Diorama Mea (iksXL)

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Am urmarit si eu micul tau film cu realizarea ta.
Arata foarte bine, eu nu as reusi sa fac asa ceva :p, dar cascada mi s-a parut a fi mai mult un rau de munte decat o apa furioasa in cadere.
Barcuta pescarului ce a patit? A naufragiat pe insula?

Oricum, sa nu crezi ca sunt rautacios, mult succes pe mai departe.

Astept sa vad si un trenulet trecand prin tunel.
 
lupul_alb a spus:
Am urmarit si eu micul tau film cu realizarea ta.
Arata foarte bine, eu nu as reusi sa fac asa ceva :p, dar cascada mi s-a parut a fi mai mult un rau de munte decat o apa furioasa in cadere.

Da corect lupule. Arata exact ca un rau de munte si mai putin o cascada.
Dar i-am dat numele asa de la pompa Noch pt cascade si asa a ramas de atunci.
Dar..... la viitoare promit sa fac o apa furioasa cu 2-3 pompe pt debit.
 
iksxl a spus:
Ma confrunt cu o mica problema:
Am 2 locomotive pe analog. Merg amandoua cam 1 minut si apoi se opresc amandoua. Dupa 2 minute de nealimentare, iar functioneaza pt 1 minut.
Circuitul are o singura alimentare de la startset.
Separat merg foarte bine.

In variator este un releu termic care la suprasarcina se incalzeste si decupleaza, iar dupa ce se raceste recupleaza iar (ceva cu bimetal ). Unele variatoare , mai evoluate , au protectie electronica care face acelasi lucru . Solutia ar fi un variator cu putere mai mare , evident si cu transformator aferent , sau alimentarea cu mai multe transformatoare si variatoare pe tronsoane separate , ceea ce e cam incomod la manevrare ...
 
Rally barca ca am cumparat-o pluteste pe apa. Era o chestie din centrul de greutate al ei care o tragea intr-o parte.
Dupa o mica interventie asupra catargului, am rezolvat problema.

IMG_0367.jpg



Uitati ce santier am acasa: :lol: :lol:

IMG_0369.jpg
 
Nu, nu, nu..... consolidam zidurile castelului........

Poze de ansamblu nu stiu daca am ce sa pun deocamdata.
Sinele inca nu trec pe acolo pentru ca nu am finalizat constructia.
Oricum lacul si cu cascada ocupa cam 1000x400.
Daca vrei o sa fac o poza de ansamblu deasupra cascadei, pun si podul care trece deasupra apei.
Mai sunt in paginile anterioare niste poze mai vechi.
 
O mica "carcoteala"
Daca te uiti in ansamblu cu ochii intredeschisi o sa-ti dai seama de o chestie - e ok cum ai inceput dar vezi ca dai in extrema "mozaicului"
adica pete de culori mici puse una langa alta netinand seama de relief , iarba ..etc.. incerca sa le mai unesti ... adica iarba mai grupata , muntele sa aiba o culoare dominanta + cateva stanci (nu multe ca iar il faramitezi) poteca sa fie bine definita si fara n ramificatii .Incearca sa nu mai folosesti aceleasi 4 culori peste tot in sectiuni mici ca in final o sa-ti iasa "curcubeul skittles " in 4 nuante si de departe tot relieful o sa para la fel .
Este doar o parere si o observatie personala

Cu respect
Bogdan
 
Da, multam Bogdan de carcoteala. :lol:
La partea de jos si pana la lacul de sus nu am lucrat decat foarte putin.
Acolo este cel mai mult de lucru si de migalit.
Automat ca jos este cu totul alt relief, poteca va fi bine definita, iarba la locul ei si ceva mai multa, muntele o sa fie munte.
Thx de observatii si sa stii ca ai dreptate.
 
Fiecare carcoteste pe tema preferata

eu ma leg de doua lucruri:

1. vezi daca schimbi podul drept cu unul curb sa incapa un vagon de calatori pe boghiuri pe el, adica pod pentru raza mai mare ca R2 - din experienta unui prieten care a montat podul si pana a sesizat ca vagoanele se lovesc de el si deraiaza a dat vine pe vagoane si pe cel care i le-a vandut

2. ce lungime ai la linia in spirala care coboara de pe pod si o ia valvartej spre tunel?
daca pe acolo doar cobori poate fi cat vrei
daca urci incerca sa nu depasesti prea mult 3,5%

vorba aceea

"parerea mea care este"
 
*LDH
1. Schimbarea podului drept cu unul curb este in pricipiu si daca o voi face o voi face doar pentru aspect si nu inainte de asculta sfatul tau care e de retinut.
2. Desenul cu linia in spirala l-am facut in mare graba. Nu este deloc "ca la carte".
O sa fac in asa fel incat sa nu fie stransa curba si sa nu fie foarte inclinata. Lucrul asta il voi vedea la momentul respectiv.

Pana nu termin cascada nu pot sa trec mai departe.
Intentionez sa fac o diorama formata din module pe care o voi extinde in limita spatiului si a ideilor care vor veni pe parcurs.