Pcg si diorama lui

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Rally,

Nu s-a luat nimeni de munca lui pcg si este de apreciat ce a facu.
Noi doi, pcg si io, cand am gandit si refacut planul liniilor la macheta lui am facut compromisuri ca sa iasa bine si veridic.
Asta ca sa iti raspund la problema cu liniile R1 si R2 la care poti aduga macazele si DKW-urile care nu sunt la deschiderea reala ci la 15 gr.
Astea fac parte din categoria compromisurilor acceptate asa cum sunt si cuplele si decuplatoarele si motoarele de macaz, niturile de la vagoane care, serios vorbind, nu se vad cu ochiul liber la 1:87 ca sa nu mai vorbim la 1:160.

Dar, exista si un dar. Atunci cand faci modificari la un model pentru a-l face cat mai real ceeace se vede trebuie sa fie cat mai aproape de realitate iar compromisurile la partea nevazuta a modelului. Din pacate lumina se vede.
Cum crezi ca modelistii au luat medalii si premii la concursuri?

Te parafrazez iar "trebuie stabilite niste standarde" si, repet, toti apreciem munca celor care lucreaza si fac ceva, bun sau rau, dar consider de bun simt si mai ales colegial sa atragi atentia ca ceva nu este in regula. Cel care a lucrat poate tine cont de recomandare sau nu.
Vezi cazul lui mpursu. Face caz, pe buna dreptate, de corectitudinea bielelor la locomotivele cu abur, a scris producatorilor, s-a luat cu ei in bete ca nu au raspuns si nu au remediat deficientele dar, pe de alta parte, este partizanul luminilor alb/rosu la aceleasi locomotive.

In concluzie nu trebuie sa se supere nimeni cand este atentionat ca ceva nu este in regula.
Daca orgoliul este mai mare decat acceptarea unui adevar atunci ma retrag din discutie fara alte comentarii dar cei care vin dupa noi o sa faca aceleasi greseli fiind siguri ca procedeaza corect.
O fi bine asta?
 
@Mpursu

Puntea se afla pe regleta, exact.Condensatorul trebuie instalat exact pe iesirea puntii (poti sa-l folosesti pe cel la 16 volti ca este mai mic si nu se va impusca deoarece caderea de tensiune pe iesirea puntii este de ~2V).

@LDH

Ai dreptate pe undeva. Cine vrea sa te asculte ok , dar trebuie sa recunosti ca nu poti face modelism fara compromisuri. Eu incerc sa adaptez nevoilor mele ceea ce gasesc pe piata. Din pacate timpul nu imi permite sa fac cercetare ! :D Iar solutia pe care am gasit-o ma multumeste pe deplin. La vagonul epoca doi lucrurile s-au schimbat usor. Dar la celelalte luminile sunt perfecte asa cum au iesit.
 
@cosmin78

nu e vorba de 'furt de curent' ci de filtrarea semnalului. pe puls de tensiune condensatorul se incarca, iar pe lipsa se descarca in circuit atenuind impulsurile.
 
stiu ca este ptr filtrare si ptr creerea unei zone tampon in caz contact imperfect
intre roti si sine,insa mai multe condensatoare nu diminueza curentul in linii,astfel
incat in loc sa controlez 4 locomotive in simultan,controlez mai putine?
 
@mpursu

Spune-mi te rog daca filmul a rulat bine , s-a intrerupt sunetul , imaginea a fost ok ?

Merci
 
Iata si niste poze din etapa de ansamblare:

rem001.jpg

rem003.jpg

rem005.jpg