Diorama Mea (iksXL)

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

iksxl

Well-Known Member
Trenulist
20 Septembrie 2016
561
0
BUZAU
www.sanitas-construct.ro
ICQ
435126922
WEBSITE
http://www.sanitas-construct.ro
YAHOO
iksxl
AOL
iksxl
LOCATION
BUZAU
Salutari la toata lumea! Am creat acest topic pentru ca in cateva zile vreau sa ma apuc sa imi construiesc propria diorama (momentan strang materialele). Ce vreau sa se stie e ca sunt deschis la orice fel de sugestii sau observatii din partea voastra postate aici sau direct pe messenger (iksxl) fara nici un fel de suparare. (ca asa se invata omul si nimeni nu s-a nascut invatat). In cateva zile sper sa apara si primele poze cu "santierul" meu daca totul merge conform planului.
Numai de bine la toata lumea !
 
abea astept sa vad lucruri noi si probabil idei noi, materiale noi, etc.
imaginatia fiecaruia aduce cate ceva in plus pentru noi.
 
Salutari! Revin cu cateva poze cu ce am realizat in prima mea zi de lucru la o viitoare diorama. Prima data vreau sa construiesc o cascada cu apa naturala formata dintr-un lac mare in care se scurge apa dintr-un lac mai mic situat la 30 cm inaltime.
Deasupra lacului mare va trece un pod iar sub lacul mic o sa construiesc un tunel.
[Apropo de cascada domnul Rally cand vine pompa pt cascade? :lol: ]

Acesta este lacul mic de sus:
IMG_0125.jpg

Acesta este lacul mare de jos:
IMG_0124.jpg

O vedere a constructiei (nu stiu daca intelegeti ceva):
IMG_0132.jpg

O fotografie de sus unde se observa cele doua lacuri, tunelul
IMG_0133.jpg

O fotografie cu garnitura de tren mica e drept dar curajoasa ca e la inceput.
IMG_0130.jpg

Mai am de construit dealurile, care vor imbraca lacurile si tunelul, dar momentan astept o pompa noua de cascada care trebuie montata mai intai apoi finisat.
Lacurile au structura de plastic acoperite cu un adeziv de exterior de la Ceresit - CM 11. Pt dealuri voi face o structura de polistiren (dupa cum se observa) apoi va fi acoperit cu acelasi adeziv CM 11.
Adezivul e drept se usuca mai greu dar este f bun. Cand este uscat capata o culoare gri deschis foarte buna pt relief.
Intrebari, sugestii, observatii????
 
Bravos !!!

<r>Bravos !!! Indraznet si rapid as zice <E>:wink:</E> <br/>
Si pe sufletul meu , nici eu nu-mi inchipui o diorama fara apa curgatoare.<br/>
Sfat :inainte de a monta cuvele , controleaza-le sa nu curga apa , cand vor fi deasupra sinelor e prea tarziu .<br/>
Sper ca marginea lacurilor nu va ramane dreapta , de fapt poti lipi pietre<br/>
rotunde care vor estompa conturul drept. <br/>
Cum se comporta Ceresitul sub apa ? Nu se va macina, topi in timp ?<br/>
Pompa ... <E>:cry:</E> <E>:wink:</E> optimist 3 saptamani , fanii PIKO nu permit mai devreme <E>:lol:</E> <E>:lol:</E> <E>:lol:</E></r>
 
am cuvele de plastic
dar le acopar cu adeziv din mai multe motive din care unul ar fi si aspectul.
cm 127 este un glet de finisaj si nu lipeste cum am eu nevoie pt relief. eventual peste adeziv pot sa dau o mana de cm127 si este cam 30-40 ron sacul
 
CM127

<r>CM127 . Bun , atunci foloseste-l ca daca ajung aschii de adeziv la pompa , ai terminat elicea.<br/>
Ce ramane din CM127, ambaleaza-l la pungute de 50 g si vinde-l la "CFR"-istii fani cascade <E>:lol:</E> <E>:lol:</E> <E>:lol:</E> Eu vreau 2 pungute. <E>8)</E> <br/>
Succese in continuare !!!<br/>
rally</r>
 
o mica rectificare scuze am zis si eu si rally. ii zice CT 127, mai exista si CT 126 care este mai ieftin, dar astea doua sunt gleturi si merg la finisaj. CM 11 care l-am folosit eu este un adeziv de exterior. si suze ldh cand am citit mi s-a parut ca ai scris de ct 127 nu vazusem cm 217
 
Pompa

<r>Iksxl , ai deja pompa ca model , pune-o sa-i iei masurile , ca oricum trebuie sa o pozitionezi intr-un loc in care sa ai acces permanent la ea pt intretinere . Cand vine cea noua doar le schimbi. Unii au pus pompa sub placa , in aer , dar nefiind fixata vibra deranjant. Deci, consider ca nu trebuie sa stai si sa nu continui ce ai inceput . Gasesti tu o solutie unde sa o fixezi , cu full acces la ea . <E>:p</E> <br/>
rally</r>