noch deci 1 mm grosime :)
 
Ne-am gandit si noi la asta, da nu prea avem idee cum si ce materiale sa folosim. In plus ne place foarte mult zidul Noch (culoare , textura)
 
Stai ca e o mica confuzie la mijloc. Noi asteptam o comanda de la rally formata din zid Noch din materialul din care sunt portalele (exista simple, cu arcare, cu stalpi de intarire).
Rally ne-a propus acel produs ca o solutie la o alta zona de pe diorama noastra.
 
solutia este sa facem stancile manual, din ipsos.Propun sa-l incaltzam pe Bogdan cu treaba asta, sa nu plece prea odihnit inapoi.
 
alin a spus:
solutia este sa facem stancile manual, din ipsos.Propun sa-l incaltzam pe Bogdan cu treaba asta, sa nu plece prea odihnit inapoi.

Eu zic urmatoarele:

- e o curba aproape de o linie "de viteza", unde nu circula mocanita, deci teoretic peretele a fost imbracat cu un zid construit de aia care or facut si linia. sa nu cada stanci/pietre pe linii

- trebuie sa mai diversificam, nu doar stanci, mai trebuie sa apara si un zid de piatra

- zidul de la noch e chiar misto, si va fi si mai misto dupa imbatranire si im podobire cu licheni/muschi

- comanda s-a facut deja.
 
Eu zic ca azi numai confuzii s-au facut :)
Florin, Alin povestea de muntele lui Sandy cel de la linia de sus
Acolo in curba punem piatra fara discutie
 
Cred ca vina cu peretele ala este a mea.M-am lansat sa lucrez cu sistemul de teraformare Noch fara sa ma gindesc mai atent.Adevarul e ca mi-au lipsit structurile acelea de sirma,nu de lemn,asa ca am improvizat dar nu am facut treaba buna.
Ca sistem de constructie a zidului,propun varianta aceea din caserole de polistiren zgiriate.Florin a facut citeva exemplare dar am putea sa il chemam si pe colegul "blindat"Marhaba sa ne dea o mina de ajutor.Am vazut la el rezultate exceptionale.
 
Pai nu-i vina nimanui :) Din contra acolo cu un pic de indemanare se poate face un perete de stanca frumos, care se vede des si in realitate. Vedem sambata ce ne pregateste Bogdan, eu zic ca se poate face lejer din ghips dupa care vopsit si cu un pic de licheni pe el o sa arate super
 
va dau si eu un sfat "usor ca pana"....incercati sa faceti stancile si din scoarta de
pluta(cork) si le vopsiti dupa gust.material usor si care imita f.bine stancile
 
Am impresia ca si Noch vinde asemenea stanci. Problema este de unde cumperi pluta asa groasa..tot ce am vazut mai gros a fost o coala de 0.5 cm.
 
exact,scoarta...chiar ieri am luat o bucata buna de pe unde lucrez,mi-am adus
aminte de cele de la noch
la noi nu este arbore de pluta,sau cum ii zice?eu cred ca este
 
Ideea cu scoarta de arbore de pluta e ff buna, dar cum zicea si alin , la noi nu am vazut asa ceva, nici la gradina botanica :( .
NOCH are, structuri de stanci din pluta 08810 si 08820 respectiv 18-30 ron dar cred ca tot de peste 2 cm grosime.
http://www.noch.de/de/produktkatalog/listview.php?search=true&suchbegriff=08820&spurweite=